EKSPERIMENT: kõige keerulisem on protokolli leida Anija valla kodulehelt

4854

Sõnumitooja toimetus korraldas eksperimendi – kui lihtne on omavalitsuste veebilehelt leida valla/linnavalitsuse istungi protokolle.
Kuusalu valla koduleht oli küll inimsõbralik, kuid otsitavat protokolli KAROLIINA VASLI ei leidnud.

Aeg-ajalt on Sõnumitooja toimetusse jõudnud nurinaid, et omavalitsuste internetilehekülgedelt on keeruline infot leida: vallavalitsuse ja -volikogu protokollid pannakse üles suure hilinemisega ning nendeni otsimine nõuab edasi-tagasi klikkimist.

Toimetus otsustas uurida, kui lihtsalt ja kiiresti leiab info üles inimene, kes omavalitsuste kodulehekülgi üldjuhul ei külasta. Anija, Kuusalu ja Raasiku valdade ning Loksa linna kodulehekülgedelt palusime infot otsida Tallinna Ülikooli ajakirjandusmagistrandil Karoliina Vaslil. Tal tuli leida valla- või linnavalitsuse jõulueelse nädala istungi protokoll. Eksperiment toimus laupäeval, 4. jaanuaril.

Karoliina Vasli on pärit Kuusalu vallast Kiiust, kuid elab Tallinnas: “Kolisin Kiiust ära 2004. aastal pärast 9. klassi lõpetamist. Kiidu satun keskmiselt kord kuus.”

Kuusalu valla kodulehekülge külastab ta harva: “Püüan end ikka koduvalla eluga kursis hoida, kuid infot saan rohkem Facebookist ja ajalehest kui kodulehelt. Kohalike valimiste kampaaniat jälgisin huviga, kuid ei suutnud leida Kuusalu valla kodulehelt infot, kus asuvad valimisjaoskonnad. Istungite protokolle pole ma sealt vist kunagi otsinud.”

Kodulehekülgedel seiklemine pole aga ajakirjandustudengile võõras: “Töötan Õhtulehes ning vaatan sageli Tallinna linnavalitsuse dokumente ja protokolle. Seega olen ma ilmselt keskmisest teadlikum infootsija.”

Raasiku – 6 loogilise hiireklikiga tulemuseni

Raasiku valla koduleheküljelt leiab tudeng kiiresti tuttava sõna: “Juhtimist otsisin. Kui ikka midagi ametlikku vaja leida, siis on loogiline, et selle sõna peale peaks vajutama. Ka edasi läheb loogiliselt: vallavalitsus- ja volikogu on eraldatud ning istungite protokollide link kutsuvalt menüüs. Jõuan dokumendiregistrisse, kus 23. detsembri protokoll olemas. Klikke tuli palju, sest iga samm oli vaja läbi klikkida. Niimoodi tasa ja targu on aga üsna suur võimalus jõuda eksimatult tulemuseni.”

Anija – 5 eksleva klikiga tulemuseni

Anija  valla  lehel  tuleb  Karoliina Vaslil esimene tagasilöök: “Üles­ehitus on sarnane nagu Raasiku valla lehel, ka vallavalitsuse leiab menüüst kähku üles, kuid protokolle seal pole, on ainult kontaktandmed. Lähen avalehele tagasi ning allapoole kerides märkan seal dokumendiregistri linki. Minu jaoks on see sõna tuttav, kuid tavalise inimese jaoks üsna utoopiline ning sinna ta ei oska ilmselt ka klikkida. Seal nad ongi – vajalikud protokollid ja dokumendid vaheldumisi, kusjuures pole öeldud, kas see on volikogu või valitsuse istungi oma. Lähen riski peale välja ning mul veab – avaneb vallavalitsuse 20. detsembri istungi protokoll.”
Uuesti kontrollides selgub, et teades, kuidas otsida, võib õige protokollini jõuda kolme klikiga.

Kuusalu – 3 klikki, aga protokolli pole

Ajakirjandustudeng rõõmustab, et tulemus on käegakatsutav: “Tuttav juhtimise sõna juhatas kohe protokollide juurde, kuid viimane protokoll kannab kuupäeva 5. detsember. See on küll päris ammu, äkki polegi siis vahepeal koos käidud.”

Loksa – 4 klikki ja tulemus käes

Loksa linnavalitsuse kodulehekülg ei pane samuti tudengit pikalt mõtlema: “Märksõnad on loogilised, asi hakkab hargnema. Protokollid on jagatud aastate kaupa, avan 2013. aasta ning pean kerima lehekülje alla välja, kuid 19. detsembri protokoll on olemas.”

Kuusalu kujundus kõige parem

Karoliina Vasli räägib pärast eksperimenti, et infot oli üllatavalt kerge leida: “Olen käinud mõne väiksema maaomavalitsuse kodulehel, kuhu ei panda üldse infot üles. Samas on ka ülikeerulisi kodulehekülgi, kus on kõik segiläbi. Püüdsin rahulikult süveneda ja otsida loogilisi sõnu, mis mind protokollideni juhatasid. Ilmselt seetõttu oli ka seiklemist vähem.“

Kuusalu valla veebilehe esiküljel on päismikus väikesed liikuvad pildid, kuid neist enam köitis ajakirjandustudengi pilku suur värviline kutse valla tänupeole. Tema hinnangul oli tänu sellele Kuusalu esileht teistest meeldivam – tundus inimlähedane.

Anija kodulehe esikülje kohta sõnab ta, et see võttis silme eest kirjuks – oli palju infot, päismikus on küll Kehra linna panoraam, aga tekste on sedavõrd palju, et silm ei haara otsitavat.

Raasiku valla veebikülg on üles ehitatud samal põhimõttel kui Anija vallal. Päismikus on lumised puud. Kuid selle all olev teemajaotus on arusaadavam ning vallavalitsuse protokollid olid leitavad nii juhtimise kui ka dokumendiregistri alt.

Loksa esikülge iseloomustab Karoliina Vasli sõnadega lihtne, minimalistlik. Päismikus on pilt paadiga.

Eelmine artikkelKuusalu vallal oma mastivimpel
Järgmine artikkelMaanteeamet ja politsei algatasid taas helkurite jagamise kampaania