Harjumaa Sümfooniaorkestri esimene kontsert oli Arukülas

2726

Arukülas kanti ette „Aruküla polka”, mille JUHAN TRUMP kirjutas Harjumaa Sümfooniaorkestrile.

Harjumaa Sümfooniaorkester sündis kaks aastat tagasi Harjumaa Noorte Puhkpilliorkestri peadirigendi Harri Illaku ja Harjumaa Noorte Keelpilliorkestri kunstilise juhi Hando Põldmäe algatusel, kui Laulasmaal lõpetati ühiselt orkestrite hooaega. Pühapäeval, 31. oktoobril andis Harjumaa Sümfooniaorkester Aruküla põhikooli aulas esimese kontserdi.

Mõlemal kollektiivil on eraldi esinemise kogemusi palju, kuid ühise sümfooniaorkestrina pole varem kontserti antud. Aasta lõpus ootab ees vastutusrikas ülesastumine Harjumaa uusaastaballil Estonia teatris.

Võimas asi
Orkestrid kutsus Arukülla Andrus Rähni, kes mängib klarnetit nii puhkpilli- kui sümfooniaorkestris. Ta ütles, et ühendorkester moodustati mõlema orkestri valitutest, välja jäid näiteks saksofonid, neid sümfooniaorkestris ei ole.

Andrus Rähni sõnul teeb Harjumaa Sümfooniaorkester proovi 6-8 korda aastas: „Oleme kohtunud näiteks Otsa-koolis ja Saue muusikakoolis. Koosseis ja kokkumäng on suurel orkestril hoopis midagi muud. Pole veel täpselt kokku lugenud, keda võiks põhikoosseisu lugeda, aga 40-50 vahel meid umbes on.
Laagris oli koos nooremate ettevalmistusrühmade ja juhendajatega ligi sada inimest. On suur asi nii palju mängijaid ühte laagrisse saada.“

Loksa muusikakooli direktor Lauri Metus, kes mängib nii puhkpilli- kui sümfooniaorkestris bassklarnetit ja oli pühapäevase Aruküla kontserdi konfereerija, kiitis, et nii häid tingimusi, kui olid Aruküla põhikoolis, pole mängijatel varem olnud: „Kool oli muutunud nagu muusikamajaks. Väga võimas.

Sümfooniaorkestri loomine on ka maailma mastaabis haruldane. Nii et arvan, võisime siin näha uue ajastu algust. Seda enam, et asjasse olid pühendunud meie kohalikud loojad Juhan Trump oma „Aruküla polkaga” ja Kuusalust Ott Kask, kes seadis orkestrile Cyrillus Kreegi „Mu süda, ärka üles“.“

Keeruline kooslus
Aruküla koolis toimunud laagris oli noorteorkestrite väike kontsert ka reede õhtul: laagrilistele esinesid džässikavaga Roland Jairus, Oliver Povel-Puusepp, Joosep Voolmaa, Janno Trump ja Sirly Illak.

Andrus Rähni ütles, et esinejate meelest on Aruküla kooli aula väga hea akustikaga ja kena koht, kuhu võiks musitseerima tulla ka edaspidi.

Suvel 15. sünnipäeva tähistava Harjumaa Noorte Puhkpilliorkestri liige, Kehra Kunstidekooli flöödiõpetaja Eda Jürisoo sõnas, et sümfooniaorkester on tore väljund mängida flööti koos keelpillirühmadega.

Ka Hando Põldmäe nimetas sümfooniaorkestris osalemist noortele muusikutele suureks ja väärtuslikuks kogemuseks ning märkis, et keerulisim väljakutse on leida nii suure hulga inimeste ühine vaba aeg: „Sümfooniaorkestris on puu-, vask- ja löökpillid, keelpillidest kaksteist esimest, teist ja kolmandat viiulit ja lisaks tšellod.“

Kontsert koosnes viiest osast: eraldi esinesid puhkpilliorkestri ettevalmistusrühm, seejärel põhikoosseis, keelpilliorkestri ettevalmistusrühm ja põhikoos­seis ning lõpuks sümfooniaorkester. Dirigeerisid Harry Illak, Hando Põldmäe, Sirly Illak, Valdo Rüütelmaa, Olev Roosa, Lauri Metus ja Tõnu Sal-Saller.

„Olime kavasse valinud klassikalist muusikat, nagu Mozart, Borodin, ka lõbusamat Viini muusikat: Johann Strauss, Edward Elgari bravuurmarss,“ rääkis Hando Põldmäe.

„Kontsert kestis kaks tundi, aga oli nii huvitav ja mitmekülgne, et väsitavaks küll ei muutunud,“ meenutas Kehra Kunstidekooli viiuliõpetaja Kaidi Russing.
Kehra Kunstidekooli vilistlane, viiuldaja Kadi Voosel lausus, et sümfooniaorkestriga mängida on palju võimsam kui ainult koos teiste keelpillidega.


Sümfooniaorkestri liikmed Ida-Harjust
Harjumaa Sümfooniaorkestri, Harjumaa Noorte Puhkpilliorkestri ja Harjumaa Noorte Keelpilliorkestri kontserdil Aruküla põhikoolis osalesid Kuusalu Kunstide Kooli, Aruküla Huvialakeskuse Pääsulind, Kehra Kunstidekooli ning Loksa muusikakooli õpilased, õpetajad ja vilistlased.

Kuusalu Kunstide Kool: Kadi Katariina Sarapik (viiuliõpetaja), Elle Mašitševa (tšello), Elo Vagur (viiul), Mari-Ellen Aaman (viiul).

Kehra Kunstidekool: Eda Jürisoo (flöödiõpetaja), Diana Leoke-Bossenko (flööt), Doris Tedre (flööt), Agnes Aguraiuja (flööt), Grethe-Johanna Ploompuu (flööt), Joosep Voolmaa (tromboon, vilistlane), Roland Jairus (eufoonium), Caroli Sirel (viiul), Eleri Treiman (viiul), Laura Restov (viiul), Kadi Voosel (viiul, vilistlane).

Loksa muusikakool: Lauri Metus (klarnetiõpetaja), Marko Metus (klarnet), Daniil Maiberg (saksofon), Annely Jürimets (viiul), Karina Natfullina (viiul).

Aruküla Huvialakeskus Pääsulind: Katrin Hõlpus (viiuliõpetaja), Ljudmilla Melniku (tšelloõpetaja), Natalia Kostrõkina (flöödiõpetaja), Valentina Väli (viiuliõpetaja), Joel Ots (trompetiõpetaja), Kati Laatsarus (viiul), Kaspar Leesme (viiul), Anna-Maria Rannamägi (viiul, vilistlane), Liis-Marii Vendt (viiul, vilistlane), Jürnas Rähni (metsasarv), Andrus Rähni (klarnet, vilistlane), Elizabeth Daniela Koitla (flööt), Kristjan Lahi (trompet), Kert Kuulma (trompet), Ville Mart Volar (kornet), Kalev Villem (tromboon), Villem Vannik (eufoonium), Kati Laatsarus (viiul), Kaspar Leesme (viiul), Teisi-Liis Vaik (viiul), Marta Leena Sildvee (viiul), Sandra Vaher (viiul), Robin Pedai (viiul), Aune Tenslind (viiul), Karoliina Villem (viiul), Hendri Hõlpus (tšello), Ingrid Uuselu (tšello).