ANTS MIIDLA
Aruhärma talu oli Anija valla Kuusalu kihelkonna praeguses Raudoja külas oma ajaloo ja talu inimeste saatuste poolest erakordne.
Aruherma talu endises Kõrve külas ostis Anija parun Constantin Ungern-Sternbergilt 1850ndatel aastatel Joosep Oskar, kes oli Kuusalu kiriklas pastor Kentmanni juures kutsar-aidamees. Nii nimetati ametikohta, mis ühendas endas majandusjuhi ja kutsari ameteid. Joosep Oskar olevat olnud vallaslaps, tema ema abiellus hiljem Anija Kaltsamäe Tammega. Joosepi bioloogiline isa olevat olnud üks mõisa noorhärradest. See võis juhtida Kolgas või siis, kui noorhärra oli Anijal „virtsafti“ õppimas. („Ülesmärkimisi ajast ja elust.“ Koostanud Eeva Rebane, Mari-Ann Urb, Olev Rannik.Võnsi, Kuusalu 2013).
Joosep Oskar abiellus Kuusalus olles, seal sündisid ka esimesed lapsed. Tema abikaasa nimi oli Anna, (sündinud Lindwest) Kuusalu Lihukõrvelt.
Aruhärma talu suurus oli 29,44 hektarit. Joosepil ja Annal sündisid viis poega ja kaks tütart: Gustav, Joosep, Amalie, Ludvig, Anna ja Hans ning 10nädalaselt surnud Voldemar. Esialgu oli Aruhärmal ema lastega, kuna isa Kuusalus Kentmanni juures edasi teenis. Varsti kolis ta aga Aruhärmale.
Vanaduspõlves 1909-1910 viibis Joosep Oskar vahetevahel Võnsi talus. Ta oli keskmist kasvu sale taat – hall habe ja hallid juuksed. Keskmiselt jutukas. Armastas „sõnakooku“ vedada – nii nimetati naljatoonis vaidlust. Tahtis kangesti igal pool abiks olla, küll hanguga heinu küüni ajada ja noore hobuse ohje oma kätte. Ta solvus tõsiselt, kui pereisa seda talle ei lubanud. Ta ei suutnud aru saada oma vanadusnõrkusest. Temaga oli hädas ka poeg Hans kodus. Vana Joosep suri 1911. aasta paiku („August Ranniku mälestused“, 1978).
Anija valla Aruhärma ja Kuusalu valla Võnsi talud olid sugulaste talud ja nende inimesed olid omavahel tihedas läbikäimises. Võnsi talu asus kuulsa Tülivere talu ja Tülivere tamme naabruses. Joosepi ja Anna lapsed, saanud kodust 3 aastat vallakooli, trügisid iseõppimise toel haruldase visadusega edasi. Neist sai kõigist rohkem kui tavaline külamees või -naine.
Joosepi ja Anna vanemast tütrest Amalie Rannikust (Iital) sai Võnsi talu perenaine Kiius. Poeg Joosep Oskar oli viimased aastad Kaug-Idas raudteejaama ülem. Elas pikemat aega Irkutskis ja Habarovskis. Kodus käis ta harva, sest sealt kojusõit võttis aega mitu nädalat. Teada on, et ta opteerimise ajal alustas 1920. aaastal kojusõitu, aga koju ei jõudnud.
Fotograaf GUSTAV OSKAR
Vanem poeg Gustav oli tuntud fotograaf Tallinnas, tal oli fotoäri Väike-Karja uulits nr 12. Ta on pildistanud Eestimaa paljusid kohti, tema värvifotodega piltpostkaarte andis välja Koitjärve mehe Jakob Ploompuu kirjastus. Jakob Ploompuu ema ja Gustavi ema olid õed. Gustavi piltidega postkaarte on ka Anija valla kohta: Koitjärve Laane, Koitjärve maastik, Jägala jõgi Kehras jne.
Fotograaf Gustav Oskar ehitas 1906. aastal Nõmmele maja, võttis osa Nõmme kultuurielust, oli kohalik pritsimees. Ta suri Nõmmel. Tema matusetalitust kaunistas Nõmme tuletõrjeorkester. Rahumäe kalmistule on maetud Gustav Oskari nimega mees, matuse ajaks on märgitud 1. jaanuar 1926. Krundi aadress on Pühavaimu vana A esimene, rida 13, plats 5.
