Aru­kü­la kuns­tiõ­pe­ta­ja TÕ­NU TAL­VE avas „Maal ela­mi­se päe­val“ maa­li­näi­tu­se

1411
Kuns­tiõ­pe­ta­ja ja kunst­nik TÕ­NU TAL­VE oma näi­tu­se ava­mi­sel Aru­kü­las.

Sep­temb­ri vii­ma­sel lau­päe­val es­ma­kord­selt toi­mu­nud „Maal ela­mi­se päe­val“ oli Aru­kü­la val­la­ma­ja-rah­va­ma­ja esi­sel maa­li­kunst­nik Tõ­nu Tal­ve maa­li­näi­tus „Ene­se­kind­lu­se eroo­ti­ka“ – viis ins­tal­lat­sioo­ni, mil­lel on kahel pool ak­ti­maa­lid.

Käe­so­le­vast õp­peaas­tast Aru­kü­la põ­hi­koo­lis kuns­tiõ­pe­ta­ja­na töö­tav Tõ­nu Tal­ve rää­kis, te­da ajen­das maa­li­ma suh­tu­mi­ne Postimehe 2012. aasta Swedbanki juhi artiklist, et kui­gi õpe­ta­jad saa­vad enam-vä­hem nor­maal­set pal­ka, nad muud­kui vi­ri­se­vad, sa­mas ise ei too­da mi­da­gi. Ta tun­dis end sel­lest sol­va­tu­na ning ot­sus­tas koos teis­te kunstiõpe­ta­ja­te­ga kor­ral­da­da Eesti kunstiõpetajate loo­min­gust näi­tu­se. Sel­le ni­mi oli „St­reik“, toi­mus 2012. aas­tal en­ne õpe­ta­ja­te st­rei­ki Toom­pea los­sis, riigikogus.

„Pä­ris uh­ke näi­tus sai, meid ai­tas Tõ­nis Lu­kas, kes oli tol­lal rii­gi­ko­gu lii­ge,“ sõ­nas ta.
Too­kord Lau­las­maa koo­lis töö­ta­nud kuns­tiõ­pe­ta­ja mär­kis, et nüüd on sel­lest mi­tu aas­tat möö­das ning taas on ha­ka­tud õpe­ta­jais­se sa­ma­moo­di suh­tu­ma: „Õn­neks on Aru­kü­la koo­lis vä­ga hea töö­ta­da. Ja et kee­gi ei saaks öel­da, et õpe­ta­ja po­le pea­le õpe­ta­mi­se või­me­li­ne mi­da­gi te­ge­ma, siis olen vä­ga õn­ne­lik, et saan siin oma töid näi­da­ta.“

Näi­tus ak­ti­maa­li­dest te­ki­tas pealt­vaa­ta­jais nii imes­tust kui ele­vust. Kõi­gil maa­li­del on ku­ju­ta­tud nai­si. Kunst­nik sel­gi­tas, et on maa­li­nud ka me­hi, kuid tun­du­valt vä­hem, ku­na on kin­del – me­hed maa­li­vad pa­re­mi­ni nai­si, nai­sed me­hi.

„Need maa­lid, mis Aru­kül­la tõin, on üs­na jõu­li­sed, olen tä­he­le pan­nud, et ei jä­ta ke­da­gi kül­maks, sest po­le tui­mad ega iga­vad, kas meel­di­vad või ei. Olen neil ku­ju­ta­nud elu­suu­ru­ses nai­si, need on vä­ga konk­reet­se­test ini­mestest, või­ma­li­kult rea­list­li­kud ja vä­ga ene­se­kind­la­test nais­test, kes ei hä­be­ne en­nast ja oma vo­lüü­mi­kust või vas­tu­pi­di. Need pil­did on ol­nud näi­tus­tel ka mit­mel pool mu­jal, näi­teks Pal­dis­kis ja Mins­kis,“ ju­tus­tas ta.

Tõ­nu Tal­ve on õp­pi­nud kunsti- ja töö­õpe­tu­se õpe­ta­jaks, kuid paar­küm­mend aas­tat ta­ga­si tü­di­nes sel­lest ja jätkas kuns­tiõ­pe­ta­jana: „Tund­sin, et olen kuns­ti­õpe­ta­ja­na kor­di tu­ge­vam – ku­na teen ka ise kuns­ti, on mul, mil­le­le õpe­ta­des toe­tu­da.“

Ka­hel päe­val nä­da­las töö­tab ta kuns­ti- ja tööõ­pe­ta­ja­na Kei­la ve­ne koo­lis, ka­hel päe­val Aru­kü­la põ­hi­koo­lis.

„Kui di­rek­to­r Avo Möls siia kut­sus, tund­sin, et see on koht, kus ta­han töö­ta­da. Avo oli ka see, kes an­dis idee, et en­da tut­vus­ta­mi­seks võik­sin siin te­ha näi­tu­se,“ sõ­nas Tõ­nu Tal­ve.
Ta li­sas: „Kui­gi mõn­da ini­mest või­vad mi­nu pil­did eh­ma­ta­da, siis ta­han, et õpi­la­sed näek­sid, kui­das nen­de õpe­ta­ja naist või üks­kõik ke­da-mi­da joo­nis­tab või maa­lib. Usun, et mi­nu töö­dest ei leia mi­da­gi ee­ma­le­tõu­ka­vat või eba­meel­di­vat. Need on teh­tud suu­re aus­tu­se­ga. Saan ja ta­han sel­le­ga ol­la eel­kõi­ge oma õpi­las­te­le ees­ku­juks.“

28. sep­temb­ril õh­tul vii­di Tõ­nu Tal­ve maa­lid Aru­kü­la rah­va­maj­ja. Aru­kü­la Kul­tuu­ri­selt­si te­gev­juht Ga­ri­na Too­min­gas sõ­nas, et ku­na rah­va­ma­ja fua­jee po­le sel­li­se näi­tu­se jaoks pa­rim koht, vii­di ins­tal­lat­sioo­nid rah­va­ma­ja suu­re saa­li la­va­le.

„Olen kuul­nud kii­du­sõ­nu, näi­teks meie zum­bat­ree­ner kin­ni­tas, et tal­le need maa­lid vä­ga meel­di­vad,“ sõ­nas Ga­ri­na Too­min­gas.

Eelmine artikkelSal­mis­tu rah­vas kor­ras­tas Valk­la­ga ühen­da­va loo­dus­ra­ja
Järgmine artikkelKuu­sa­lu val­la 81. aas­ta­päe­va pi­du Kol­ga­kü­la rah­va­ma­jas