Nädalavahetusel Tallinna lahel peetud Eesti meistrivõistlustel osalesid Hara Seilamise Seltsi 11 noort purjetajat.
Hara Seilamise Seltsi treener Ingrid Randlaht pidas neli päeva kestnud regatti noortele purjetajatele katsumusterohkeks, mis nõudis neilt head keskendumist ja pingutamisvõimet: „Regatt oli nii konkurentsi kui ka olude poolest meistrivõistluste vääriline. Tugevad tuuled ja kõrged lained panid purjetajad tugevasti proovile.”
Kolmel päeval puhus tugev tuul, vaid laupäeval tuul veidi rahunes. Avapäeval olid ilmaolud Optimistidele liiga rasked ja nad merele ei läinud, eriti tuli silmas pidada kõige nooremaid, 10-11aastaseid sõitjaid. Optimistid pidasid üheksa sõitu ja konkurents pjedestaalikohtade eest oli tasavägine.
Eesmärgiga jõuda esikolmikusse viis Optimisti merele 13aastane Ott Richard Hääl, kes suvel debüteeris Eesti koondisega Itaalias Garda järvel toimunud maailmameistrivõistlustel ja võitis Eesti karikavõistluste etapi Kärdlas. Üks medalisoosikuid, Pärnu Jahtklubi esindaja Martin Rahnel teenis avapäeval kõrgeid kohti ja hoidis esimest positsiooni lõpuni. Pärnakast tänavu varem kahel korral jagu saanud Ott Richard Häälel ebaõnnestus avapäeval üks sõit.
Ingrid Randlaht rääkis, et hoolealune sattus stardiliinil ebasoodsasse olukorda, mis rikkus tema sõidu alguse ja ta seilas rahulikult lõpuni: „25. koht regati alguses pani Ott Richardi suure pinge alla, rohkem eksida ei tohtinud, sest ainult seeria kõige halvem sõit läks kokkuvõttes mahaarvamisele. See tegi võistluse tema jaoks pisut keeruliseks. Hoolimata pingest või olukorra raskusest ei lähe Ott Richard üldjuhul endast välja ja ta suutiski järgmistes sõitudes hästi keskenduda.”
Heitlus Eesti meistrivõistluste pronksmedali pärast oli lahtine viimase sõiduni. Ott Richard Hääl lõpetas regati viiendana, Eesti meistrivõistlustel neljandana. „Ta pingutas viimases sõidus nii palju kui suutis, viimasel vastutuule kursil tõusis mitu kohta ettepoole, lõpus neljandaks,” sõnas treener.
Jens Randlaht sai 92 Optimisti seas 52. koha. Tema parim sõidukoht oli 14. Ingrid Randlaht ütles, et võimed ja oskused lubavad pojal juba tulla 20 parema hulka: „Loodan, et järgmisel suvel sõidab ta stabiilselt 20 parema hulka. Igaüks areneb oma rütmis, mõnel kulub rohkem, mõnel vähem aega, et paadiga sinasõbraks saada. Optimist on ettevalmistuse klass, oluline on suurematel paatidel paremaid tulemusi näidata. Samas annab Optimistil kui maailma suurima fliidiga klassis purjetamine olulise alusmüüri. Regatil osales 92 paati, mis pakkus häid õppimise võimalusi.” Johan Frederik Velström oli 78. ja Triinu-Liis Aug 89.
Tagasilöökide talumine
Kuusalu valla aasta noorsportlaseks valitud Mia Maria Lipsmäe purjetab klassis Zoom8 esimest hooaega. Kevadised regatid andsid Uku Kuuse hoolealusele lootust tõusta ka sellel paadil etteotsa, nagu oli teda saatnud edu mullu Optimistil. Seekord pidi ta rahulduma 7. kohaga.
Mia Maria Lipsmäele valmistasid pettumuse kahe esimese päeva sõidud, alates seitsmendast sõidust seilas ta kindlalt. Tasuks kaks sõiduvõitu ja teine koht.
„Esimestel päevadel puhus päris tugev tuul, olen kerge kaaluga ja see oli mu peamine probleem, väsisin üpris kiiresti. Võib-olla viimasel päeval olin edukam seetõttu, et ka teised olid juba väsinud. Pingutasin ja andsin endast kõik,” rääkis ta.
