Korralduskuludest üle jääv osalustasu annetatakse heategevuseks.
Kuusalus elavad Helena Aug ja Kaie-Liina Blande korraldavad oma koduvallas kolmandat kirbuturgu. Seekord oodatakse kodukandi inimesi 17. aprillil Kolgaküla rahvamajja kauplema esemetega, mida ise enam ei vajata või on kodus puudu ja loodetakse kirbuturult leida.
Nende eestvedamisel oli esimene kirbuturg mullu 20. augustil Kuusalu rahvamajas, müüjaid kogunes 23. Teine kirbuturg toimus 19. novembril Kolga mõisa küünis koostöös Ära Karda Pubi pererahvaga, siis oli müüjaid 30. Soovijaid oli rohkem, kuid ruumi jäi väheks ning osa müüjaid pidid jääma järgmist korda ootama.
Tänu sellele, et Kolga küüni üüriraha osas saavutati pubi omanikega soodne kokkulepe, jäi tookord osalustasudest 607 krooni üle, rääkisid korraldajad. Selle otsustasid nad kasutada heategevuseks. Raha vahendas Kuusalu valla sotsiaalosakond majanduslikult raskes seisus olnud perede lastele täiendavaks jõulurõõmuks.
Kirbuturgude idee kasvas välja sellest, et Kaie-Liina Blande käis osalemas Tallinna kirbuturgudel ning hakkas mõtlema, miks sõita selleks pealinna. Et korraldajate sõbrad mainisid tihtipeale, kuidas on kogunenud korralikke asju ja lasteriideid, mida võiks odavalt müüa või vahetada, sündis idee teha kauplemispäev kodu lähedal.
Helena Aug: „Meie turgude korraldamisest ise rahalist kasu ei saa. Teeme selleks, et oleks vahva.
Ettevalmistusperiood võtab energiat, tuleb leida kohti turupidamiseks, kokku leppida ja kirju saata, plakatid lasta teha, need üles panna, e-kirjadega reklaami teha, kuid kokkuvõttes on see meile meeldiv vaheldus.”
Kaie-Liina Blande: „Saame enda asjad maha müüdud ning ühe toreda päeva. Rõõm tuleb korraldamisest ja turupäevaliste positiivsest tagasisidest, see on oluline.”
Kolgaküla kirbuturule on praeguseks kirja pandud 19 müüjat. Et müügihuvilised jõuaksid mõtted selgeks mõelda, mida ja kuidas müüa, palutakse end registreerida hiljemalt 5. aprilliks. Helena Augi sõnul on varasem kogemus näidanud, et hilisemad soovijad ei pruugi alati müüjana löögile pääseda.
Seekord on korraldajatel plaan loendada üle kirbuturule tulevad ostjad. Selleks kavatsetakse sisse seada 1-kroonine sisenemistasu. Ka loendusest kogutud summa läheb heategevuseks, sama on plaanis teha osalustasu ülejäägiga.
Helena Aug: „Tuletame meelde, et turul kaubeldakse kodust kaasa toodud esemetega, mida ise enam ei saa või taha kasutada. Ootame lettidele kasutatud riideid, aga ka raamatuid, ehteid, jalanõusid, sporditarbeid, mänguasju, nõusid ja miks mitte isegi mööblit. Kirbuturul ei kaubelda ärilistel eesmärkidel varutud esemetega.”
Kolgaküla rahvamajas on plaanis paigutada müüjad alumise korruse ruumidesse, teise korruse külatoast teha aga taaskasutuse õpituba. Kuusalu käsitööklubi naised on lubanud seal õpetada, kuidas vanadest siidiriietest valmistada lilli, mida saab kasutada juukselõksude või prosside tegemiseks. Veel õpetatakse vanadest lastekampsunitest käe- või kaelasoojendajate meisterdamist.