Gustav Oskari varad on üles kirjutatud 7. oktoobril 1926. Tal oli Nõmmel 2 maja. Üks aadressil Pärnu mnt 87 (hilisema numbriga 375) ja teine Lossi 23. See Pärnu mnt maja asus raamatukaupluse kõrval linna poole ning lammutati maantee õgvendamisel 1980ndate aastate lõpus. Nõmme Vaestelaste kohtu toimiku järgi Gustav Oskaril lapsi polnud. Kõik tema varad müüdi võlgade katteks. Fototarbed (eraldi on mainitud Zeissi objektiivi hinnaga 17 tuhat marka) sai endale fotograaf Eduard Sandat, kes pidas Nõmmel ateljeed nimega Mars (Leho Lõhmuse kiri 12.01.2013).
Gustav Oskar on pildistanud ka Nõmme rajajat Nikolai von Glehni. Raamatu „Nikolai von Glehn: mees, kes rajas Nõmme“ (teine trükk 2012) esikaanel on Gustav Oskari tehtud ilus pilt Glehnist, ka raamatus on pilt Glehnist. Selle pildi järgi on kunstnik Aapo Pukk maalinud ka pildi Nikolai von Glehnist.

Kunstnik LUDVIG OSKAR
Ludvig Oskar (5.01.1874-1.06.1951) õppis aastatel 1903-1906 Ants Laikmaa ateljeekoolis ja ka K.A. von Winkleri juures ning 1906. aastal Paul Raua juures. Aastast 1907 õppis Saksamaal Münhenis ja Düsseldorfis. Töötas Pariisis F. Colarossi vabaakadeemias ning Academie Russes. Tuli Eestisse tagasi 1914. aastal. Ta töötas aastatel 1919-1925 Tallinna Reaalkooli joonestusõpetajana, oli seal Evald Okase õpetaja.
Ludvig Oskar elas Tallinnas Pikajala tornis, kus oli ka tema ateljee. Katastriameti maaüksuste nimekirjas 16.11.1938 oli märgitud Kuusalu aleviku ehituskrunt nr A-30 (kinnistu nr 9819, pindalaga 0,45 hektarit endise Kiiu mõisa järgi) omanikuks Oskar Ludvig. TA ehitas krundile maja. Maja aadress oli Keskväljak 2. Majas elas tema noorem õde Anna. Hoonet ei soovinud keegi pärast Eesti taasiseseisvumist tagasi ja maja katastritunnusega 35201:004:0083 erastati 3.05.2012 osaühingule Kuusalu Soojus.
Aastatel 1925-1940 töötas Ludvig Oskar Riigi Kunstitööstuskoolis. Ta lahkus 1944. aastal Saksamaale, jätkas tööd põgenikelaagri gümnaasiumis. Ta on loonud sumedatoonilisi romantilise varjundiga maastikumaale Kuusalu ümbrusest ja Põhja-Kõrvemaalt („Koitjärve maastik“ 1937, „Eesti talu“ 1938 jne). Tema maale on mitmeid KUMUs. Ta suri 1. juunil 1951. aastal Varel Oldenburgi maakonnas Saksamaal 77aastasena.
ANNA abikaasa KARL BRAUER
Anna Oskar oli abielus Anija vallakirjutaja Karl Braueriga. Karl Brauer sündis Harjumaal Rae vallas, kust ta isa Tallinna läks ja oli veovoorimees. Isa suutis pojale anda selle aja kohta hea hariduse. Brauer lõpetas koos Eduard Vilde ja Eduard Bornhöhega Tallinna Kreiskooli. Ta valdas vabalt saksa ja vene keelt. Oli 1905. aastal Anijal vallakirjutaja, töötas ajalehtede toimetustes ja mujal.
Hiilgavad vaimuanded ja korralik haridus ei andnud talle aga kuulsust ja karjääri. Ta oli veidi veidrik, „professori“ kuju, süvenes suure sügavusega asjusse, mis teda huvitasid. Temast järele jäänud raamatutest on suur osa filosoofilised, saksa- ja venekeelsed, samuti eestikeelsed. Need on kõik läbi töötatud, äärtel rohked peene meistri käekirjaga märkused. Ta oli leidur, mitte päris jutumärkides, olgugi et temanimelisi suuri patente ei ole. On säilinud kirjavahetus saksa ja vene patendiasutustega ja joonised, mis teeks au igale insenerile. Ta leiutas ka jalgratast, mitte kaudses mõistes, vaid otseselt. Oli aeg, kui hakkasid kaduma vanaaegsed suure rattaga jalgrattad. Brauer oli üks sadadest, kes osalesid väljendi „jalgratast leiutama“ sünni juures („August Ranniku mälestused“ 1978).
