ARVI KAROTAM: Eesti kaitseväe peale võib olla kindel

1328

Kaitseväelased tegid Anija ja Kuusalu vallajuhtidele, polügooni ala elanikele ja ettevõtjatele ning keskkonnakaitsjatele tutvustuskäigu Soodla harjutusvälja alale, Ämarisse ja Paldiskisse.

Möödunud nädalal toimunud kahepäevasel tutvumissõidul esindasid Kuusalu valda abivallavanem Tõnu Ammussaar ja volikogu keskkonnakomisjoni esimees Raul Valgiste ning Anija valda vallavanem Arvi Karotam. Keskpolügooni kõrval paiknevast Leppoja turismitalust osales Tõnu Reinvald. Oli matkade ja spordivõistluste korraldajaid eesotsas Kõrvemaa Matka- ja Turismikeskuse töötajatega.
Juulis otsustas vabariigi valitsus kaitseväe väljaõppe tõhustamiseks asutada Soodla harjutusvälja, see hakkab olema Soodla jõe ja veehoidla ümbruses Kuusalu ja Anija valla territooriumil. Alanud on eriplaneeringu protsess. Ringsõidul arutati koos planeerijate, kaitseministeeriumi ja kaitseväe esindajatega läbi, milline peaks olema planeeringu lähteülesanne – mida analüüsida ja millistele aspektidele pöörata tähelepanu harjutusvälja kavandades.
Arvi Karotam: „Rõhutasime, et kindlasti tuleb uurida mõju keskkonnale, kohalikule elanikkonnale ja ettevõtlusele. Vaadata, kas jäävad alles ligipääsud kodudele ning tagada, et uuel harjutusväljal korraldatavatest õppustest hakatakse elanikke ja ettevõtjaid varakult teavitama. Vabariigi valitsuse määrusega on paika pandud, et õppused toimuvad harjutusväljal 90 päeval aastas, meie hirm on, et need võivad muutuda näiteks 150 päevaks, ka sellest kõnelesime.“
Vallavanem lisas, et silma järgi vaadates on harjutusväli jäänud kaardil pisemaks, kevadel näidati esialgse variandina suuremat ala.
Arvi Karotam ja Tõnu Ammussaar kinnitasid, et näinud keskpolügoonil lennukitega õppust ning Ämaris lennubaasis lennukite teelesaatmist ja vastuvõtmist, on nad veendunud, Eesti kaitseväe peale võib kindel olla, me riigi esmane julgeolek on kindlustatud, kaitsevägi on valmis oma rahva huvide eest seisma.
Mitmete arutelude ja tutvustuskäikude kõrval said osalenud proovile panna ka enda oskusi. Paldiski lasketiirus korraldatud võistlusel osutus täpsemaks laskuriks Anija vallavanem Arvi Karotam, kes sai käsirelvaga tulistades võimalikust 100st punktist 96. Tõnu Ammussaar tuli 91 silmaga teisele kohale.
Arutelud ja selgitavad kohtumised seoses Soodla harjutusvälja rajamisega jätkuvad. Neljapäeval, 24. septembril tulevad kaitseministeeriumi ja kaitseväe esindajad Kuusalu rahvamajja kohtuma polügoonialaga piirnevate külade elanikega. Arvi Karotam ütles, et lähiajal korraldatakse sarnane kohtumine ka Anija valla elanikega, toimumisaeg on täpsustamisel.

Eelmine artikkelKehra kogudus on valmis majutama kaks pagulasperet
Järgmine artikkelKaunissaare ja Vetla kalapääsud