Anijale tuleb mõisalapse mängutuba

3118

MERLE KINK ja JAANA NURMIK pakuvad vabatahtlikena lastele tegevust.
Aruküla elanik Merle Kink ja Jaana Nurmik Kehrast tulid mõttele, et Anija mõisas võiks olla mängutuba, kus ürituste ajal pakutakse lastele arendavat tegevust. Nad räägivad, et idee sündis vajadusest, sest mõisas toimub palju koolitusi ja muid üritusi.


Anija mõisa mängutoa idee autorid ning elluviijad JAANA NURMIK ja MERLE KINK.

Merle Kink ja Jaana Nurmik puutusid mõisaga kokku samuti koolitustel.

Jana Nurmik: „Koolitusel, kus osalesin, ei saanud üks noor ema töötuppa jääda, sest pidi laste juurde minema. Siis tekkis idee, et võiks luua võimaluse lapsed kaasa võtta. Oleme rääkinud oma tuttavatega ja selgus, et lapsevanemad tahaksid tulla, aga üks peamisi põhjuseid, miks tulemata jäetakse, ongi see, et lapsi ei ole kellegi hoolde jätta.“

„Soov oli luua lastele turvaline, arendav ja mänguline keskkond ajaks, mil vanemad end arendavad või osalevad mõisas toimuvatel üritustel,“ ütles Merle Kink.

„Panime esmalt paika oma eesmärgid, mõtted ja soovid. Mõisa kollektiiv oli meile kirjutamisel nõuannetega suureks toeks,”  kiitis Jaana Nurmik.

Tuba tuleb mõisa teisele korrusele, MTÜ Koostöökoda endistesse ruumidesse. Toa sisustuseks on kavas restaureerida mõisas leiduvat mööblit ning teha ise sisustuselemendid nagu näiteks istepadjad, kardinad, püstkoda. Tuba tuleb selline, kus on vähe poetooteid ja plastmassi, sest tegu on siiski mõisalapse mängutoaga. 

„Tahame teha võimalikult palju ise. Soovime töötubade kaudu kaasata toa sisustuse ja mänguasjade valmistamisse lapsevanemaid ja kohalikke, kes sooviksid meid aidata. Mõisas tegutsev käsitöömeister Margit Kuusik lubas varustada enda tehtud kaltsuvaipadega. Mänguasjad, mis tuppa tulevad, saavad olema arendavad ja võimalikult looduslähedased, sest neid on tänapäeva lastel järjest vähem. Esemed tulevad heegeldatud, kootud, õmmeldud ja puidust, kuid miks mitte ka päris looduslikud, näiteks käbid,“ jutustas Merle Kink.

Toetuse  mängutoa  loomiseks   said   nad   hiljuti   Kohaliku Omaalgatuse Programmist (KOP). 1550 euro eest tehakse ruumides sanitaarremont ja hangitakse sisustamiseks ning tegevuseks vajaminevad materjalid. Toetuse eest õmmeldakse ka mõisalapse   riided   ehk   mõisa­ajastu stiilis lasteriiete komplektid, mida saab üritustel laenutada – viis komplekti tüdrukutele ja viis poistele.

Naised märgivad, et lapsega tegelemise eest mängutoas tuleb vanemal edaspidi maksta sümboolne tasu, selle abil kaetakse materjali- ja elektrikulu. Täpset summat ei ole veel paika pandud, võimalik, et kujuneb vastavalt üritustele. Nemad ise hakkavad lastega tegelema vabatahtlikult.

„Minu enda lapsed, kes lasteaias ei käi, saavad mängutoas vaheldust kodustele toimetustele ja sotsiaalsust omavanuste lastega,“ selgitas Merle Kink.

Mängutuba on kavas valmis saada niipea kui võimalik, kuid enne sügist ruumidesse ei pääse, sest augustis tulevad Anija mõisas etendused ja need lähevad näitlejate käsutusse.  Sanitaarremondiga alustatakse juba järgmisel nädalal.

Igapäevaselt tuba avatud olema ei hakka, esialgu ainult ürituste ja koolituste ajal vastavalt vajadusele. Tuba saab rentida ka laste sünnipäevadeks.
„Tegu ei ole igapäevase lastehoiuga. Ka seda mõtet oleme arutanud, kuid veel ei ole aeg selle jaoks küps. Võibolla tulevikus. Mõis areneb kogu aeg ja renoveerimine käib järk-järgult,“ lausus Merle Kink.

Jaana Nurmik lisas, et kõik, kes soovivad vabatahtlikult anda oma panuse mängutoa valmimisse, on oodatud.

Eelmine artikkelKehras põles maja koridor
Järgmine artikkelArukülas jäi invaliid neljaks päevaks tänavale lamama