Karl Brauer uuris spiritismi. Vologdas, kuhu ta 1905. aastal järel välja saadeti ja oli palju aega katseid teha, „kutsus ta vaime välja“. Seansid on protokollitud, need on praegugi alles. Ta kirjutas transis olles, mitte mõnerealise, vaid keskmise käsikirja. Öösel istus ta laua taha, hakkas kirjutama ja vajus kui kunstunne. Käsi kirjutas, ilma et ta ise oleks mõtet juhtinud. Niisugust nähtust juhtub maailmas, kuid see on väga haruldane. Kirjutamine sündis saksa keeles ja kiirkirjas. Lesk Anna Brauer oli protokolli paarile inimesele näidanud, aga kuna oli kiirkirjas ja veel vanatüübilises, siis jäigi desifreerimata. Tavaliselt ehk mitte transis alustas ta harilikus kirjas eesti keeles, läks üle saksa keelele, vahele on kirjutatud kiirkirjas laused, eesti keelt ja saksa keelt segamini. Ka venekeelseid lauseid on, kuid vähem.
Kui Eduard Vilde kirjutas „Kui Anija mehed Tallinnas käisid“, peatus ta Braueri juures ja küsitles ümbruses veel elusolevaid inimesi ja see oli parunile („peksu“ paruni poeg) teada. Brauer oli aidanud läbi viia valla ja mõisa kohtuprotsessi ühe silla pärast, samuti paari talumehe kohut, õieti tema õhutusel need sündisidki. See saigi põhjuseks, et karistussalk ta kaasa viis ja saatis 2-3 aastaks Vologdasse asumisele.
Brauer ei olnud „professorlikkuse“ juures mitte nohik ega nahahoidja, vaid printsipiaalne inimene, seltskonnaelust osavõtja. Ta organiseeris Anijale väikese tugeva laulukoori ja elas kaasa 1905. aasta meele-oludele. Brauerite tütar Meeta oli elavaloomuline ja andekas. Meeta haigestus tuberkuloosi, mis oli sel ajal ravimatu haigus. Tallinna Tütarlaste Kommertsgümnaasium jäi pooleli ja ta suri 1918. aasta jõulu eel Võnsil 19aastasena. Isa tuli linnast, kus ta hiljuti siseministeeriumisse koha sai, matuseid korraldama.
Vabadussõja ajal oli moment, kui Pitka laevad pommitasid merelt ja üks mürsk kukkus Võnsi talu ojaäärsele heinamaale. Õhtu eel laskmine vaibus ja Brauer jalutas mürsuauke vaatama – enam tagasi ei tulnud. Mees oli kadunud paar nädalat. Siis saadi teada, et Brauer oli kinni võetud, kirikumõisa punaste staapi viidud, sealt taganemisel kaasa võetud ja Kohtla-Järvel maha lastud. Seda rääkis põgenema pääsenud kaasvang Rehatse Kaarel. Vana hea rätsepa-onu rakendas Võnsi hobuse ja tõi Braueri ära Võnsile. Tema tütar oli juba maetud.
Anna jäi omaste, Võnsi ja Aruhärma lähedusse. Füüsilise töö võimeline ta polnud, kesk-eas oli ta selgroo haiguse tõttu küüru jäänud. Tegid koos Võnsi emaga Kuusalus matusepärgi ja said mõne sendi oma raha. Ta elas Kuusalu kalmistu esise platsi ääres oma vennale Ludvig Oskarile kuulunud majas. Otsest puudust ei tuntud, aga eluaegset kokkuhoidmist küll. Anna suri 1951. aastal, maeti tütre ja mehe juurde. Võnsi põllupeenralt leitud „pikse löödud“ sileda küljega kivvi raius kohalik meister kolm nime. Need hauakivid on praegu Kuusalu kalmistul.
HANS OSKAR ja poeg KALEV
Hans Oskar oli noorelt 12 aastat tsaariarmees ning osales Vene-Jaapani sõjas. Temast sai peremees isatallu Aruhärmale Vabadussõja aastail oli ta Anija vallavanem. Oma tulevase naise Marie Allemanniga (sündinud 12.06.1880) tutvus ta naaberkülas Koitjärvel Laane talus, kus neiu oli teenija. Marie Allemanni vennad saatsid ta Soome kodumajandust õppima. Ta oskas ilusat käsitööd ja väga hästi süüa teha, oli musikaalne ja laulis hästi.
Marial ja Hansul oli kolm last – kaks poega ja tütar. Tütar Õilme (sündinud 1918 ) uppus 14aastase tüdrukuna Soodla jõkke.
