Eesti muusika- ja teatriakadeemia koorijuhi eriala tudeng, 27aastane EDMAR TUUL on juhendanud Kuusalu naiskoori 3 aastat.
Möödunud nädalal juhtis Kuusalu valla taidlejate talvepidu naiskoori Kadri dirigent Edmar Tuul. Mitmed pidulised kiitsid, et naiskooril on oma noore ja andeka dirigendiga väga vedanud.
Naiskoor Kadri pole tallinlase Edmar Tuule ainuke kollektiiv – lisaks koorijuhtimise bakalaureuseõpingutele, mida ta plaanib kevadel lõpetada, on ta noorteorkestri Reaalmažoor asutaja, peadirigent ja mänedžer, Tallinna muusikakeskkooli sümfooniaorkestri, Pärnu muusikakooli keelpilliorkestri ja Tallinna Ärkamisaja noortemeeskoori peadirigent, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Sinfonietta mänedžer ja abidirigent, Tallinna Poistekoori abidirigent ning Pärnu regionaalse noortesümfooniaorkestri peadirigent. Alanud on ka suvise noorte laulu- ja tantsupeo proovid, kus tuleb tal samuti osaleda, kuna on noortemeeskooride liigi üldjuht.
Kuusalu naiskoori sattus ta juhendama 3 aastat tagasi: „Mulle helistas Ants Soots, kes teatas, et sõber otsib Kuusallu dirigenti. Otsisin just naiskoori, kuna polnud neid varem juhendanud ning soovisin proovida kõiki kooriliike. Kindlasti ei plaaninud ma jääda nii kauaks, kuid mulle meeldib Kuusalus tohutult.”
Ta tõdes, et tahtis käesolevast hooajast Kadri juhendamisest kõrvale astuda, kuid süda ei lubanud: „Seoses kooli lõpetamise ja laulupeoga on koormus tohutu. Kevadel on Kadril tulemas viiekümnes sünnipäev, suur vastutus oli ka taidlejate talvepidu.”
Kadri kohta ütleb ta, et see pole kollektiiv, millega saavutada kõrget kunsti ja tulemusi, kuid annab midagi enamat: „Olen saanud hingelist soojust. Tulen Kuusallu alati hea meelega ja käiks tihedamalt. Kui võimalik, lausa koliks siia. Mulle meeldib väga ka Kiili, kuid Kuusalu saab boonuspunkte kondiitri eest, kes teeb imelist rullbiskviiti.”
Kasutab VAU-efekti
Edmar Tuul lausus, et esimene aasta Kadriga oli väga raske: „Ma polnud harjunud naiskoori ega ka harrastajate dirigeerimisega. Kollektiiv on väike ja neljahäälne laul on maksimum, mida teha suudame. Õnneks on Kadri andekas koor, seal on lauljad, mitte suvalised taidlejad. Nad teavad, kuidas laulda. Oleme koos arenenud, see on mulle kui noorele dirigendile väga hea trenn. Olen õppinud neilt inimsuhtlust.”
Ta sõnas, et vahel on teda vaevanud vanusevahe kooriliikmetega: „Kes olen mina, 27aastane tudeng, ütlema neile, mida ja kuidas teha. Olen aga lähtunud sellest, et dirigent peab juhtima, mitte olema ülemus. Juhime seda vankrit koos. Juht ei tohi nõuda autoriteeti ega tähelepanu. Kollektiivis peab olema vastutus, austus, usaldus – nimetan seda vau-efektiks.”
Kadri liikmete arv on aegamööda vähenenud, Edmar Tuul märkis, et see tekitab veidi muret: „Oleme hakanud mõtlema, mis saab edasi. Võiks teha kampaaniat, et noored tuleksid laulma. Samas mõistan, et noored ei kipu tulema, kuna ülejäänud seltskond on eakam. See on probleem üle Eesti nii mees- kui naiskoorides. Loodan, et mõistetakse – koorilaul on Eesti ühiskonnas kõige tähtsam, see on põhjus, miks meil on eesti keel, meel ja riik.”
Dirigent rääkis, et hakkas ise muusikat tegema, kui oli 4-5aastane: „Mu vanem vend oli puhkpilliorkestris ning käisime teda Estonias kuulamas. Mäletan, et lava uksed olid ringikujulise aknaga ning mind väga huvitas, mis toimub lava taga. Seetõttu läksin muusikakooli.”
Millal ja kuidas teda dirigeerimine huvitama hakkas, ta täpselt ei mäleta: „Panin muusikakeskusesse Tšaikovski plaadi, võtsin isalt puidust grillimisvarda ja imiteerisin dirigeerimist. Olen õppinud trompetit, fagotti, laulnud mitmes kooris, kuid tunnen, et mul on vaja rohkem hääli, mida kokku sulatada.”
Kuusalu taidlejate peo esinejatele valis ta Ivo Linna, Tõnis Mäe ja Jaak Joala laulud. Ta lausus, et idee sai teoks, kui kuulis, et tal on tulemas spordiaasta galal koos Ivo Linnaga esinemine: „See oli märk, et pean ka taidlejate peo korraldama nende lauludega. Need on kolm meest, kelle kõrvale pole Eestis panna kedagi teist. Nad on andnud Eesti muusikale palju enamat, kui vaid ilusti laulnud. Ivo Linna ja Tõnis Mägi on mulle tuttavad, olen nendega koos esinenud. Jaak Joalaga jäi lava jagamata ning kahetsen väga, et seda õigel ajal ei teinud.”
Küsimusele, kuidas tal taidlejate peol õhtu juhtimine nii hästi välja kukkus, vastas ta, et on pidusid, aktuseid varemgi juhtinud: „Ega see palju dirigeerimisest erine – mõlemaga saab panna inimesi tegema seda, mida tahad.”