Ekströmi Marss Valklast Hara lahe äärde

3441

1.veebruaril toimuv rahvamatk järgib Vabadussõjas osalenud major MARTIN EKSTRÖMI rügemendi lahinguteed.

MARTIN  EKS­T­RÖM.
MARTIN
EKS­T­RÖM.

MTÜ Estlander, kelle matkajuhid viivad TV3 äsja alanud saatesarjas „Looduslik valik“ riigikogusse kandideerijaid ellujäämiskursusele, kutsub laupäeval, 1. veebruaril osalema Kuusalu vallas toimuvale esimesele rahvamatkale Ekströmi Marss. See saab alguse Valklas Vabadussõja mälestuskivi juures. Marsruut kulgeb mööda maanteid Muuksi linnamäele, sealt edasi Pudisoole ja Kolka, siis Kolgakülla ja savikarjääri teed pidi Harga, major Ekströmi rügemendi võitlejate dessandipaigani. Teekond on 31 kilomeetrit, selle peaks suutma läbida 6-8 tunni jooksul.
Matka korraldajate seas on MTÜ Estlander juhatuse liige, kaitseliitlane ja üleelamisinstruktor Erki Vaikre Kolgast. Ekströmi Marss 2015 toimub koostöös Kaitseliidu Tallinna malevaga, kus ta on instruktor-koolitaja.
Ta selgitab, et matka idee andsid MTÜ Estlander soomlastest liikmed: „Meie soome sõbrad pakkusid, et võiks rahvamatkaga tähistada Soome vabatahtlike meeste osalemist Eesti Vabadussõjas. Teeme tänavu pilootprojekti, et võimalikud valupunktid ära näha ja edaspidi korraldada traditsioonilist Ekströmi Marssi suure osalejaskonnaga rahvamatkana Lahemaal. Tegu ei ole militaarse ettevõtmisega ega võistlusega, matkaraja saab väikestel külateedel rahulikult läbi kõndida.“
Matkajad saavad kaasa marsruudikaardid, teekond tähistatakse ristmikel. Stardikohas, finišis ja vahepunktides jagatakse osalejatele kuuma teed, Haras ootab soe supp. Raja läbinutele antakse marsil osalemist tõendav sertifikaat.
Soome ohvitser Martin Ekström juhtis vabatahtlike soomlaste üksust, mis saabus 96 aastat tagasi, 30. detsembril 1918 Tallinna sadamasse jäälõhkujaga Tarmo. Ekströmi rügemendis oli 1157 vabatahtlikku, nad võtsid osa Viru rinde 7. jaanuaril alanud üldpealetungist, mis sai alguse Valklast. Osa meestest läks dessandiga Hara külla vastase selja taha, Ekströmi üksuse mehed aitasid suruda vastase Narva jõe taha. Kindral Laidoner ülendas Martin Ekströmi koloneliks, teda autasustati üles näidatud vapruse eest kahe Vabadusristiga.
Rahvamatka korraldajad pühendavad Ekströmi Marsi 2015 Tartu rahu 95. ja Kaitseliidu Tallinna maleva 90. aastapäevale. Marsiga tänatakse sümboolselt vennasrahvaid soomlasi ja ka teisi rahvaid, kes on me vabaduse eest verd valanud.
Osalejaid loodetakse paarisaja ringis. Tulekust on teada andnud Tallinna Ühisgümnaasiumi, Pelgulinna gümnaasiumi ja Rocca al Mare kooli riigikaitseõpilased.
Erki Vaikre räägib, et edaspidi plaanitakse  Ekströmi Marssi  kaasata sõjaajaloo klubi Front Line, et koos teha mõni näidislahing. Soome sõbrad pakkusid, et kutsuksid osalema enda samasuguse sõjaajalooklubi. Marsi toimumisajaks jääks veebruari algus Tartu rahu aastapäeva paiku. Tulevikus võiks võimaldada rada läbida ka suuskadel, kui on lumerohke talv.
MTÜ Estlander tegemistest ja Ekströmi Marsist saab infot Facebookist ja ka kodulehelt. Erki Vaikre ütleb MTÜ iseloomustuseks, et see tegeleb loodus-, muinas- ja kultuuriürituste korraldamisega, liikmeid on üle Eesti ning lisaks soomlastele ka Rootsist.

Eelmine artikkelAruküla kultuuriseminar: rahvamaja kui allasutus või MTÜ
Järgmine artikkelRaasiku aleviku elanikud pole rahul tänavavalgustusega