Kepid nurka ja sibulaid istutama

1749

HELVE VAARMANN,
Kehra aiandusringi juhendaja

Tänaseks on üle elatud tõsisemad öökülmad, mis on teinud aias karmi laastamistöid. Õide puhkemata roosinupud on langetanud oma pead ja kaunid hostalehed on muutunud inetumaks pardipojaks terves aias.
Aednik ei tohi unustada istutatud taimi, keda tuleb korduvalt korralikult kasta, et nad juurduksid ja jaksaksid talvele vastu minna. Kindlasti tuleb ka eelmisel aastal istutatud okaspuid kasta, sest nemadki on selle aasta kuivuse suhtes tundlikud. Selleks, et okaspuud näeksid aasta läbi kaunid välja, tuleb neile sügisel tähelepanu pöörata. Erinevate haiguste ennetamiseks peab neid enne talve puhastama. Selleks saputage natuke puid, et kuivanud okkad maha kukuksid. Kõik elutud oksad lõigake välja. Pärast korjake puu alt kokku okkavaris ja põletage.
On õige aeg poodidest odavalt osta erinevaid lillesibulaid ja need kepikõnni või aeroobikatrenni asemel kuni maa külmumiseni maha istutada. Arukas on sibulad valida õitsemisajaga aprillist kuni juunini, et pikendada õiteilu aias.
ILUAIAS vii läbi korralik rohimine. Soojal ja pikal sügisel jõuab umbrohi kasvada ja isegi seemneid külvata. Lõika maha kõik dekoratiivsust kaotanud õievarred ja eemalda haigustunnustega taimeosad. Alles jätta kõrrelised, kukeharjad, vesikanep, astilbed, keda on talvel härmatisega kena vaadata. Nende seemnetest saavad ka linnukesed karmi pakasega keha kinnitada. Lõpetuseks serva peenraääred terava labidaga ja laota taimede vahele komposti.
ROOSIAIAS valmista roosid ette talvitumiseks. Eemalda ja korja kokku haiged lehed ja põleta. Lõika peenraroosid 1/3 võrse pikkuses tagasi, et aidata kaasa taime puitumisele. Välja lõigata peened puitumata võrsed. Väänroosidele jäta 3-6 pikka võrset, millel lõigata ära puitumata võrsetipud. Enne püsivate miinuskraadide saabumist võta ette allesjäetud okste maha painutamine. Mahapainutatud okste alla panna puupakk või kuuseoksad, et lumi roose ei murraks.
KASVUHOONES võta pärast saagikoristust ette suurpuhastus. Kogu kokku taimejäänused ja kaeva välja juured. Kasvuhoone pinnad pese puhtaks ja desinfitseeri. Eemalda pealmine mullakiht, kus talvituvad kahjurid ning haigusetekitajad. Aja muld kokku ja laota kasvuhoone pinnale 20 cm paksune kiht kuivi puulehti ja pane muld lehtede peale tagasi. Lehtede kõdunemine soojendab pinnast ning kurgi-ja tomatitaimed kasvavad järgmisel aastal jõudsamalt. Kevadel laota peale turvast ja komposti. Biokütuse abil saate esimesed punased tomatid juba juuli alguses.
TARBEAED puhasta taimejäänustest ja kaeva pinnasesse komposti, sõnnikut, puulehti. Haigustunnustega taimeosi ära viska komposti, vaid põleta. Praegu soojade ilmadega, enne maa külmumist, pange maha küüslaugu sibulad.
VILJAPUUAIAS  ja  marjapõõsaste alt riisu lehed. Kõik mädanenud ja haigustunnustega viljad korja kokku ja hävita, kas kaeva maasse või mata lõkkeaseme alla. Vanad kuivanud vaarikavarred lõika välja. Maasikatelt eemalda vanad lehed. Haigusetekitajate tõrjeks raputada taimede vahele lehtpuutuhka. Kui veel kasvavad tütartaimed, siis niinimetatud nabanöör lõika läbi ja kevadel istuta taimed uude kohta.
Kui tööde käigus leiate oma aiast mõne põõsa alt potti ununenud istiku, siis on arukas ta kiirelt ja korralikult maha istutada, aga mitte jätta potti talvituma. Uskuge, iga juurdunud taim õitseb rikkalikumalt ja annab Teile parema saagi, kui juured saavad vabalt mullast toitaineid ja vett kätte.
Anija aiaringil on oma  nurgake Facebookis, kus jagan nõuandeid, mida ja kuidas aias toimetada. Seal liigub värskem info ka aiaringi ettevõtmiste kohta nagu loengud, väljasõidud ja õpitoad. Kõik rohenäpud on oodatud osa võtma nii aiaringist kui ka meie virtuaalmaailmast.

Eelmine artikkelTurismi „päästik“ on koostöö
Järgmine artikkelArenduskoja koolitussõit Portugali