Hoolimata pettumusest püüab Kuusalu Jahtklubi esindav Mia Maria Lipsmäe hoida optimismi: „Mul pole viimastel regattidel läinud kõige paremini, aga purjetamises vahel on sinu päev, vahel aga mitte. Kui läheb halvasti, siis on päris halb tunne. Konkurents on tugev. Pean oma mõttemaailma parandama.”
Samas tundis Mia Maria Lipsmäe rõõmu hõbemedali pälvinud ja neidudest esikoha teeninud treeningukaaslase Sandra Sinivee üle.
Kolmest Hara Seilamise Seltsi Zoomi8 sõitjast parima, 14. koha sai 42 paadi konkurentsis Johanna Süda.
Ingrid Randlaht: „Johanna võistlemist varjutas veidi külmetumine avapäeval, tundus, et ta ei saanud järgmistel päevadel täisjõuga pingutada. Toimetulek tugevas tuules oli tema pluss. Johanna purjetab Zoomil esimest hooaega ja kogemusi napib, ometi konkureerib juba esikümne kohtade pärast ja pjedestaalile pääsemine pole enam kaugel. Tänu kehalisele võimekusele võib ta hakata järgmisel hooajal sõitma Laseril.”
23. koha saanud Jessika Jõesaar näitas toredat hoogu viiendas sõidus, mille lõpetas kuuendana. 34. oli Joonatan Palgi. Treener jäi mõlema hoolealuse edusammudega rahule: „Peamine, et töötahet jätkub, siis peaksid tulemusedki paranema.”
Hara Seilamise Seltsi neljast liikmest klassis Laser 4.7 tuli Siim Oskar Hääl 24. kohale. 15aastase noormehe põhialus on Laser Radial, mille meistrivõistlused peetakse septembri lõpus.
„Tugev tuul on vesi Siim Oskari veskile, seepärast tulimegi harjutama. Vaiksema tuulega päeval tegi ta veidi järeleandmisi. Laser Radial on nõudlikum paat, talvine kehaline ettevalmistus on hästi oluline. Loodetavasti saame paremini valmistuda kui koroonapandeemiast varjutatud möödunud talvel,“ rääkis Ingrid Randlaht.
Kuldar Paalberg oli Laseril 36., Rikhard Juhani Vatunen 47. ja Leonard Artur Vatunen 49. Osalesid 67 purjetajat.
Õppida rohkem keskenduma
Eesti meistrivõistlused peeti ligi kümneaastase vaheaja järel ühe regatina, varem olid tšempionid selgunud mitme etapi kokkuvõttes. Eesti Jahtklubide Liidu president Kalev Vapper põhjendas muudatust: „Maailmameistrivõistlused ja Euroopa meistrivõistlused toimuvad ühe regatina. Selleks et seal suuta teha oma parim etteaste, on vaja harjuda samamoodi pingutama ja keskenduma. Kui meister selgus mitme regati põhjal, siis polnud keskendumine iga kord maksimaalne.”
Hara Seilamise Seltsis harjutab hooajal ligi 30 ja aasta ringi üle 50 noore purjetaja. Kalev Vapper avaldas tunnustust: „On väga äge, et Haras on noorte purjetamine käsile võetud. On vaja tagant tõugata järelkasvuga tegelemist igal pool, kus leidub väike sadam. Alguses võib lapsi õpetada entusiast, näiteks spordisõber või kehalise kasvatuse õpetaja. Taavi Org, kelle käe all ma 1960. aastate alguses purjetamist alustasin, oli ju ujuja, aga ta võttis esimese Eesti treenerina Optimisti treeningud käsile ja kuulasime teda suure austusega. Samamoodi suutis Milvi Martin, vendade Tõnu ja Toomas Tõniste esimene treener, lapsi hästi innustada ja rühmatunnet tekitada.”
Hara Seilamise Seltsi liige on ka Tallinna Jahtklubi esindav Susanna Maria Jõgi, kes pälvis Optimistil kuni 16aastaste neidude seas esikoha. Kui pere viibib suvemajas Kolgas, harjutab ta tihti Haras. Samuti võistles Laseril tema vanem õde Katarina Sofia Jõgi.
„Tüdrukute isa Jaak Jõgi on Hara Seilamise Seltsi juhatuse liige, kes kogenud ja eduka purjetajana aitab nõu ja jõuga ka meid,” lausus Ingrid Randlaht.