Harjumaa Omavalitsuste Liit: elanike arv ei tohi olla haldusreformi peakriteerium

1834

Harjumaa Omavalitsuste Liit (HOL) saatis valitsusele pöördumise, millega avaldab arvamust haldusreformi kohta.

Harjumaa Omavalitsuste Liidu volikogu arutas, et maakonna omavalitsustel tuleks võtta haldusreformi kontseptsiooni eelnõu kohta ühine seisukoht, nagu tegi seda Raplamaa Omavalitsuste Liit. HOLi juhatus arutas eelnõud 11. novembril ja arutelu tulemusel koostas pöördumise, mis saadeti möödunud nädalal valitsusele.
HOLi tegevdirektor Vello Tamm ütles, et pöördumisele otseselt tagasisidet pole, kuid saadeti valitsuskabineti nõupidamise memorandum ning pressiteade, et haldusreform viiakse lõpule 2017. aasta sügiseks.
Pöördumises, et on sõnastanud teemad, mis vajavad kindlasti arutamist enne haldusreformi järgmiste otsuste tegemist.
HOLi juhatus on seisukohal, et haldusreformi oluline kriteerium on omavalitsuse territooriumil elavate elanike arv, mis võiks olla ka  suurem kui 5000 elanikku: „Samas ei tohi elanike arv jääda reformi peamiseks kriteeriumiks, seda eriti sundliitmiste korral. Oluline kriteerium peab olema ka loogiliste haldusüksuste moodustumine ja haldusüksuse perspektiivsus ning tugeva keskuse olemasolu.”
Pöördumises on kirjas, et haldusreformi kavandades peab tõsisemalt suhtuma kohalike omavalitsuste jätkusuutliku tulubaasi loomisse – haldusreformi kontseptsioonis, hiljem ka seaduses, tuleb fikseerida kohalikele omavalitsustele üksikisiku tuludelt laekuv osa ning selle kohaliku ning omavalitsuse kontrollitava maksuna käsitlemise võimalused ja põhimõtted.
Ettepanekute hulgas oli veel kaaluda praeguseks oma elu ära elanud maavalitsuste süsteemi ja maavanema institutsiooni kaotamist: „Riigimaja on võimalik operatiivselt tööle panna siseministeeriumi või rahandusministeeriumi osakonnana. Maavanemate kaotamine vähendab poliitilist kallutatust.”
Lisaks pakkus HOL, et haldusreformi konseptsiooni eelnõu vajaks sisulist faktikontrolli: „Eelnõus on tabel, mis annab ülevaate Euroopa Liidu kohalike omavalitsuste arvust, suurusest. Eesti omavalitsuste arv pole aga enam mitu aastat olnud 226, vaid praegu on omavalitsusi 213.”
Pöördumisele tuli ettepanekuid ja täpsustusi Harju viielt omavalitsuselt ning kokkuvõtlikult ollakse seisukohal, et nii olulise teemaga tegelemine on tänuväärne: „Kõigutamatu on aga seisukoht, et kontseptsioon vajab täiendamist eriti tuleviku omavalitsuste rahastamise põhimõtete osas ja sellega väga tihedalt seotud partnerluse küsimuses skaalal omavalitsus riik ja vastupidi.”

Eelmine artikkelViige rehvid ja telekad jäätmejaama!
Järgmine artikkelAnija vald müüb endiselt Videviku kinnistut