ANU KIRSMAN kutsub Kuusalu vallas osalema projektis „Kogume tervist!“

1870

Pühapäeval, 12. veebruaril on Kuusalus avaseminar 1,5 aastat kestvale ürituste, treeningute ja matkade sarjale – osta tuleb 5eurone tervisepass.

MTÜ Kuusalu Matkaselts sai Elukestva Õppe Arendamise sihtasutuselt Innove 18 196 eurot toetust projektile „Kogume tervist“. Selle kogumaksumus on 19 156 eurot.

Projekt on suunatud tööealistele elanikele, et muuta nende käitumispõhimõtteid tervist­edendavate tegevuste ja teabe kaudu. Toetust antakse meetmest 1.3.4. – tervislike valikute ja eluviiside soodustamine.

Kuusalu Matkaseltsi juht Anu Kirsman rääkis, et projekt sündis ootamatust kokkusaamisest Innove korraldatud infopäeval, kus tutvustati uut meedet.
Tema läks sinna huvist, et võiks koduvallas korraldada midagi tervise-edenduslikku. Infopäeval kohtus Kuusalu Spordikeskuse juhataja Kadri Idavainuga, kes plaanis ujumisõpetusega seotud projekti. Koos sündis idee, et Kuusalu vallas võiks ühiselt läbi viia suurema tervist arendava projekti. Osalejate arvuks on kavandatud 900. Projekt koosneb kolmest pooleaastasest perioodist. Seatakse sisse 5eurone tervisepass, kuhu registreeritakse projektiüritustel osalemised. Aktiivsemad kaasategijad saavad perioodide lõpus auhindu.

Anu Kirsman: „Igal perioodil on viis kahekuulist treeningut, eesmärk on, et inimestel tekiks püsiv harjumus oma keha treenida, hoolitseda enda tervise eest. Väikese tasuga tervisepass on selleks, et ajendada kindlasti kaasa tegema, päris tasuta pakutu ei pruugi tagada, et tullakse regulaarselt trennidesse. Tasuta on avaseminar ning perioodi lõpus korraldatav matk.“

Esimesel poolaastal tulevad Kuusalu Spordikeskuses Ott Soone juhendamisel ujumistreeningud algajatele, Eve Õun õpetab joogat tegema. Maarika Rohi teeb ühel korral nädalas spordikeskuses ja teisel Kolga lasteaias tervistava võimlemise treeninguid. Kuusalus ja Kiius tulevad Pille Plaki eestvedamisel kepikõnni trennid ning Kaido Laas hakkab treenima rattasõitu.

12. veebruari avaseminaril tutvustavad juhendajad oma treeninguid. Saab registreerida treeninggruppidesse, osta tervisepass. Professor Raivo Vokk räägib tervislikust toitumisest. Kõneldakse ka esimese perioodi lõpus toimuvast jalgsimatkast Kuusalu-Kolga matkarajal.

Innove toetatavate projektide kohta kehtib nõue, et üheks partneriks peab olema kohalik omavalitsus, Kuusalu vallavalitsus on lubanud toetada 960 euroga, mis katab omaosaluse.

Rahataotluses pidi olema ülevaade tööealiste inimeste tervise olukorrast Kuusalu vallas. Selles osas aitas valla sotsiaalhoolekandespetsialist Pilleriin Rembel, kes palus Kuusalu perearstilt andmeid. Selgus, et 1100 tööealise inimese kohta oli 2010. aastal 54 depressiooni ja stressijuhtu, 197 haigestumist kõrgvererõhutõppe, 3 infarkti, 24 südame- ja veresoonkonna haigusjuhtu. Just neid haigusi saab ennetada järjepideva mõõduka treenimisega.

„Valisime alad, mis ei kopeeri Kuusalu spordikeskuse praegusi treeninguid ning oleksid laiemale hulgale vastuvõetavad. Joogat ja kepikõndi saavad teha ka vanemad inimesed, rattaga ootame sõitma mehi. Püüame seada trennide ajad nii, et on võimalus osaleda ka mitmes grupis. Projekt on mõeldud kõigile vanuses 15-74 aastat. Tulge kaasa lööma,“ kutsub Anu Kirsman.

Ta ütles, et järgmiste perioodide avaseminarid tulevad Kolgakülas ja Pärispeal, et kaasata valla teiste piirkondade rahvast. Ka suusatamine on edaspidi planeeritud Kolgakülla.

Rohkem saab projekti kohta infot Kuusalu Matkaseltsi kodulehelt www.matkaselts.ee.

Kuusalu Matkaselts jätkab ka 2012. aastal projekti „Rattaga külla“. Külade esindajad on uurinud, kas taas tuleb ka külade kümnevõistlus. Anu Kirsman ütleb, et kümnevõistluse rahastamiseks on esitatud taotlus Leader-programmi, hindamistulemused selguvad veebruari lõpuks.

Eelmine artikkelKuusalu vallast 28 ja Loksalt 7 Leader-taotlust
Järgmine artikkelKuusalu vallas algab lairibakaablite ehitus kiireks internetiühenduseks