Anija volikogu liige TANEL TALVE soovib hakata looma uut Eestit

3307
TANEL TALVE on 10 aastat olnud Kanal 2 „Reporteri“ uudisteankur.

Anija vallavolikogu liige TANEL TALVE on üks äsjavalminud riigireformi kava koostaja ja kandideerib selle elluviimiseks kevadel riigikokku.

Eelmisel nädalal avalikustas Tanel Talve koos majandusteadlase ja ettevõtja Ott Pärnaga kokku kirjutatud Eesti riigireformi kava,  mis on üleval internetilehel riigireform.ee.
„Eestile on vaja suurt muutust, riigireformi selle kõige laiemas tähenduses. Oleme pool aastat teinud tõsist tööd, koondanud kokku erinevate inimeste mõtteid selle kohta, milline peaks olema tuleviku Eesti,“ ütleb Tanel Talve.
Suurim probleem on tema hinnangul praegu see, et erakonnad tegutsevad võimul püsimise või võimule saamisega ning on unustanud peamise eesmärgi – et Eesti riigil ja rahval läheks paremini: „Kõige tähtsam on hakata mõtlema meie tuleviku peale, praegu kustutame ainult tuld.“
Tanel Talve toob paar näidet – alles siis, kui Eston Kohver piiril rööviti, avastati, et meie kontrolljoon on võssa kasvanud või alles siis, kui vene turg Eesti toodetele sulgus, hakati rääkima, et meil pole piima kusagile müüa, peaks hakkama Aasiast uut turgu otsima.
„Hiina vanasõna ütleb: kes ei mõtle homse peale, peab varsti hakkama mõtlema tänasele. Meie riigireform on erakondade ülene, pole vahet, kuhu kuulud, eesmärk peab olema Eesti edu. Tulevikule mõeldes peame tegema ka ebapopulaarseid otsuseid,“ sõnab ta ja lisab: „Kui vähendame riigikogu liikmete arvu 30 võrra, siis ei saa sellest ükski pensionär rikkamaks. Aga see peaks olema eeskuju kogu ülejäänud riigiaparaadile, mis on pundunud nagu vähkkasvaja – Eesti riigi kõige suurem maksumaksja on ju riik ise.“
Tanel Talve on riigireformikava üle uhke: „Jüri Raidla ütles, et see on juba koalitsioonilepe. Oleks ideaalne, kui meie mõtted läheksid koalitsioonilepingusse.“
Ta ise kandideeris kevadel üksikkandidaadina europarlamenti, sinna ei pääsenud, kuid kogus 10 073 häält. Tuleval aastal kandideerib riigikogu valimistel sotsiaaldemokraatliku erakonna nimekirjas Tartu- ja Jõgevamaal: „Harjumaale, Anija valda ja Voosele jään nagunii alles. Mujal kandideerides saan olla abiks veel suuremale osale Eestist. Tartu- ja Jõgevamaal on mul väga palju mõttekaaslasi,  sealsetes MTÜdes ja külaseltsides on väga palju aktiivseid inimesi.“
Hindab koostööd
Anija vallavolikokku kandideeris Tanel Talve möödunud sügisel Anija Ühenduse nimekirjas ning tema poolt hääletas 125 inimest.
„Olen üle kümne aasta olnud Voose Külaseltsi juhatuses. Möödunud aastal koondus Jaan Oruaasa ümber punt lahedaid inimesi, meid liitsid sarnane mõtlemine ja väärtused, läksime oma nimekirjaga valimistele,“ ütleb ta.
Volikogus moodustasid Anija Ühendus, Keskerakond ja IRL koalitsiooni: „Koalitsioonileppesse panime paika oma põhilise eesmärgi, millest on kantud kõik meie tegevused – vallaelanike arvu vähenemise pidurdamine ja kasvule pööramine. Omavalitsusele antakse kohustusi muudkui juurde, kuid õigusi ja raha on aina kärbitud, seetõttu teevadki paljud neist sageli vaid niiöelda kohustusliku osa, mingit tulevikusihti ei näe.“
Tanel Talve usub, et Anija vallas on hakanud asjad liikuma ning praegune võimuliit on seadnud selged sihid, kuidas vallaelu paremaks muuta. Praeguse volikogu suuremate töövõitudena nimetab, et vallavanem valiti esimest korda konkursi korras, vallal on turismi arengukava, volikogu ja vallavalitsus on avatumad, korraldatud on mitmeid kohtumisi rahvaga nii Kehras kui külades.
„Vallavalitsus ja volikogu ei ole avatud ainuüksi muredele, vaid ka headele mõtetele – igaüks saab vallamajast küsida nii abi kui ka nõu. Rahvakoosolekutel võiks käia rohkem inimesi. Ega kedagi sundida saa, aga meiepoolne teavitustöö peab olema selline, et inimesed üksnes ei ootaks, mida nende jaoks tehakse, vaid tahaksid ka ise oma linna ja valla jaoks midagi ära teha,“ arvab volikogu liige.
Inimeste endi ettevõtlikkust ja initsiatiivi peab ta väga oluliseks ka külakogukondade ja valla koostööst kõneldes – vald ei saa koostööd teha, kui pole partnerit. Tanel Talve meelest peaksid inimesed ka omavahel rohkem suhtlema, teadma, kes on nende naabrid:  „Anija Ühendusega käisime enne valimisi külades ja ühes külas piisas üksnes meie kohaletulekust, et seal tekiks soov koostööks, inimesed said tänu meie initsiatiivile omavahel tuttavaks.“
