Hara küla ökopere teeb vabaõhu kodurestoranipäeva

3820
MAARJA ÕUNASTE ja JIM SELF Lahemaal Hara külas oma ökokodu sauna ees.

JIM SELF kuulutab Facebookis, et saab tulla vaatama, kas „noorte ja räpaste hipide“ elu on paremuse poole läinud.

Kaks aastat tagasi Kuusalu valda Hara küla Kärga talu maale kolinud Maarja Õunaste ja Jim Self osalevad teist aastat rahvusvahelise kodurestoranipäeva aktsioonis. See  sai  alguse  Soomest,  et  ärgitada toitu valmistama ja rahvast kokku kutsuma kodudes, suvilates, õuedes, tänava- või parginurgas.
Hara ökopere restoran avatakse metsa-aluses koduõues. Mullu käis nende metsa-restoranis 50 inimest, seekord loodetakse, et huvilisi tuleb rohkem. Pakutakse õues valmistatud võimalikult kohalikku toitu ja tutvustatakse maal elamist. Et igaühe jaoks aega ja süüa jätkuks, palutakse pererahvale tulekust eelnevalt teada anda.
Kärga talu pererahva loodussäästlikku eluviisi propageerivast ökoelust valmis hiljuti „Eesti lugude“ sarjas dokumentaalfilm „Juhtmevaba elu“, mille esilinastus oli ETVs 6. jaanuaril.
Kes filmi näinud, see teab, et noored, keda kodukandis rahvasuus vahel ka hipideks kutsutakse, käesoleval talvel enam haagissuvilas ei ela. Kärga väike elumaja on soojustatud, juurde ehitatud esik ning vannituba, tuppa saadud parem pliit ja looduslikust kivist töötasapinnad kööki. Elektrit annab generaator ning esikusse on meisterdatud akupank.
Kõik uus on rajatud looduslikest või taaskasutusse antud-kogutud materjalidest: väliköök, kasvuhoone, linnulaut kanadele-partidele ning ka saun, kus osad tööd veel pooleli. Ehitusmaterjalina on seina pandud puuhalgusid, põhku, roogu ja mitmesugust muud kraami.
Maarja Õunaste: „Vannitoa tegime endisest puukuurist, lagi on roost, seintes põhk ja savi, soojustasime kasutatud tselluvillaga.  Suvel toodavad elektrit me endi tehtud päikesepaneelid, talvel lülitame kahe-kolme päeva tagant sisse diiselgeneraatori. Elekter ja soe vesi on üle kõige, majas on palju parem elada, ei saa võrreldagi haagisega.“
Õuel on salvkaev, aga parema vee saamiseks on küpsemas plaan taotleda vallalt toetust hajaasustuse programmist.

Metsaonn ja talgulised
Kohalikud inimesed räägivad, et ökoinimesi on jäänud külla elama veel – keegi Austraalia sõber ööbivat vitstest metsaonnis. Maarja Õunaste lükkab selle jutu ümber ja ütleb, et metsaonn on vaba kellelegi, kel on olemas soe magamiskott.  Austraaliast saabunud sõber aitas 2014. aasta detsembris jalgrattast generaatorit teha, mullu aprillis tuli nende juurde tagasi, oli abis suve lõpuni ja teda näeb ka filmis, kuid onnis ta enam ei ela, ära läks augustis.
Ta kinnitab, et jätkuvalt on plaanis arendada oma ökokodu koos talgulistega. Abilisi kutsutakse internetivõrgustiku thepoosh.org ja Facebooki kaudu kohe, kui ilmad lähevad kevadisemaks. Esimesel aastal käis nende juures õppimas ja vabatahtlikku tööd tegemas paarsada inimest, mullu oli neljasaja ringis. Praegu on hingetõmbeaeg.
„Talv on vaiksem periood, oleme aru saanud, et peab ka puhkama ja rohkem omaette olema,“ sõnab Maarja Õunaste.
„Suvel on meil sageli 10-15 inimest korraga, sõbrad toovad kaasa oma sõpru. On olnud hästi toredaid suvepäevi, kus tõuseme hommikul, keedame putru, kõik on energiat täis, paari päevaga saab palju tööd ära tehtud.“

Ökoelu koolitused ja majutus
„Oleme teinud koolitusi ning jaganud enda rõõmu ja rahulolu, sest maal on nii tore elada. On väärarusaam, et maal pole võimalik elada täisväärtuslikku elu. Vastupidi – see, mida siin teed, on eriliselt aus ja väärikas. Töötame ja teeme asju sedasi, nagu oskame ning on rahuloluks piisav. Maatöö ei ole keeruline, lihtsad võtted saab selgeks kergelt. Saame olla tõeliselt loomingulised, väljundid on seotud loodusliku ja loodusega. Mind ja Jimi teeb selline elu õnnelikuks,“ kõneleb Kärga ökokodu perenaine.
Ainuüksi infost ei piisa, kinnitab ta, kogemus õpetab. Mullu käis ta Taanis Frilandi ökokogukonnas permakultuuri õpetaja koolitusel ning tahab hakata Kärgal läbi viima koolitusi koos praktiliste tegevustega – aiamaa rajamine, looduslikest materjalidest ehitamine, taastuvenergia. Oma MTÜga Eco Nomics on kavas muuta Kärga talu Projekt Koduks, teha veebileht ja tutvustada enda tegemisi Facebookis.
„Plaanime hakata korraldama mitmepäevaseid üritusi ja koolitusi, võimaldades osalejatel kogeda looduslähedast majutust pisikestest metsaonnides ja telkides. Kui soovitakse, võime oma sauna või majakese samuti välja üürida. Ühest küljest saavad loodusfännid eheda elamuse ning meie kasutame oma talukoha ressursse, võttes kasutusele tänapäevaseid võimalusi,“ jutustab Maarja Õunaste ning tõdeb, et kuigi pole poest ostnud ehitusmaterjale ega palju muud, mis majapidamises kasutuses, on raha vaja kas või bensiini ja toidu jaoks.
Lähiajal on tulekul veel üks laiemale seltskonnale suunatud üritus. Talul on 6 hektarit metsa ja kuulub Eesti Metsaühistusse. Ühistu  nõustajate kaasabil kavatsetakse veebruari lõpus või märtsi alguses teha oma kodumetsas koolitus algajatele metsaomanikele. Tutvustatakse, kuidas puid hinnata, milliste võtete ja vahenditega neid langetada, kas ja kuhu istutada uut metsa.
Mullu kevadel esines Maarja Õunaste „Maale elama“ messil ning kutse on tulnud ka tänavusele messile. „Kui kutsutakse, peab vast minema, on võimalik jälle noortele loodussäästlikku maaelu tutvustada ja neid maale elama kutsuda,“ arutleb ta.

Eelmine artikkelKuusalu keskkool oli teatesuusatamise parim
Järgmine artikkelSõnumitooja 17. veebruari lehes