Aruküla kodukohvikute päeval esinesid brasiillased ja VOLDEMAR KUSLAP

3274
ERIK SIKK, ANDRUS RÄHNI, TIIT SAARE, JAKO REINASTE, KALMER KAASIKU, OLEV RÄHNI, ALARI KRUUSVALL, JAAN PALU, TIIT REEDER küpsetasid Viikingi Lihavardaid ja laulsid.

Aruküla 725. aastapäeva kohvikutepäeval avasid 11 seltskonda kogu päevaks külastajatele oma aiad.

MARKO ja SIGNE ABRAM perega pakkusid Õlleköögi kohvikus enda­valmistatud õlut.
MARKO ja SIGNE ABRAM perega pakkusid Õlleköögi kohvikus enda­valmistatud õlut.

Veel pärast seda, kui Aruküla 6. kohvikutepäeva avatseremoonia oli rahvamaja ees lõppenud, tuli sinna aina huvilisi, kes soovisid kaarte kohvikute asukohaga. Peakorraldaja Garina Toomingas ei saanud mitu tundi maja eest minema, et kohvikutesse minna. Kaarte jagas ta välja ligi 500.
Kohvikuid oli avatud 11, üks vähem kui möödunud aastal. 9 kohvikut asusid Arukülas, Kesa talukohvik ja Kadarpiku meestelaulukohvik veidi eemal Kalesil. Kohvikute vahel sõitsid Mati Palm Härma bussiga ning Voore Tallide hobukaless Raplamaalt. Aruküla pensionärid, kes olid kohvikute külastamiseks pannud selga kübarad ja siidkleidid, rääkisid, et tundsid end kui tõelised daamid, kes said päev otsa võrrelda kohvikute kooke-kohvi.

