Harju laulu- ja tantsupeol kõlas JUHAN TRUMBI „Hoolimise laul“

2362
JUHAN TRUMP Keila lauluväljakul Harjumaa laulu- ja tantsupeol dirigendipuldis. Foto Henri Reeder

Dirigendipuldis olid meie koolide muusikaõpetajatest JUHAN TRUMP, TAAVI ja NIINA ESKO, KÜLLI OVIR, HELI KARU ning OTT KASK.

Laupäeval, 1. juunil Keilas toimunud Harjumaa laulu- ja tantsupeol „Ajamustrid“ osales Ida-Harjust üle tuhande laulja-tantsija. Kokku oli osalenuid üle 6000, kollektiive 315: 125 koori, 161 tantsurühma ja 29 orkestrit. Dirigentidena juhatasid peol koore ka Juhan Trump ja Külli Ovir Arukülast, Taavi ja Niina Esko Kuusalust ja Heli Karu Kehrast. Tantsude lavastajate seas olid Ida-Harju tantsujuhtidest Karin Soosalu, Eelika Krasmus, Krista Kukk ja Rein Kippar Kuusalust. Ühend­orkestrit juhatas ka dirigent Ott Kask Kuusalust.

Taidlejate transpordikulu Keilasse ja tagasi katavad omavalitsused.
Õpilaste lõuna eest tasuvad koolid, täiskasvanud maksid toitlustamise eest ise. Peol jagati lauljatele-tantsijatele tasuta jäätist, üles olid pandud joogivee automaadid. Peo suursponsor on Harjumaa Omavalitsuste Liit.

Tänavuse laulu- ja tantsupeoga tähistati 120 aasta möödumist maakonna esimesest laulupeost ning ühtlasi Keila linna 75. aastapäeva. Viimati oli maakonna laulu- ja tantsupidu seitse aastat tagasi, samuti Keilas.

Anija vallast käis tantsupeol 13 kollektiivi, kokku 215 inimest. Kuusalu vallast 19 kollektiivi, kokku 385 lauljat-tantsijat-pillimeest. Raasiku vallast oli 15 kollektiivi, osalenuid 327. Loksa linnast esines 11 kollektiivi, osalenud inimeste arvu toimetusele öelda ei osatud.

Juhan Trumbi kümmekond aastat tagasi kirjutatud „Hoolimise laul“ oli peo üks tipphetki. Esmakordselt Harjumaa laulupeo repertuaaris olnud laulu dirigeeris helilooja ise.

„Tean, et seda on varemgi esitatud kusagil maakonna laulupäeval, kuid usun, et Harjumaa laulupidu on siiski suurima osalejate arvuga üritus, kus seda on ette kantud,“ ütles Juhan Trump.

Ta jaoks oli nii paljude kooride dirigeerimine esmakordne. Harjumaa Sümfooniaorkestri seade tegi Mart Jürisalu.

„Repertuaari valiku teeb ilmselt Harjumaa laulu- ja tantsupeo korraldav komisjon. Sain muusikaõpetajate kaudu üsna varakult teada, et „Hoolimise laul“ sinna valiti ja hakkasin tegelema kooriseadega,“ jutustas Juhan Trump.

Ta lisas, et on meeldiv, kui helilooja lugu märgatakse ja valitakse, kuid juhatamise ajal emotsioonidele liigset tähelepanu pöörata ei tohiks: „Dirigent peab pidevalt jälgima, et kooride ja orkestri töö sujuvalt läheks ning midagi loksuma ei hakkaks. Tagantjärele on muidugi hea tunne.“

Ta tunnistas, et ei ole kindel, kas tegu on ta kõige populaarsema looga, sest alati ei jõua temani teave, kui mõne maakonna laulupeo repertuaari on ta loodud lugusid valitud, kuid üks tuntumatest on „Hoolimise laul“ kindlasti.

Eelmine artikkelAutolt varastati rattad
Järgmine artikkelEndised EPT-lased külastasid Raasiku tehast