
Filmimehe RASMUS MERIVOO ja produtsent YLLE RAJASAARE koostööst on valminud 50 keskkonnateemalist filmiklippi.
Neljapäeva, 10. septembri ja järgneva nelja neljapäeva õhtul kell 20.30 on paljudel Kuusalu aleviku ja selle ümbruse külade peredel eriline põhjus vaadata ETVd. Siis jõuab eetrisse saatesari „Maa, armastan Sind“, mis koosneb keskkonnateemalistest lühifilmidest.
Kuna režissöör, stsenaariumide autor ja monteerija on Rasmus Merivoo Kuusalust, on filmidesse kaasatud tema kodukandi tuttavaid ning arvukalt kohalikke lapsi ja noori. Valdavalt filmiti Kuusalu alevikus või mujal vallas.
Põhinäitlejad on klippides Merle Palmiste, Jim Ashilevi, Paul Laasik Kolgakülast ja Marek Tammets Pudisoolt. Kohalikest harrastusnäitlejatest teevad kaasa Roland Treima, Kristiina Rebane, Kristin Parve, Andreas Lahesalu, Severi Jõõras, Keijo Treima, Kert Urb.
Rasmus Merivoo: „Muusikaõpetaja ja dirigent Taavi Esko mängib ühes klipis iseennast. Episoodides on rollid saanud ka mu ema Saima Kallionsivu, õde Maarja Merivoo-Parro ja ta abikaasa Priit Parro. Põlevkivi klipis osaleb Kolga rahvatantsurühm. Ei ole üle lugenud, kui mitu inimest Kuusalu kandist on suuremate või väiksemate rollidega või massistseenides osalenud, aga neid ikka on. Püüdsin Kuusalust võimalikult palju välja pigistada, leida huvitavaid võttepaiku ning filmida ka niisuguseid kohti, kus seda on viimane aeg teha. Näiteks lasteaia kõrval Kordejaanil vana laululava, mis mingil ajal läheb lammutamisele.“
Kuusalu tervisekeskus muudeti filmis Töötukassa Kuusalu osakonna kontoriks, noortekeskusest sai kolmandatele riikidele antava arenguabi keskuseks. Kuusalu koolis filmiti klippi „Keskkonnasõbralik kool“, kus tehakse võltssaatesarja Kuusalu koolist, osalevad 6.b klass ja lastekoor.
Filmid sündisid Euroopa Sotsiaalfondi keskkonnaameti programmi „Keskkonnahariduse arendamine“ toel. Tellija on keskkonnaamet. Produtsendid Ylle Rajasaar ja Pelle Vellevoog, režissöör Rasmus Merivoo, teadustoimetaja Ivo Krustok, kirjastaja Marko Usler võitsid 2013. aastal korraldatud ideekonkursi. Tootjafirma on OÜ Fookus-Pookus
Kokku on valminud 50 humoorikat lühifilmi. Tegu on illustreeritud keskkonnaõpikuga, mis on mõeldud kasutamiseks põhikoolis, aga sobib vaatamiseks ka pereringis. Viie 25minutilise saatega näidatakse ETVs neist 28 lühifilmi.
Rasmus Merivoo selgitas 1. septembri uudistesaates „Aktuaalne Kaamera“, et need filmid peaksid olema kui kirss tordil, õpetajad teevad tundides eeltöö ära, filmide kaudu teadmised jäädvustuksid. Kui keegi ütleb mingisuguse termini, võiks üks neist filmidest meelde tulla ja seoses sellega ka õpetaja räägitud tekst.
Režissöör jutustas Sõnumitoojale, et kogu projekt on seni väga hästi sujunud. Võtted algasid mullu oktoobris, lõppesid detsembris. Ühel päeval töötati siis veel Tallinnas Lasnamäel ning stuudios lindistati laulud. Ka muusika ja laulusõnade autor on Rasmus Merivoo, viisid mängis ta sisse ise, laulsid näitlejad.
„Klipid on küll keskkonnateemadel, aga neis juhtub muidki asju, keskkonnaküsimuste kõrval saab klippide põhjal arutada mitmesuguste eluliste probleemide üle,“ märkis Rasmus Merivoo ning lisas, et temale autorina olid antud vabad käed, ideid ammutas elust endast, tuttavad olid juba harjunud, et pidevalt kirjutas kuuldud toredaid mõtteid üles.
„Palju sain ideid oma endistelt klassikaaslastelt, oleme mitmesuguseid teemasid arutanud, nalja visanud. Klassivennad on seotud eri valdkondadega ning toonud jutuajamistesse enda teadmisi ja kogemusi. Klassivend Madis Jõgi on olnud suur abiline ja hea sõber Janno Valdmann.“
Režissööri sõnul oldi keskkonnaametis filmidega rahul, kui neid üle vaadati. Mõnda asja tuli juurde teha, senitehtust midagi ära ei pidanud võtma. Kui filme näidati Tartu Ülikooli raamatukogus õpetajatele, öeldi samuti kiidusõnu.
Eriti vahvaks hindab ta seda, et keskkonnaameti konkursil projektidega kandideerinud ja tellimust mitte saanud inimesed tulid ütlema, kuidas neil on hea meel, et niisugused filmid on valminud.
Kokku kestavad 50 lühifilmi 3 tundi ja 45 minutit.