Külastajad märkisid, et lisaks maitsvale kehakinnitusele on väga põnev vaadata, mis on kohvikupidajate koduaias – muul ajal ju teiste aeda niisama sisse ei marsi.
Raasiku OTT liikumise eestvedaja Meeli Teder avas koos sõpradega oma kodus kohviku Mõnunurk, kus oli rõhku pandud tervisele. Maitsta sai kuivatis tehtud leiba ning proovida massaaži. Talle appi tulnud Elen Sõnajalg Pikaverest ütles, et aitas teha kohvikutepäeva Anija mõisas ning oli nõus ulatama  abikäe  ka  Arukülas,  kuna  selts­kond on hea – sõpruskond, kes käinud koos ringides, üritustel.
Meeli Teder rääkis, et soovis seekord kohvikut teisiti, kui möödunud aastal: „Siis rügasin üksi ega teadnud veel avamisajaks, kas mul on piisavalt abilisi. Ühtegi külalist ma ei näinud, kuna olin päev otsa köögis.”
Kesa talukohvik Kalesil oli avatud avaral terrassil, kus pakuti nii seapekiga tehtud mulgiputru kui talukohupiimaga kooki ehk rammusaid talutoite. Perenaine Talvi Aruaas: „Külastajad ütlesid, et suvel võiks olla siin kohvik kogu aeg. Erilist pingutust kohviku ettevalmistus ei nõudnud, kuna oma pere mitme põlvkonnaga on suur ning on tavaline, et päevas käib läbi mitukümmend inimest, kellele vaja süüa teha.”
Aruküla arhailise meestelaulu ansambel oli vallutanud Kadarpiku talu Kalesi külas. Alari Kruusvall registreeris kohviku ning ka taluperemees Jako Reinaste sai sellest pärast teada. Mehed panid grilli suitsema ning liha ja kala sai sealt õhtuni, naised pakkusid kooki. Lüü-Türri kohvik kuulutas end kohvikutepäeva mitte-ametlikuks afterparty kohaks.
Jako Reinaste lausus, ta arvas esialgu, et mehed saavad kohvikus omaette kudrutada: „Ei plaaninud laudugi panna, kuid rahvast hakkas tulema lausa bussiga. Nädala sees kartsime vihma ja arvasime, et kohvik tuleb küüni teha. Õnneks ilmaga vedas.”
Arukülas Tallinna maantee ääres pidasid Õlleköögi kohvikut Signe ja Marko Abram. Käsitööõlut ja -veini teevad nad oma hobiks ning pakuvad sõpradele-tuttavatele. Paar aastat tagasi sai nende jooki proovida ka Garina Toomingas, kes mitu aastat palus, et pererahvas osaleks kohvikutepäeval. Abramid ütlesid, et mõte seedis mitu aastat ning lõpuks andsid nad nõusoleku. Nad ütlesid, et on pudelitele teinud Aruküla õlleköögi sildid, et oleks uhkem pakkuda ning endal põnevam.
Kivilinna lasteväljaku kohvikul avas leti Svetlana Treiberg, kes osales kohvikutepäeval esimest korda, ka külastajana pole olnud tal mahti varem käia: „Tore kogemus. Vahepeal oli veidi kiire, kui korraga tuli teha kolm pannkooki ja neli jäätisekokteili.”
Rahvamaja ees oli ajalookohvik, kus toimetasid Karin ja Marin Möllits, kes pakkusid nostalgilisi ja klassikalisi toite. Karin Möllits lausus, et 5 aastat on käinud ta kohvikutepäeval teiste hõrgutisi maitsmas, nüüd otsustas ise proovida.
Jaama tänaval avasid perekonnad Peegel ja Veski naispere kohviku Emad ja Tütred. Kohvikutelki kaunistas lühter, mis tekitas külastajates rohkelt elevust. Kohvikupidajad rääkisid, et kuigi nad alguses veidi pelgasid, kujunes päev väga toredaks ning esimesena said otsa koogid, mida nad katsetasid esimest korda.
Mokapai käsitööjäätiseid valmistavad Juta ja Tauno Asuja avasid oma koduhoovis kohviku koos Tammesoo ja Vill-Eriku peredega. Tipphetkedel oli korraldajate hinnangul hoovis korraga 150 külastajat. Kuna kohvikupidajad soovisid pakkuda ka muusikalist vahepala, olid esinema kutsutud brasiillased, kes leiti tuttavate kaudu. Kontserdi alguse ajaks kella 17ks olid peaaegu kõik jäätised läbi müüdud ning pererahvas tunnistas, et pole jõudnud ise veel oma sööke maitsta.
Juta Asuja ütles, et tegusa päeva ainus miinus oli, et ei saanud kellegagi pikemalt jutustada: „Brasiillased võeti hästi vastu ja kindlasti tõid nad me kohvikusse elevust ja särtsu juurde. Paljud lastega külastajad ütlesid, et oli hea ja mugav, lastel oli hoovis palju toimetamist ja ka turvaline.”
Kohvikus Musi Magusaks Kunsti Saatel juhatasid vägesid Martin Nargla ja Lee Pärlioja. Lisaks kohvile-koogile sai vaadata ja osta hobifotograafi Priit Nargla fotosid ning Navitrolla pilte.
Anne Eenpalu Hellema talus oli avatud salong-muuseum – päeva sisustasid perenaise aariad salongis ning Voldemar Kuslapi kontsert aias. Kohvikut külastas ka endine peapiiskop emeeritus Andres Põder, kes süütas koos pererahva ja külalistega küünla riigimehe Kaarel Eenpalu mälestuskivi juures.
Männikul Võidu tänaval avas Anneli Nelsoni eestvedamisel uksed siidri-ja muusikakohvik Diees, mille hitid olid burgerid, siider ning pererahva muusikalised etteasted.
Kui enamik kohvikutepäeva külastajaid tuli uudistama Arukülast, siis Maris ja Tõnis Meerik sõitsid kohale Kose vallast: „Tulime vaatama. Meeldis, et kohvikupidajad on püüdnud leida oma isikupära ega paku ainult kohvi-kooki. Väga kaua aega kulus Lüü-Türri kohvikus, sest seal sai korralikult süüa ning nautida head seltskonda.”

Eelmine artikkelSTEFAN LOOTUSELE Narva maastikurattasõidus pronksmedal
Järgmine artikkelKÜLLI KROONI võidutööga saab Kehra kool õuealale efektse pildistamiskoha