Balti Spoon tutvustab end kohalikes koolides võimaliku tööandjana

5016

„Otsime oskustöölisi, keda on küllaltki keerukas leida,“ ütleb Balti Spooni personalijuht LEELO ESKEN.


OÜ Balti Spoon alustas tegevust ühe tootmishoonega (pildil vasakul), aastatega on ettevõte järjest laienenud.

Sel kevadel külastasid Kuusalu vallas Kupu külas asuva spoonitehase personaliosakonna töötajad Kuusalu ja Kolga keskkooli ning Loksa gümnaasiumi. Nad kõnelesid 9. ja 12. klassi õpilastele Balti Spoonis pakutavatest töökohtadest.

Personalijuht Leelo Esken: „Rääkisime õpilastega, kel on parasjagu erialavalik käsil. Kui keegi neist tunneb huvi puidutöötlemise valdkonna vastu ja soovib hiljem kodu lähedal tööd leida, siis valides puidutöötlemisega seotud eriala kutse- või kõrgkoolis, on võimalik tulla meile praktikale ja vastastikuse sobivuse korral suure tõenäosusega leida ka tehases tööd.“

Eelkõige otsitakse pikemas perspektiivis järelekasvu spoonimasina operaatoritele ja teistele spetsialistidele, kes on tootmises ühed võtmeisikud.

Leelo Eskeni sõnul võtab heaks masinaoperaatoriks saamine küllaltki palju aega, sellel ametikohal alustaval töötajal peab olema tõsine soov pühenduda ja omandada uus eriala. Spoonitootmise valdkonna spetsialistid koolitab ettevõte ise välja. Kandidaate sellele kohale valitakse väga põhjalikult.

„Käesoleval hooajal meie juures operaatori õpilasena tööd alustanud paar kohalikku noort meest on ennast näidanud seni väga heast küljest,“ kiidab personalijuht.

Balti Spooni tootmisjuht INDREK SAAR, tegevjuht EDMUND SMOLAREK ja personalijuht LEELO ESKEN.
Balti Spooni tootmisjuht INDREK SAAR, tegevjuht EDMUND SMOLAREK ja personalijuht LEELO ESKEN.

Tootmisjuht INDREK SAAR on Kolgast
OÜ Balti Spoon kuulub saksa kontsernile Möhring Group. Tehase spetsialistide ring on rahvusvaheline – müügiosakonna töötajad on Saksamaalt, Poolast, Eestist.

Ligi 8 aastat spoonitehases tootmisjuhina ametis olnud Indrek Saar on kokkuostutöötaja kohalt jõudnud spoonitootmise juhiks. Ta läks tehasesse tööle siis, kui see oli veel ehitusjärgus, vormistas esialgu kontoris kokkuostu dokumente. Praegu õpib Luua metsanduskoolis metsamajandust.

„Ettevõte on soosinud koolitustel käimist ja ka edasiõppimist,“ sõnab ta.

2004. aastal sai Indrek Saarest höövelspooni osakonna tootmisjuht, alates eelmise aasta algusest vastutab höövel- ja ka treispooni tootmise eest.

„Balti Spoon on pidevalt arenev, konkurents paneb tegutsema,“ ütleb Indrek Saar ja täpsustab, et peamised konkurendid on mujal, väljaspool Eestit.

Personalijuht Leelo Esken on samuti kohalike juurtega, tema sugulasi elab nii Kuusalus kui ka Juminda poolsaarel.

Eesti suurimaid eksportijaid puidutöötlejate seas
Möhring Group`i asepresident, OÜ Balti Spoon tegevjuht Edmund Smolarek lausub, et 1998. aastast töötavasse spoonitehasesse on aastate jooksul investeeritud üle 30 miljoni euro. Firma on Eesti puidutöötlejate seas üks suurimaid eksportijaid.

Spooni toodetakse aastas 30 miljonit ruutmeetrit, sellest 99 protsenti müüakse Eestist välja.

„Konkureerime kogu maailmaga, sellepärast ongi tarvis kogu aeg investeerida, otsida uusi lahendusi. Samas tutvustame koos spooniga ka Eestit – reklaamime end Eesti ettevõttena, meil käib palju väliskülalisi. Möödunud teisipäeval olid siin näiteks kliendid Iirimaalt ja Põhja-Aafrikast,“ jutustab tegevjuht.

Viimase paari aasta suuremad arendusprojektid on olnud laohoone ehitamine 2010. aastal ning spoonisorteerimise liini paigaldamine valmistoodangu lattu 2011. aastal. Indrek Saar märgib, et praegu on kavandamisel efektiivsema saeraami ehitus: „Sael ja sael on suur vahe. Teradest ja lõikeseadmest sõltub materjali kadu.“

Küsimusele, kas vastab tõele jutt, et valdav osa Balti Spooni toodangust läheb mööblikontsernile IKEA, vastab Leelo Esken: „Suure tõenäosusega võib juhtuda, et kui ostate IKEA mööblit, võib sellel olla meie tehases valmistatud spoon. Osa meie toodangust jõuab IKEAsse ka teiste ettevõtete kaudu.“

Kuusalu vallast 130, Loksalt 150 töötajat
Balti Spoonis on praegu töötajaid üle 400. Neist 130 tulevad Kuusalu vallast, 150 Loksalt, 77 Tapa vallast, ülejäänud Tallinnast, Maardust või teistest lähipiirkondadest. Bussitransport on korraldatud ettevõtte kulul Loksa, Tapa ja Tallinna suunalt, sealhulgas Kuusalust, Kolgast ja Kiiust.

Töötajatest on 122 töötanud tehases üle 10 aasta ja ligi kaks kolmandikku rohkem kui 5 aastat.

Edmund Smolarek: „Kui võtta kokku kõik, kes meiega koostööd teevad, töötajad ja nende pereliikmed, siis saame üle 2000 inimese.“

Tuleval aastal täitub Balti Spoonil 15 aastat. Seda on plaanis tähistada ning personalijuht arvab, et võibolla avatakse siis taas ka uksed kõigile huvilistele, et näidata, kuidas jämedatest palkidest saab õhuke spoon.

Ühest tihumeetrist puidust hööveldatud või treitud spooniga katab 700-1000 ruutmeetrit pinda. Valdavalt kasutatakse kaske, mida ostetakse Eestist, Lätist, Venemaalt, Soomest. Tamme ja pööki saadakse Poolast ja Ukrainast. Muud väärispuitu tuuakse kaugematest riikidest.


Balti Spoon

Balti Spooni asutas Möhring Groupi omanik Karl Heinz Möhring. Maa ostmiseks Kuusalu vallas Kupu külas alustati läbirääkimisi 1993. aastal. Kulus 4 aastat enne, kui sai hakata ehitama.

Tehas alustas tootmist 1998. aasta mais 50 töötajaga.

Eelmine artikkelPõleng Loksa linnas
Järgmine artikkelOÜ Aade Lõng Raasikult – soomlaste lõngaparadiis