ELi toiduabi antakse seekord ainult toimetulekutoetuse saajatele

1068

Toiduabi saavad 44 inimest Anija vallast, Kuusalu vallast 36, Raasiku vallast 29 ja Loksa linnast 200.

Käesoleval nädalal jõuab omavalitsustesse taas Euroopa Liidu toiduabi, kuid erinevalt varasematest aastatest on see mõeldud palju väiksemale seltskonnale.
Sotsiaalministeeriumi otsusel jagatakse toiduabi vaid neile inimestele, kes taotlesid ja said tänavu jaanuaris-veebruaris toimetulekutoetust ning ka neile, kelle sissetulek ületab kuni 15 protsendi ulatuses riiklikult kehtestatud toimetulekupiiri. Kehtiv toimetulekupiir on 90 eurot esimese ja iga alaealise pereliikme või üksi elava inimese kohta ning 72 eurot pere teise ja iga järgmise täisealise pereliikme kohta – kui maha arvata kommunaalkulud. Kommunaalkulude puhul on kehtestatud piirnormid.
Ühele inimesele sel kevadel ette nähtud 15kilogrammises toiduainete komplektis kokku 12 toodet: tatar, jahu, pudruhelbed, makaronid, riis, rosinad, rapsiõli, suhkur, liha- ja kalakonservid, purgisupp, šokolaad.
Seekord jagab ELi toiduabi Toidupank, kuna võitis  vastava riigihanke. Harju omavalitsustel tuleb toidukraamile järele minna Loo alevikku, Toidupanga lattu.
Jagatavate komplektide arv sõltub pereliikmete arvust, mis deklareeriti seoses toimetulekutoetuse taotlemisega.
Valdade-linnade sotsiaaltöötajad ise abisaajate nimekirju moodustada ei tohi, need on saadetud omavalitsustesse Toidupanga vahendusel. Tegu on  väljavõttega STARist – sotsiaaltoetuste taotlejate andmeregistrist.
Kõige rohkem on toiduabi saajaid Loksa linnas – 200. Loksa lastekaitse- ja sotsiaalnõunik Tiina Murdvee ütles, et Loksal peaksid toiduainete komplekti saama kõik, kes kehva majandusliku olukorra tõttu seda vajavad. Sel nädalal peaksid inimesteni jõudma kommunaalteenuste arved, siis hakkavad nad tulema linnavalitsusse uut toimetulekutoetust vormistama ning saavad toidukraami kätte.
Kuna Loksa kogus on suur, viib Toidupank toiduained sinna kohale. Tänu sellele tuuakse ära ka Kuusalu valla kogus 36 inimesele. Ligi pooled abisaajad elavad Loksa ümbruse külades, nemad saavad komplekti kätte Kuusalu valla teeninduspunkti referendilt Esta Nurmsalult. Kuusalu piirkonna   inimestele   antakse   toidu­kraam Kiius asuvast vallamajast.
Kuusalu valla sotsiaalvaldkonna referent Ene Rebane kõneles, et toiduained tuleb üle anda allkirja alusel ning seda kontrollitakse rangelt. Kui nimekirjas olev isik ise ei saa järele minna, võib volitada kedagi teist toiduabi välja võtma kirjaliku volituse alusel. Tema sõnul ligi poole abisaajatest on üksikud mehed, on ka lastega peresid.
Anija valla sotsiaaltööspetsialist Marianne Leis märkis, et nende valda suunatud toidukraami on 44 inimesele ja selle peavad sotsiaaltöötajad Loolt ise ära tooma. Ta tõdes, et juba on toiduabi jagamisel näha probleeme. Kuna saajate nimekirja muuta ei või, tuleb toidukomplekt üle anda isikule, kes küll jaanuaris ja veebruaris sai toimetulekutoetust, kuid märtsist läks hea palgaga tööle ning enam abi  ei  vaja.  Samas  jääb  ilma  inimene, kes vormistas märtsis toimetulekutoetuse ning just nüüd kuluks ära ka toidutoetus.
Marianne Leis: „Kes ei ole rahul ja tunneb, et teda jäeti ebaõiglaselt abist ilma, soovitame pöörduda sotsiaalministeeriumi poole ja selgitada enda olukorda. Sügisel jagatakse Euroopa Liidu toiduabi uuesti ja ehk võetakse arvesse.“
Ka Raasiku valla sotsiaaltöötajatel tuleb toidukraamile järele minna. Valla sotsiaalosakonna juhataja Liivi Puumets nentis samuti, et Raasiku vallas on inimesi, kelle kohta teab, et elavad kehvalt, kuid toiduabi ei saa: „Mõned on ammu küsimas käinud, millal tänavu toiduaineid jagama hakatakse, nüüd said negatiivse vastuse.“
Raasiku valla 29 toiduabisaaja seas on ka kolme suurpere liikmed. Kokku on vallas 17 lasterikast peret.

Eelmine artikkelKuusalu vallas ja Loksal kuritegude arv eelmisel aastal langes
Järgmine artikkelPikavere lasteaed- algkool otsib direktorit