2014. aastal jätkub Eesti maastike puhastamine lagunenud hoonetest

809

SA Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) toetab 72 projekti, mille raames lammutatakse maastikupilti reostavaid ja kasutusest välja langenud hooneid kokku 2,3 miljoni euro eest. Ligi pooled projektidest on juba lõpetatud ning ülejäänutel tööd käivad. Samal ajal on avatud ka uus taotlusvoor, kuhu saab projekte esitada kuni 17. veebruarini.

Keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuse sõnul jätkatakse keskkonnatasudest laekuva rahaga Eesti maastikke risustavate lagunevate tondilosside lammutamise toetamist. „Eesti inimesed hindavad puhast elukeskkonda. Tugi, mida aastakümnete tagusest ajast seisma ja lagunema jäänud vanade sõjaväe- või tootmishoonetest maastike puhastamiseks pakume, on aktiivset kasutamist leidnud,“ ütles ta.

Lõppenud projektide seas on üks kohalike jaoks eriti oluline projekt Põlvas, kus lammutati Orajõe kaldal asuva endise villavabriku hooned.

Vanad tööstusobjektid põhjustasid kahju looduskeskkonnale ja olid tihedalt asustatud kesklinna piirkonnas ohuks ka inimestele. Nüüd on plats puhas ning piisavalt turvaline. Kohaliku omavalitsuse initsiatiivil koostatakse korrastatud alale detailplaneeringut, mille eesmärk on kinnistule puhkeala ja mänguväljakute rajamine.

„Me jätkame kindlasti ka alanud aastal programmiga, mille eesmärk on Eesti ilusate maastike risust puhastamine ja hoidmine,“ kinnitas minister.

Kõige rohkem on ära tehtud Pärnu-, Tartu- ja Saaremaal, kus on lõpetatud kokku 12 projekti. Palju on lammutustöid lõpetatud ka Võru-, Lääne- ja Ida-Virumaal.

KIKi keskkonnaprogrammist on maastikupilti kahjustavate ja kasutusest väljalangenud põllumajandus-, tööstus- või militaarehitiste lammutamiseks  ja sellest tekkinud jäätmete käitlemiseks võimalik toetust taotleda alates 2012. aastast. Lisaks ümbruse korrastamisele aitab see propageerida ka materjalide taaskasutust. Programmist taotlemise kohta saab lisainfot KIKi kodulehelt.

KIK hoiab tervet elukeskkonda, väärtustab puhast loodust ning säästvat arengut. Juhtiva keskkonnaabi ja -investeeringute suunajana rahastab KIK erinevaid keskkonnaprojekte Eesti keskkonnatasudest laekuvast rahast, CO2 kvoodimüügi tuludest ning Euroopa Liidu struktuurifondidest. Lisaks pakub KIK võimalust taotleda sihtotstarbelist laenu keskkonnaprojektide elluviimiseks. Kokku on KIKist neljateistkümne aastaga toetust saanud üle 16 tuhande projekti. Keskkonnainvesteeringute Keskuse nõukogu juhib keskkonnaminister.

Eelmine artikkelEKSPERIMENT: kõige keerulisem on protokolli leida Anija valla kodulehelt
Järgmine artikkelHarjumaa ÜTK muudab avalike bussiliinide tsoone ja tõstab piletihinda