Noorem poeg Kalev (sündinud 1924) pääses esimesest vene mobilisatsioonist sellega, et noorte jagu minekuks Gorkisse vedurijuhtide kooli sai täis. Saksa mobilisatsioonist pääses ta seetõttu, et sai töökoha Tallinna Garnisoni orkestrisse. Kalev põgenes 1942. aastal Soome, sest sakslased mobiliseerisid orkestrist noori Leedu metsadesse põgenenud talupoegi taga ajama. Kalev oli Soomes mereväeteenistuses, 1944. aastal vabastati ta teenistusest ja Soome sõjaväe abiga viidi Rootsi Umeä linna. Algas elu metsa- ja sadamatöölisena ning mõned aastad meremehena. Aastast 1951 töötas ta tehases mehaanikuna kuni pensionile jäämiseni.
Kalev Oskar elab Rootsis, on koos abikaasaga külastanud ka Eestit ja Aruhärma talu. 14. juunil 1941. aasta küüditamisest pererahvas pääses, sest olid Kuusalus. Kalev Oskar mäletab, et kogu küla oli ärevil ja katsuti end varjata. Kõrve küla 12 talust küüditati 7 inimest. Uus võim viskas Kalevi kui kulaku poja Tallinna Tehnikumist välja.
Traagilised sündmused sõja ajal
Ärevad sündmused Kõrve külas algasid pärast sõja algust 22. juunil 1941. Jägalas asunud Eesti sõjaväelendurid Üksikust Lennuväe Eskadrillist arvati Punaarmee 22 territoriaalse laskurkorpuse koosseisu. 27. juunil anti käsk lahkumiseks Jägala lennuväljalt sõiduks Männikule ja sealt rongiga Venemaale „täiendõppele”. Mehed aimasid aga, et neid viiakse Vanemaale kas vangi või mahalaskmisele.
Jägalast põgenesid metsadesse 40 sõjaväelendurit. Auto, mis lenduritega Tallinna poole sõitis, vallutati enne suurele maanteele jõudmist, mehed sõitsid Kuusalu poole ja varjusid Kõnnu metsades Järvi küla lähedal. Teised mehed, keda pidi Tallinna viidama teise reisiga, lahkusid laagrist ja liikusid Soodla jõge mööda metsadesse. Lenduritele tehti haaranguid ja tulevahetuses ning hiljem said surma kaptenid Juhan Kalmet, kapten Arnold Streiman ja nooremleitnant Martin Teras. Langes ka kapten Oskar Aksel, kes oli läinud luurele kontakti leidmiseks Erna grupiga. Oma elu andis võitluses ka motorist Herman Tombach. Nendele langenud kangelastele avasid metsavennad 12. juulil 1942 Kõnnu metsa Järvi Pikkjärve lähedale mälestuskivi. Langenute mälestuseks tuldi kokku 1943. aastal. Olude sunnil peideti tahvel 1944. aastal ning jäi kadunuks. Lendurite kivi uue mälestustahvliga avati Kuusalu Muinsuskaitse Seltsi algatusel 1994. aastal. Nüüd on igal aastal Lendurite päeval kogunetud mälestuskivi juurde ja mälestatud langenuid ja söödud sõdurisuppi.
Jägalast jala põgenenud lendurid varjasid end Soodla jõe äärsetes taludes ja metsades. Siin taludes olid varjul ka lendurite pered. Aruhärma talus olid varjul Tarmo Rae, Oskar Pirbe ja teiste pered. Oskar Pirbe abikaasa on oma mälestustes kirjeldanud elu lastega 1941. aasta sõjasuvel, kui metsades liikusid venelased ja saabusid sakslased. Aruhärmal suvitas sõjasuvel kolm ja pool aastat vana Mall Madjak (Putmaker) koos vanaema Magdaleenaga. Mall mäletab, et rehe alla heinte sisse oli peidetud ühe lenduri auto. Saatuslik 19. august 1941 oli Aruhärma talus traagiline. Venelased viisid metsa peremees Hans Oskari, talle läks järele ka perenaine Marie. Venelased lasid mõlemad metsas maha. (Kultuur ja Elu 3 (473), 2003, lk 50-53)
Hiljem jäi Aruhärmale elama Hansu poeg Gustav (24.03.1912 -27.04.1979). Ta oli traktorist Edu kolhoosis ja hiljem Kehra sovhoosis. Oli väga rahulik, mõnus mees, kes töötas mitmetel vanadel traktorimarkidel. Tal oli kaks tütart. Helle sündis 1947. aastal, ta elab Tallinnas. Noorem tütar Aime sündis 1954. aastal.
Aruhärma talu õues filmiti kaadreid filmi „Ukuaru” jaoks. Maja esimene külg ja ots vooderdati enne filmimist uue voodriga. Filmiti kaadreid, kuidas pruutpaar sõitis õuest läbi. Gustavi tütred müüsid Aruhärma talu hooned, need on remonditud ja tekkinud on uus talu Arukalda, mille suurus on 8,7 hektarit.