Esimesed külmad toovad veekogudele nõrga jääkatte

809

Päästeamet hoiatab, et paari külma päevaga veekogudele tekkinud jääkirme ei kanna ja sellele ei tohi mitte mingil juhul minna. Peab arvestama, et jääaluse vee temperatuur on 4 kraadi. Kui läbi jää vajuda, siis külmas vees peab täiskasvanud inimene vastu maksimaalselt 10 minutit, laps kaotab sellise temperatuuriga vees teadvuse veelgi varem. Paksem ja turvalisem jää tekib alles pärast mitmenädalast külma ilma. Jääkattele võib minna alles siis, kui selle paksus on vähemalt 10 sentimeetrit.

Kõige ohtlikumaks võib nõrk jää kujuneda just uudishimulikele lastele. Lapsevanemad peavad oma õige käitumisega olema lastele eeskujuks ja seletama, et nõrgale jääle minek on eluohtlik. Igal aastal on juhtunud traagilisi õnnetusi just lastega, kes on vanemate teadmata läinud  jääle  mängima  ning  sel­lest läbi vajunud. Samuti ei tohi eluga riskida kalamehed, kes tihtipeale lähevad jääle kalastama enne, kui jääkate on turvalise paksusega. Jääle kalastama minnes tuleb alati kaasa võtta jäänaasklid, päästenöör ning vajadusel endast märku andmiseks näiteks vile. Kindlasti ei tohi jääle minna üksinda.

Päästeamet palub inimestel olla tähelepanelik. Inimesi nõrgal jääl nähes peaks paluma neil sealt viivitamatult lahkuda. Nõrgale jääle sellest läbi vajunud inimest päästma minnes võib tõsisesse ohtu seada ka enda elu. Kui olete näinud jääl juhtunud õnnetust, peab helistama viivitamatult hädaabinumbril 112.

Eelmine artikkelEKSPERIMENT: kõige keerulisem on protokolli leida Anija valla kodulehelt
Järgmine artikkelHarjumaa ÜTK muudab avalike bussiliinide tsoone ja tõstab piletihinda