Eesti edu eeldus on enam ettevõtlikke kodanikke

1581

YOKO ALENDER,
Eesti Reformierakond

Maailmavaateliselt usun, et iga inimese vabadus on hindamatu väärtus. Vabaduse eeldus on usaldus ja vastutus. Need põhilised väärtused kehtivad nii ühe inimese elus, kui riigi toimimisel. Meie peres kasvab 4 last. Arutleme abikaasaga tihti, mis on laste kasvatamises peamine. Loomulikult on see soojus, lähedus, armastus, laste jaoks kohal olemine, nende kuulamine. Mis on aga meie eesmärk, millised inimesed tahame, et neist kasvaks? Tahaksime, et kui nad lendavad meie suurest soojast turvalisest pesast laia maailma, oleksid nad lennuvõimelised – ettevõtlikud  ja  vastutustundlikud,  valmis astuma oma õnne rajamise teed.
Usun, et suur pere on hea keskkond õnneliku, ettevõtliku ja vastutustundliku inimese kasvamiseks. Et eesti rahvus kestaks on vaja, et igas peres kasvaks 2,1 last. Ütleme lihtsamalt – kolm last peres võiks olla Eesti uus normaalsus. Viimastel aastatel kõigub see  number Eestis pigem 1.7 ringis. Põhjamaad on jõudmas 2,0ni. Uuringud näitavad, et kui riik areneb, eluea ootus tõuseb, haridussüsteem on tõhus, tõuseb niinimetatud inimarengu indeks, siis tõuseb ka mainitud sündivuskordaja, ehk siis on lootust, et rahvas jääb püsima. Eesti on teinud inimarengu indeksis viimastel aastatel korraliku hüppe, oleme õigel teel. Aga peame tegema veel olulisi samme, et liikuda kindlalt edasi.
Suuremate perede väärtustamine, valdav hoiak, et lapsed on väärtus, lasterikkad pered normaalsus – töötab kogu ühiskonna hüvanguks. Eestil on suur potentsiaal saada maailma kõige peresõbralikuma elukeskkonnaga maaks. Meie elukeskkond on unikaalne – Harjumaa kehastab seda unikaalsust ehk kõige paremini. Siin on kultuursed aga turvalised linnad, hea haridus on kättesaadav, samal ajal on käeulatuses puhas loodus, internetiajastu IT edu kõrval oleme  suutnud  säilitada  sideme  looduse, puhta kogemuse päris-ilmaga. Maapiirkondades sünnib täna veel ikka ka rohkem lapsi kui linnas ja kindlasti on sealses elukeskkonna selgeid eeliseid laste kasvatamisel.
Eesti vajab ettevõtlikke vastutustundlikke inimesi. Usun, siiralt, et peresõbralik elukeskkond ja lasterikkad pered aitavad neid kasvatada. Kolm last peaks olema Eesti kui Uue Põhjamaa uus normaalsus.

Eelmine artikkelArvamus Anija eidest
Järgmine artikkelTartu Ülikooli uuring ei jäta Raasiku valda tervisekeskust