
Enne suvevaheaja lõppu osalesid Aruküla põhikooli viis õpilast koos kahe juhendajaga Pärnumaal Paikusel toimunud rahvusvahelises ettevõtlikkusoskuste arendamise laagris „Ideest tegudeni“, mis kestis 18.-26. augustini. Noortevahetusest võtsid osa Eestist, Ungarist, Hispaaniast ja Itaaliast kokku 20 noort vanuses 14-17 ja 5 juhendajat. Projekti rahastas Euroopa Liidu hariduse, koolituse, noorte- ja sporditoetuste programm Erasmus+ 21 000 euroga.
„Eesmärk oli ettevõtlusele kui isikliku ja kogukonna arengu vahendile keskendudes pakkuda noortele rahvusvahelise õppimise kogemust,“ selgitas projekti üks eestvedaja, Aruküla kooli õpetaja Maarja-Ly Teino.
Koos kolleeg Krista Tuulinguga juhendas Maarja-Ly Teino Aruküla põhikoolis eelmisel õppeaastal 7.-9. klassi õpilaste ettevõtlikkuse huviringi, kus osalesid kümmekond õpilast. Neile tutvustati rahatarkust ja investeerimist, katsetati minifirma loomist, aidati ringi ühel liikmel loovtöö raames noortekonverentsi korraldada, samuti viidi läbi telemängu „Me armastame Eestit“ Aruküla põhikooli eri, kus võistlesid õpetajad ja 9. klassi õpilased.
Rahvusvahelises noortevahetuses „Ideest tegudeni“ osalesid ettevõtlike noorte huviringi liikmed Johanna Asuja, Gerlin Toomingas, Nathali Vilumets, Mattias Niglas ja Karmen Nurk ning juhendajad Maarja-Ly Teino ja Krista Tuuling.
Projekti algatas lapsevanem Juta Asuja.
„Olen kogenud, kui noortel on võimalus puutuda kokku teiste kultuuridega, kasvavad nendest avatud ja empaatilised inimesed. Erasmus+ projektid võimaldavad noortel maailma näha ja oma silmaringi avardada,“ põhjendas Juta Asuja, kes on rahvusvahelise noorsootöö valdkonnas töötades koordineerinud noorsoovahetusprojekte ning olnud ka ise ligi aasta vabatahtlik Portugalis.
Tõuke teha nüüd noorsoovahetus, kus saavad osaleda Aruküla kooli õpilased, andis talle see, et tema enda vanem tütar on vanuses, kus saab neis osaleda: „Pean ennast pigem ettevõtlikuks ning tahan, et mu lastest kasvaksid aktiivsed ja ettevõtlikud kodanikud, seetõttu püüan luua võimalusi, mis aitavad nende arengule kaasa.“
Juta Asuja tegi kooli ettevõtlikkuse huviringi juhendajatele ettepaneku esitada koos projekt Erasmus+ programmi. Rahvusvahelisele noorsoovahetusele toetuse taotlemiseks asutas ta MTÜ Tegus Kogukond. Projekti tehniline koordinaator oli Juta Asuja kunagine kolleeg, üle kahekümne aasta tagasi vabatahtlikuna Eestisse tulnud Marco Santos, kes oli ka Paikusel Aruküla juhendajatele noortevahetuse korraldamisel abiks.
Töötoad ja vaba aja tegevused
Kui noortevahetuse korraldamiseks raha olemas, hakati otsima koostööpartnereid.
„Meie õpilased valisid, millistest riikidest noori tahavad siia kutsuda. Kui meie noored pääsesid osalema ilma suure kadaliputa, siis itaallased ütlesid, et neil oli 50 kandideerijat, valik tehti motivatsioonikirjade ja vestluste põhjal. Ungari noored tulid samuti koos oma õpetajaga, nende koolis plaanitakse ettevõtlikkuse valikainet ja nad kinnitasid, et said Eestist häid ideid,“ rääkis Maarja-Ly Teino.
Noored elasid Paikuse spordikompleksis, tegevused toimusid samasse kompleksi kuuluvas noortekeskuses.
„Päevas oli neli sessiooni erinevaid õppetegevusi. Iga riigi juhendajail oli vaja läbi viia mõni töötuba, noored aitasid. Alustasime enestest – panime kirja, millised on meie pädevused ja oskused ning järk-järgult liikusime teemadega ettevõtlikkuse poole. Lisaks teoreetilistele teadmistele arendasid noored praktilisi oskusi,“ rääkis Maarja-Ly Teino.
Töötoad kulmineerusid minifirmalaadse ettevõttega: „USA telesaate Shark Tanki eeskujul mängisime läbi, et noored on alustavad ettevõtjad, kes peavad oma ideid investoritele maha müüma. Selleks valmistasid nad ette toote esitluse videod, reklaamid, prototüübid. Meie koos teiste riikide gruppide liidritega olime justkui investorite paneel, kellele neil tuli oma ideid müüa.“
Pärast õppesessioone said noored oma juhendajatega päeva kokku võtta, arutati, mida õpiti. Ka kõik juhendajad rääkisid omavahel, kuidas päev läks, milline oli noorte tagasiside.
„Õhtuti pakkusime välisnoortele mitmekesist programmi eesti kultuuriga tutvumiseks. Kuna laagri aega sattus meie taasiseseisvumispäev, oli Reiul väga äge kontsertetendus, kus esines ka Aruküla ansambel Lüü-Türr, samuti Metsatöll. Käisime neid vaatamas ja saime teiste riikide noortele tutvustada päris ehedat eesti muusikat. Näitasime neile ka meie saunakultuuri, ühistel kultuuriõhtutel saime tutvuda iga riigi maitsetega,“ jutustas Maarja-Ly Teino.
Noorsoovahetuses osalenud Johanna Asuja Aruküla kooli 8. klassist ütles, et noortevahetus aitas kaasa julgusele suhelda inglise keeles, arendas suhtlemis- ja mõtlemisoskust. Kõige suuremaks väljakutseks pidas ta seda, et töötubades arutatud teemasid tuli hiljem suuremale ringile tutvustada ja analüüsida, mida sellest tegevusest õpiti.
„See oli raske, eriti veel inglise keeles,“ tunnistas ta. Kõige toredam oli Johanna Asuja meelest see, et said kohtuda noortega eri maadest ja õppida tundma nende kultuure.
Ka Aruküla noorte juhendajad Maarja-Ly Teino ja Krista Tuuling kinnitasid, et laager oli noorte jaoks väga rikastav ja õpetlik. Kuigi esialgu olid eesti noored kõige tagasihoidlikumad, olid nad noortevahetuse lõpuks leidnud palju uusi sõpru.
„Oleme väga uhked, et nad viisid ka ise töötube läbi inglise keeles ning panustasid noortevahetuse korraldusse. Vahetuse lõpuks kujunes neist võimestatud noorte grupp, kel on nii-öelda tööriistad oma tuleviku kujundamiseks ja kogukondadesse positiivseks panustamiseks. Juhendajatena saime ka meie kogemusi ja uusi teadmisi, mida edasises töös kasutada,“ lausus Maarja-Ly Teino.