Elektriturg avaneb uuest aastast

733

Järgmise aasta algusest avaneb Eestis elektriturg ning kõik kodutarbijad saavad hakata valima elektrimüüjat. See tähendab, et elektrienergia muutub sarnaseks tarbekaupadele ja teenustele, mille ostmisel saab igaüks lähtuda enda soovidest ja vajadustest. Elektrienergiat hakkavad pakkuma erinevad müüjad erinevate pakettidega, kelle seast saab endale valida sobiva.

Elektrimüüjat saavad hakata valima need elektritarbijad, kellel on enda nimel sõlmitud leping võrguettevõttega. See tähendab, et müüjat saavad valida kõik need inimesed, kes täna tarbivad elektrit ja saavad enda nimele ka elektriarve. Kui näiteks elektri ostmiseks on leping korteriühistul või haldusfirmal, siis valib uuest aastast elektrimüüja ühistu või haldusfirma, mitte iga korter või inimene eraldi.

2013. aasta algusest saab soovi korral elektrit osta juba mõne uue elektrimüüja käest, milleks ettevalmistusi saab hakata tegema lähikuudel. Kodutarbijatele selguvad uued elektrimüüjad ja hinnapaketid selle aasta sügiseks. Tänaseks on teada, et lisaks Eesti Energiale ja Imatra Elektrile hakkavad elektrimüüki pakkuma veel vähemalt kolm-neli uut ettevõtet.

Praegu pole selgunud, milliseks pakutavad hinnapaketid ja lepingutingimused kujunevad, kuid laias laastus on võimalik valida kolme variandi vahel: turuhinnast sõltuv pakett, fikseeritud pakett ja kombineeritud pakett.

Need tarbijad, kes ei soovi või ei jõua enne 2013. aastat elektrimüüjat valida, elektrita ei jää. Neid varustab elektrienergiaga ikka edasi nende praegune võrguettevõtja.

Erinevate pakkumiste võrdlemisel on oluline silmas pidada, et elektrituru avanemine mõjutab ainult kolmandikku igakuisest elektriarvest ehk reaalselt tarbitud elektrienergia hinda. Ülejäänud osa elektriarvest ehk võrguteenuse tasu ning maksud ei sõltu turu avanemisest.

Seega tuleb kõigile soovida kaalutletud valikuid.

Eelmine artikkelMiks varjata Leader-projekte?
Järgmine artikkelKehra kooli ja sotsiaalkeskuse ning Alavere lasteaia juhid lahkuvad ametist