Balti Spooni saepuru lendab naabertalu õuele

3184

Kuusalu valla Kupu küla Onga talu noorperemees KEN KRISTIAN KIRSISTE oma koduões. Isa ütles, et päris sedasi poeg õues ei käi – foto tegi ta tähelepanu juhtimiseks, allkirjaks pani „Kas see on lahendus ja tulevik?”
Naaber soovib, et tehas peataks uue katlamaja töö kuni selle tehnoloogia täiustamiseni.

Kuusalu vallas Kupu külas tegutseva spoonitehase vahetu naaber Priit Kirsiste Onga talust kirjeldab: „Kui tehase uues katlamajas pannakse lint tööle, näed, kuidas otsekui lund sajab. Lähemale minnes saad aru, et tegu on lenduva saepuruga. Ida- ja kagutuultega tuleb see meie maja peale. Õu on kollane, saepuru täis, ja ka aknad, katus, puud-põõsad. Kui laps ehitas õue lumememme, oli ta peagi nagu saepurusass ning kurtis, et silmad kipitavad ja kurk on valus.”

Priit Kirsiste saatis eelmisel nädalal Kuusalu vallavalitsusele ja Sõnumitoojale kirja ning fotod. Ta avaldas soovi, et kohalik omavalitsus käiks kohapeal olukorraga tutvumas ja keelaks saastamise. Mõni päev varem oli ta probleemist teavitanud keskkonnainspektsiooni.

Seni köeti spoonitehast gaasiga. Et kulutusi kokku hoida, asuti ehitama uut, bioküttel  katlamaja – ettevõtte tootmisjääk on seapuru, mida saab kasutada küttematerjalina.

Eelmise aasta novembris hakati saepuru ladustama uude kohta, seni olid suured saepuruhunnikud tootmishoonetest Tallinna-Narva maantee äärde jääval alal. Uus katlamaja on rajatud Kuusalu-poolsesse külge, kus teisel pool kuusehekki asub Onga talu.

„Kui novembris ja detsembris mõtlesime, et uus asi ja võib-olla on katlamaja seadistamata, siis praegu on olukord juba väljakannatamatu. Tehasest öeldi, et nemad ei osanud probleemi ette näha, selle tolmu peatamine maksab palju ja ei saa teha kohe, võib minna kuus kuud,” rääkis Priit Kirsiste.

Ja lisas, et tema ei näe muud varianti, kui et uus katlamaja tuleks jätta seisma, kuni saab tehnoloogia korda ja enam ei saasta ümbruskonda.

Veel kõneles ta, et katlamaja korstnast lenduv tahm hõljub Onga talust üle ja langeb kaugemal olevate Tagatsi, Söödi ning Uuetoa talude õuele, lumel on näha tahmatükke. Tema pere ei saa pesu õues kuivatada saepurutolmu pärast, naabrid tahma tõttu.

Kuusalu valla keskkonnapeaspetsialist Janne Kallakmaa helistas kirjast ajendatuna spoonitehase juhtkonnale. Valla järelevalvespetsialist Ly Rutškina saatis möödunud reedel tehasele märgukirja, kus teatas, et tehas on eksinud valla heakorraeeskirja mitme punkti vastu ning palus võtta kasutusele meetmed, et vältida saepuru edasikandumist.

Eelmisel reedel käis Onga talus keskkonnainspektsiooni Põhja regiooni inspektor. Keskkonnainspektsiooni avalike suhete inspektor Leili Tuul ütles, et ka reedel lendas puidutolm naabrile hoovi peale: „Rikkumisega seoses on algatatud menetlus, kannatanu on tunnistajana üle kuulatud ja ütlused võetakse ka Balti Spooni esindajalt. Seaduse järgi on objekti valdaja kohustatud rakendama abinõusid tolmu ja prahi leviku vältimiseks tema halduses olevatelt ladustamiskohtadelt, tänavatelt ja teedelt.”

Katlamaja kinni panna ei saa
Spoonitehas töötab praegu kahes vahetuses, töötajaid on 430. Mullu suvest tänaseni ühtegi töötajat koondatud ei ole, kinnitas personalijuht Leelo Esken.

OÜ Balti Spoon tegevjuht Edmund Smolarek ütles Sõnumitoojale, et ettevõte tegeleb probleemi lahendamisega ning mõistab, naaber on häiritud: „Katlamaja pole veel valmis. See hakkas töötama jaanuaris, installatsioon pole veel lõppenud. Selgitasime naabrile, et püüame katlamaja kiiresti korda saada. Lubame, et kolme nädalaga lahendame olukorra. Nägime, et ta saab aru, kuigi probleem seni jätkub ja meil on sellest väga kahju.”

Ta ütles, ka vallavalitsust on informeeritud, et firma teab probleemist ning tegeleb selle kõrvaldamisega.

Katlamaja pole tegevjuhi sõnul võimalik välja lülitada, sest tootmist ei saa seisma panna: „See oleks katastroof nii ettevõttele kui ka meie töötajatele. Oleme pakkunud naabrile abi, näiteks koristamisega. Me ei taha mingit vastasseisu ega riidu, loodame olukorra lahendada koos.”

Eelmine artikkelKallaletung mehele
Järgmine artikkelKuusalu vanasse kooli represseeritute pansionaat