EV100 tä­his­ta­mi­ne Kuu­sa­lu val­las ja Lok­sal

1177

Ametlikud aktused Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistamiseks olid 24. veebruaril Kuusalu rahvamajas ja Loksa gümnaasiumis.

Kuu­sa­lu kesk­koo­lis on kogu käesolev õppeaasta pühendatud Eesti sajandale sünnipäevale, õpiti tundma Eesti väiksemaid rahvakilde.

Oktoober oli setode kuu. 11. oktoobril käisid külas setode ülemsootska Piret Torm-Kriis ja setode tantsuansambel Modus. Kooli raamatukogus oli näitus ja 19. oktoobril esitasid õpilased setode eepose Peko ainetel sõnalis-muusikalise etenduse.

November oli pühendatud võrokestele. 19. novembril külastas Kuusalu kooli luuletaja Margus Konnula ehk Contra. Koolis oli temaatiline raadiosaade ja vahetunnid võrokeste muusikaga. Jaanuar oli pühendatud mulkidele. 31. jaanuaril oli külas Kristi Ilves mulgi kultuuriseltsist, kooli fuajees oli näitus kuulsamatest mulkidest läbi ajaloo. Ka presidendid Toomas Hendrik Ilves ja Kersti Kaljulaid on mulgid. Veebruar oli rannarahva kuu, õpilased esinesid ühise sõnalis-muusikalise kavaga „Rannarahvas“. Märtsis tuleb saarlaste kuu, külla on oodatud laulja Kristel Aaslaid. Aprillis tutvustatakse Peipsi-äärset rahvast, esinema tule vene noorte rahvatantsurühm.

Koolis oli EV aastapäeva puhul 23. veebruaril aktus, kavaga „Palju õnne, Eesti“ esines esimeste klasside folgirühm. Kooli fuajees avati 5.-12. klasside kompositsioonide näitus, iga klass pidi kujundama üha laua sõnumiga „Eesti 100“.

Kolga koolis lõppes 1. septembril õpetajate näiteringi etendus kooli uues bussijaamas plakatiga „Mida kingid sina Eesti sünnipäevaks?“, mis pandi kooli väikese saali seinale. 16. novembril alustati vastasseinale igal päeval ühe joonistatud pildi lisamisega, viimane pilt pandi seina 23. veebruaril. Kokku saadi 100 pilti.

Reedel, 23. veebruaril oli koolis traditsiooniline tantsuhommik, seekord 8. korda. Külas oli Kolga rahvatantsurühm. Kontsert-aktus algas 8. klassi õpilase Carol Laurendi loovtööna tehtud video „Eesti poeg“ vaatamisega. Aktuse lõpus kandis kogu koolipere ette Kristiina Ehini luuletuse „Eesti“, iga klass harjutas eelnevalt oma osa. Pärast aktust söödi kogu kooliperega torti. Raamatukogus oli näitus raamatutest, mille kaanel sõna „Eesti“.
Vihasoo lasteaias-algkoolis oli aktus-kontsert reedel, 23. veebruaril, lapsed katsid suupistete laua. Laupäeval, 24. veebruaril osalesid õpetajad ja õpilased Vihasoo rahvamajas etenduses „Sündinud 18. aastal“.

Kuusalu lasteaias Jussike tähistati Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva neljapäeval, 22. veebruaril lastehommikuga. Esinesid kõikide rühmade lapsed, oli rahvatantsu, regilaulu, ühislaulmist, esitati luuletusi. Mesilaste pere koolieelikud kandsid lasteaia rahvarõivaid. Eelmisel päeval valmistasid lapsed peoks küpsisetordi. Lasteaia saalis oli väljapanek vana-aja käsitööst. Kingituseks Eestile oli „100 hetke lasteaia tegemistest“ – fotod läbi lasteaia 50aastase ajaloo.

Kiiu lasteaias Kiigepõnn oli 22. veebruaril kontsert-aktus, esinesid lasteaialapsed ja Kuusalu kooli tantsijad, söödi kõigi rühmade ühiselt tehtud küpsisetorti. Avati näitus Eesti Vabariigi 100 vanast mänguasjast. Meisterdati 100 erinevat mustrit. Külas käis lapsevanem Mika Antero Vatunen, kes rääkis Soome Vabariigi 100. aastapäeva tähistamisest.

Kolga lasteaias oli kontsert-aktus 23. veebruaril. Lasteaia lapsed käisid esinemas Kuusalus eakate kodus.

