Aruküla põhikooli kuus poissi ütlevad, et bänditegemine on nad oma kodualevikus tuntuks teinud.
Pilvelõhkujad on TIMO RAUKAS, JAN JÜRGEN VESKI, KALEV VILLEM, MARGRET ALEXANDRA ALJASMÄE, ALEKSANDER KESKÜLA, STEN PAUL STERNHOF, HARDI HÕLPUS. Foto Henry Kari
Aruküla poisid Hardi Hõlpus, Jan Jürgen Veski, Aleksander Kesküla, Kalev Villem, Sten Paul Sternhof ja Timo Raukas on olnud klassivennad 8 aastat. Neid ühendab huvi spordi ja muusika vastu. Sõprus algas viis aastat tagasi, nad käisid koos pärast trenni Vilbergi poes limpsi ostmas.
Bändi tegemise idee tuli Aruküla muusikaõpetajal Juhan Trumbil: „Eelmine koolibänd lõpetas ning nägin nendes poistes järelkasvu.“
Aasta alguses tähistasid poisid Pilvelõhkujate 5. sünnipäeva. Kui varem mängisid nad pilli ja laulsid, siis nüüd on häälemurre lauluhääle ootele pannud ning alates eelmisest aastast on solist koolikaaslane, poistest aasta vanem Margret Alexandra Aljasmäe.
Poisid kiidavad, et klapp naislauljaga on hea, kuid repertuaar on nüüd pisut muutunud. Smilersi „Meteoriitide sajus“, bändi esimene niiöelda hitt, mille video on kuulamiseks-vaatamiseks ka YouTube’is, pole enam repertuaaris.
Poisid enam ei laula
Bändi juhendaja Juhan Trump ütles, et kuna poisid häälemurde tõttu enam laulda ei tahtnud, tuli otsida solist: „Margret Aljasmäed soovitas muusikaõpetaja Külli Ovir, kes on aastaid juhendanud soliste ning viinud lauljaid valla laululapse võistlusele. Tema valik sobis meile.”
Aleksander Kesküla jutustas, et tüdruku toomine bändi oli hea idee: „Nüüd on meil lõpuks bänd, mille laulja oskab ka laulda. Margret valib muidugi ka keerulisemaid lugusid, näiteks Tanel Padari laule ning ballaade. Vahel on nii, et temal on küll mugav laulda, aga pillimängijale ei pruugi olla see helistik kõige sobivam.“
Selle peale poisid eriti ei mõtle, mis saab nende bändist järgmisel suvel, kui lõpetavad põhikooli.
Kalev Villem lausus, et oleks tore Pilvelõhkujatega jätkata: „Ei tea, kuhu elu meid viib ning kes millises koolis õpinguid jätkab. Ühise aja leidmine hakkab olema keeruline, kuid püüame hakkama saada. Kui ei jätka sama seltskonnaga, teeme bändi ilmselt mõnes muus koosseisus.“
Aleksander Keskküla: „Kusagil bändis tahaks ikka mängida, pilli nurka ei viska.“
Juhendaja Juhan Trump ütles, et aasta saavad poisid veel vabalt mängida: „Linnakool pakub kindlasti palju teisi ahvatlusi. Kui Pilvelõhkujad enam samamoodi ei jätka, tuleb tõdeda, et see etapp elus on läbi saanud. Koolibänd on kogukonnale vajalik, seda näitavad arvukad esinemised, mis meil on viie aasta jooksul olnud.“
Bändile vaja uut nime
Pilvelõhkujatel on käesoleval aastal graafikus 12 esinemist. See on poiste arvates täiesti piisav ning ise nad endale esinemisi juurde ei otsi. Nad lausuvad, et lähevad sinna, kuhu kutsutakse. Viimati esinesid Aruküla jaanitulel.
Aleksander Kesküla jutustas, et suuri tulevikuplaane bänd ei tee, kuid nime võiks küll muuta: „Väiksena tundus Pilvelõhkujad lahe nimi. Ei teagi täpselt, kust nimi tuli, aga see on seotud kõrgustesse pürgimisega. Kui tahame ka mujal läbi lüüa, võiks panna bändile ingliskeelse nime.“
Ta sõnas, et kuulsusejanu on poistel üle läinud, samamoodi ka lavanärv: „Oleme Arukülas piisavalt tuntud, esinemisjulgust on aina juurde tulnud.“
Kalev Villem lisas, et varem oli lavale minnes sageli päris palju paanikat: „Ise sundisime end lavanärvist üle saama. Nüüd on lihtsalt mõnus esineda.“
Jan Jürgen Veski lausus, et bändi on koos hoidnud ühised huvid ning kambavaim: „Oleme teinud kõike koos, õppinud tavakoolis, muusikakoolis, teeme trenni.“
Tema sõnul on Pilvelõhkujaid noritud, et nad on laval liiga tuimad: „Tehakse nalja, et me ei liigu ega tantsi laval. See tuleb ilmselt sellest, et me ei õpi lugusid pähe. Väljaspool bändiproovi pole aega harjutada.“
Kalev Villem tõdes, et kuigi ollakse usinad bänditegijad, teevad bändiliikmed hoolega ka sporti: „Tegeleme väga paljude asjadega. Pooled meist on osalenud konkurssidel solistidena. Võib-olla võetakse meie bändi loomuliku nähtusena ega panda tähelegi.“
Juhan Trump meenutab, et 5 aastat tagasi olid Pilvelõhkujad tubli punt akordioniõpilasi: „Nad õppisid Eve Vendti juures pilli ning jäid silma. Nendest 3. klassi lastest saigi bänd tehtud. Eelmine Aruküla koolibänd Liisu&Aruboys oli äsja lõpetanud.“
Peaaegu Eesti Laulu laval
Ta rõõmustas, et bändil on alates 2010. aastast võimalik harjutada Aruküla põhikooli uhkes bändiruumis: „Kitarrid on poiste enda omad, saadud tänu lapsevanemate abile. Võimendus kuulub Harjumaa keelpilliorkestrile ning Jan Jürgen tõi oma süntesaatori prooviruumi.“
Juhan Trump ütles, et Pilvelõhkujad oleks peaaegu pääsenud Eesti Laulu finaalkontserdi lavale: „Pilvelõhkujate kunagine esinemine on salvestatud Raasiku valla juubeli DVDle, sealt sattus „Meteoriitide sajus“ ka internetti. Käesoleva aasta alguses otsiti Eesti Laulule esinema lastebände ning korraldaja võttis minuga ühendust. Paraku selgus aga, et poisid olid vahepeal liiga suureks kasvanud ega sobinud enam lastebändiks.“
Juhendaja tõdeb, et kuigi poisid on tublid, võiks esinemisvõimalusi rohkem olla: „Igasugune esinemine annab kogemuse, kuid suure publiku ees oleks palju vahvam. Kahjuks Kehra noortebändide festivali enam ei korraldata, üle-eestilisele võistlusele oodatakse aga veidi vanemaid ning tegijamaid.“