JAAN MASING jagab tasuta inglisekeelseid reisijuhte

3852

Trükist „Harju County & Tallinn” on võimalik saada Kuusalu vallamajast.

Kuusalu valla Uuri küla elanik Jaan Masing on oma pereettevõttes OÜ BeTeGe koostanud ja andnud alates 1994. aastast välja Eestit tutvustavaid reisijuhte kuni kuues keeles.

2003. aastast on koostöös omavalitsuste ja kaardifirmaga Regio ilmunud matkajuhid Põhja-Eesti maakondadest. Esimesena ilmus Harjumaa idaosa, hiljem Lääne-Harju ning ka Ida- ja Lääne-Virumaa kohta, viimasena 2006. aastal Harjumaa inglisekeelne matkajuht.

Eestikeelsed on suuremalt jaolt läbi müüdud. Ida-Virumaa matkajuhti ei jäänud enam tegijatel endilegi ning tuli pereliikmetelt varem kingitud eksemplar tagasi küsida.

Jaan Masing kurdab samas, et Harjumaa inglisekeelset matkajuhti on tal palju alles, sest välisturistide huvi piirkonna vastu on loodetust väiksem.

„See on üliasjalik ja hästi koostatud raamat, aga eriti ei osteta. Kuigi Harjumaa on üks suuremaid ning looduse poolest kõige mitmekesisem maakond, ei ole ta välisturistide seas populaarne. Kui Tallinna vanalinn on üle vaadatud, siis tahetakse edasi sõita kusagile kaugemale – Saaremaale, Pärnusse, Haapsalusse. Lääne suund ongi kõige populaarsem. Järgneb Lõuna-Eesti, siis Ida-Viru, Harjumaalt sõidetakse lihtsalt läbi,” selgitab Jaan Masing.

Möödunud nädalal tõi ta kastitäie inglisekeelseid matkajuhte Kuusalu vallamajja Kiiu mõisa, kokku 70 eksemplari. Kes soovib seda kinkida oma välismaalastest sõpradele või oskab ise hästi inglise keelt ja tahaks kasutada, saab minna vallamajja ning sealt endale võtta.

Viimase 8 aasta vältel on Jaan Masing korraldanud koos Raereisidega ekskursioone ja loodusmatku.
Giiditööle eelneb marsruutide koostamine. Praeguseks on neid kogunenud üle 60.

Ta jutustab, et rohkem on tellimusi Lääne-Harjust, peamiselt tunnevad huvi eakate ühendused, firmad, koolid, arstid. Sageli toob ta matkajad Juminda ja Pärispea poolsaartele või Majakivi juurde.

„Kõige vaheldusrikkam matkapiirkond on Eestis kindlasti Põhja-Kõrvemaa. Inimesed võivad iseseisvalt matkates rajalt eksida, ka ei saa nad oma autot jätta ühte kohta ja välja tulla matkarajal teises kohas. Bussiga 15-kilomeetrisele rännakule tulles on piknikukorvid kaasas, buss ootab lõpp-punktis.”

Jaan Masing lisab, et on juba viis aastat aidanud läbi viia Elektriraudtee tasuta matku. Tänavuse augusti pühapäevadel tuleb kuues hooaeg.