Loksa gümnaasiumis oli reedel, 23. veebruaril kaks pidulikku kontserti. Esmalt eesti põhikooliosa ja gümnaasiumiklassidele, siis olid rahvuslikud mängud ja viktoriin, järgnes aktus vene põhikooliosale. Mõlema aktuse järel joonistati plakateid teemal „Mille üle tunnen Eestis uhkust“. Piduliku koolipäeva lõpus esines oma kooli noormeeste ansambel MAIKS.

Loksa lasteaias Õnnetriinu oli 23. veebruaril EV100 kontsert, iga rühm tegi Eestile oma kingituse . sõnalise luulepõimiku või lauamängu, 100 sooviga Eestile. Lasteaia fuajees oli ühistööde näitus. Kogu lasteaiahoone kaunistati 100 sinimustvalge vimpliga.

Kuusalu noortekeskuses tähistati Eesti Vabariigi 100. Sünnipäeva reedel, 23. veebruaril. Maria Prääts õpetas noori valmistama presidendi vastuvõtu väärilisi suupisteid, Iivi Rool juhendas, kuidas katta laud riigi juubeliks. Fotonurgas tehti ühispilt.

Kuusalu rahvamajas oli laupäeval, 24. veebruaril EV 100 kontsert-aktus.

Vihasoo rahvamajas esitasid küla isetegevuslased ja algkooli õpilased 24. veebruaril laulude ja tantsudega ajaloo-etenduse „Sündinud 1918. aastal“.

Loksa linnas oli EV100 kontsert-aktus laupäeval, 24. veebruaril Loksa koolis. Esinesid Kuninglik Kvintett, lasteaia Õnnetriinu lapsed ja muusikakooli õpilased. Pidupäevakõne pidas linnapea Värner Lootsmann. Anti üle au- ja teenetemärgid. Aukodaniku tiitli sai perearst, doktor Tatjana Proskurina.
Kõnnu külas heisati laupäeval, 24. veebruaril külamaja juures pidulikult Eesti lipp. Õhtul oli külamajas külavanema pidulik vastuvõtt, mängiti seltskonnamänge, oli viktoriin, tantsuks mängis ansambel Talent. Kaetud oli suupistelaud.

Valgejõe külas koguneti 24. veebruari varahommikul küla esmamainimise mälestusmärgi juurde, kus heisati hümni saatel Eesti lipp uude lipuvardasse. Kohal oli üle 40 inimese – nii oma külast kui ka naaberküladest. Kõige julgematel oli võimalus hüpata jääauku. Pidupäeva õhtul saadi taas kokku, Valgejõe Veinivillas Loksa muusikakooli õpilaste kontserti. Esines ka Loksa kooli noormeeste ansambel MAIKS. Tantsuks mängis ansambel L&M.

Kolgakülas olid pühapäeval, 25. veebruaril Kuusalu valla suusavõistlus ja rahvamajas koguperepäev. Rahvamajas vaadati loodusfilmi, söödi torti, autasustati võistlejaid.

Kuusalu Matkaklubi korraldas pühapäeval, 25. veebruaril Kuusalu-Aegviidu suusamatka – Kuusalu Konsumi juurest suusatati Nelijärve puhkekeskusesse. Osalesid 22 suusatajat.

Kuusalu raamatukogus tähistati aastapäeva laupäeval, 17. veebruaril luulepõimikuga „Eesti – mu kodu“ Luuletusi lugesid Uve Pärn, Elvi Reinvald, Tiia Kumm, Mart Almers. Esines seenioride lauluansambel Viisiveeretajad.

Kuusalu tantsuklubi Rosa Verde korraldas pühapäeval, 18. jaanuaril Tallinnas Viru Keskuses flashmobi ehk emspromt-etteaste, mis võeti üles ja monteeriti filmiks. See on aastapäevakingitusena registreeritud internetis EV100 kingituste kodulehel, lisatud on link filmile „EV100 flamenco flashmob“.

Kolga päevakeskuses esitasid Uve Pärn, Elvi Reinvald ja Kuldar Pärn kolmapäeval, 21. veebruaril EV100 pühendatud luulepõimiku.
Leesi rahvamajas tuleb reedel, 2. märtsil mälumäng teemal „Eesti“.

Eelmine artikkelVald taot­leb Keh­ras rii­gilt ela­mu­maad
Järgmine artikkelAru­kü­la rii­gi­meest KAA­REL EEN­PA­LU aus­ta­ti Tar­tu­maal