Arukülas uputab ka sel kevadel

2680

Raasiku vallavalitsus on tellinud Rae vabatahtlikelt tuletõrjujatelt 4 tuletõrjepumpa, et kolme tänava elanikud saaksid maju ohustavat vett suunata kraavidesse. 

Aruküla lauluväljaku lähedal Künka ja Põhja tänava nurgal elav Risto Kärner on kuri: „See piirkond, mis vald on  2004. kuni 2006. aastal siia noortele peredele kruntideks välja andnud, on geodeetiliselt täiesti hindamata: paepinnases on karstisooned ja vesi tõuseb maapinnale.“

Varem selles kohas vee­uputusprobleeme ei olnud, teab Risto Kärner: „See oli minu vanaisa maja, ehitati 1957. aastal ja mitte kunagi ei ujutanud settekaevud üle. Aga kui siia tehti maju juurde ja muuhulgas ehitati kinni ka see auk, kust enne vesi ära pääses, ei ole veel enam kuhugi minna. Isegi laululava on praegu vee all.“

Majaperemees kurtis, et kuna ta kogumiskaevu vedel haisev sisu kerkib pidevalt üles, tuleb seda praegusel ajal iga päev tühjendada, see maksab 20 eurot kord. Perepea on rentinud ka välikäimla ja nendib, et elab päev korraga. Liigvee tase on eelmise kevade maksimumist praegu veel 7-12 sentimeetrit madalam.

Kärnerite maja vundament on vee all. Majja vesi veel tunginud ei ole, aga vundamendi vuuke on möödasõitvate autode tekitatud lainetus lahti uuristanud küll. Nende naabrid on ehitusrendist laenutanud kaheks nädalaks pumbad – 23 eurot päev.

„Mul ei ole pumbata kuhugi,“ ütles Risto Kärner. „Ma ei pea õigeks, et vald maksab igal aastal omaenda tegevusetuse eest.“

Edaspidine lahendus
Risto Kärner näeb ökonoomse lahendusena drenaaži rajamist Aruküla lauluväljakust Järsini: „See lahendaks Suvila, Künka ja Põhja tänavate edasised uputusprobleemid.“

Sama väljapääsu näeb Raasiku valla keskkonnaspetsialist Alari Kruusvall: „Esmaspäeval selgitas maamõõtja välja, et pinnasekalded on niisugused, mis võimaldavad isevoolsete torudega vee minama suunata. Tuleb maha istuda, arutada, projekt tellida ja siis vaadata, kust raha saaks.“

Alari Kruusvall ütles, et praeguseks vee ärajuhtimiseks on Rae tuletõrjeseltsist Aruküla lauluväljaku juurde tellitud tuletõrjepump, kolmest kohast pumbatakse ka Põhja tänaval.

„Kui inimesed ise tellivad pumba, siis peaksid nad pumpama kogu piirkonnas, mitte ainult oma õues – sellisel juhul hüvitab vald 90 protsenti kulutustest,“ lisas ta.

Alari Kruusvall avaldas lootust, et kuna suurem jagu lund on läinud ja vihma sel nädalal ei lubata, püsib olukord stabiilsena.

„Kaugemalt tuleva vee suhtes ei oska ennustada ega saa paraku looduse vastu ka midagi ette võtta. Kui eelmisel aastal uputas Raasiku alevikus Turu tänava kandis, siis nüüd seal probleemi ei ole, käisin ise vaatamas. Pigem on oht jõe ääres. Tänavu inimesed enam nii pahurad ei ole – küsivad ise, kuidas saaksid aidata. Arvan, et teeme koosoleku ja mõtleme, mismoodi keegi abiks võiks olla.“

Kuid enne, kui vesi lõplikult ära pumbatakse, eemale juhitakse või aurustub-imbub, saavad inimesed seda ka atraktsioonina kasutada. Aruküla kultuuriseltsi juht Garina Toomingas tuli esmaspäeval mõttele korraldada pühapäeval, 17. aprillil vee alla uppunud lauluväljakul parvetamise võistlus.

„Eelmisel aastal sõitsid inimesed seal igasuguste vahenditega ja miks mitte teha seda ka nüüd, organiseeritult. Sõita võib millega iganes,“ ütles Garina Toomingas.


Anija ja Kuusalu vallas suuri uputusi pole
Anija vallas üleujutusi sel aastal tekkinud ei ole. Ülejõe ja Lehtmetsa külades on mõnes majas vesi tunginud keldritesse, ent vallavanem Tiit Tammaru ütles, et see on tavaline.

Reedel oli ka Lilli külas mõne maja keldris vesi. Kaunissaares avati reedel veetaseme alandamiseks tamm. Pühapäeval oli Kehra jõel jääminek. Esmaspäeval teatas Kehra tehase vee­osakond, et vee tase jões ei ületa lubatud nivood.

Kuusalu valla majandusteenistuse juht Kalev Kulpson tõdes, et vesi on tunginud mitmel pool keldritesse. Aru külas on vesi lõhkunud üht teetruupi.

Eelmine artikkelKehra linnas löödi meest
Järgmine artikkelTeeme Ära 2011 talgupäev on laupäeval, 7. mail