Tema enda kaasabil areneb Voose küla. Ta õpib Tartu Ülikooli  Pärnu kolledžis turismi- ja hotelliettevõtlust ning plaanib koos Riivo Lepaga Voose kunagise kõrtsihoone kohale ehitada Eesti Ajaloo Hariduskeskuse. Selle rajamine läheb maksma umbes 3 miljonit eurot. Kõik vajalik eeltöö kuni projektide ja ehitusjoonisteni on valmis, viimati kinnitas vallavolikogu detailplaneeringu ning võiks hakata ehitama, kuid raha ei ole.
„Olen oodanud neli aastat eurorahade avanemise uut perioodi. Kuid praegu olen mures, kuna ma ei näe ühtki meedet, kuhu meie projekt sobiks. EAS on öelnud, et turismindusse sel korral raha ei antagi,“ tõdeb Tanel Talve.
Raadio- ja telereporter
Tanel Talve, kes veetis lapsepõlvesuved Voosel vanaema juures, elas mudilaseeas ja esimestel kooliaastatel vanemate ja kahe noorema vennaga Pelgulinnas. Siis sai pere suurema korteri Lasnamäele ning ta lõpetas Tallinna 62. keskkooli, praeguse Lasnamäe üldgümnaasiumi. Keskkoolis käis tele- ja raadiožurnalistika erikallakuga klassis, kus õpetasid Vahur Kersna ja Terje Soots. Tanel Talvele hakkas see ala meeldima, eriti raadio. Loogilise jätkuna viis ta pärast keskkooli lõpetamist 1994. aastal dokumendid Tartu Ülikooli ajakirjanduskateedrisse.
„Kui olin loomingulise konkursi läbinud, andis vastuvõtukomisjoni liige Urmas Loit, kes oli Eesti Raadio uudistetoimetuse üks põhitegija, mulle oma visiitkaardi ja ütles: „Kui saad kooli sisse, viska see minema, kui mingil põhjusel ei saa, helista mulle!“ Tema kindel veendumus oli – kui lähed kooli, siis käi koolis, mitte ära tee seda töö kõrvalt. Põrusin inglise keelega ning helistasingi Urmasele,“ meenutab Tanel Talve.
Temast sain 18aastasena noorim palgaline töötaja Eesti Raadio ajaloos: „Siis ei lastud tänavalt kohe eetrisse. Mina tegin alguses niiöelda musta tööd ehk kõike, mida parasjagu vaja. Alles mõne aja pärast hakkasin ise käima reporterina lugusid tegemas. Esimest korda saatis Urmas mind tegema lugu Pihkva asekonsulaadi avamisest, välisministeeriumis oli pressikonverents. Sain kaasa suure reportermaki.  Urmas Loidi kõrval oli minu suur eeskuju Indrek Treufeldt, otse-eetris  olin esimest korda elus  koos Riina Eentaluga.“
Raadiotööd tegi ta hiljem ka muude tööde kõrvalt kokku kümme aastat. Tanel Talve kinnitab, ta on praegu väga õnnelik, et kõik läks just nii, et sai raadios kõike teha ning omandas tugevate tegijate kõrval hindamatuid kogemusi ja sai kõva elukooli: „Praegu on noored kärsitud, küsivad esimese asjana, kui suur on palk ja milline on ametinimetus, tahavad kohe olla direktorid.“
1997. aastal kutsus Linnar Viik teda tööle firmasse Meediamaa, mis tegeles internetiäriga, lõi näiteks Eesti ühe esimese suure külastatavusega veebisaidi WWW Wärk. Seal oli Tanel Talve reklaamiosakonna juhataja. Jätkas sama Tele2s, kus oli  näiteks portaali everyday.com loomise juures. Seejärel töötas internetiturunduse osakonna juhatajana Hansapangas ning oli ka internetipanga lehe hanza.net tegemise juures. 2002. aastal lõi ta enda firma Winter Media Group, mida juhib siiani. Põhiliselt tegeleb agentuur reklaamide tegemise, meediapindade vahendamisega, interneti kodulehtede tegemise ja muu taolisega.
Kümme aastat tagasi kutsus Ivar Vigla, kes hakkas Kanal 2s tegema uut uudistemagasini, Tanel Talve saatejuhiks.
„Mulle pakuti siis ka ETV hommikutelevisiooni uudiste diktori kohta, kuid olen väga õnnelik, et võtsin just Ivari pakkumise vastu. Ühest küljest mulle väga meeldib hommikul kaua magada, teisalt, kui võrdlen neid kahte kanalit, siis ETV on konservatiivne ja raamitletud, „Reporter“ on olnud äge ja vabameelsem. Saade on otse-eetris ning oleme seda teinud nii maa pealt kui maa alt, nii vee pealt kui vee alt. Eksperimenteerime pidevalt, igav ei ole kunagi,“ jutustab ta.
Aeg-ajalt käib Tanel Talve ka ise reporterina lugusid tegemas, peamiselt teemadel, mis teda ennast puudutavad, näiteks maaeluga seonduv. Peale selle juhib ta teles populaarteaduslikku saadet Galileo ning on teinud ka reisisaadet Motoreporter.
Moto- ja bändimees
Tanel Talve on tuntud ka kui tsiklifänn, sai selle pisiku juba noorena vanaema mehelt ja tädipojalt.
„Ja kui see pisik juba küljes, siis enam ära ei lähe,“ muigab ta.
Ise peab end matkajaks-motomeheks ning on kahe tsiklimeeste seltskonnaga  – Motoreporteri ja EMM-klubiga käinud reisimas nii Eestis kui välismaal. Motoreporteri reisidest on valminud ka telesaated.
„Reisid on väga arendavad, erinevate kultuuride ja rahvaste nägemine avardab maailmapilti ning muudab mõtlemist tolerantsemaks,“ räägib Tanel Talve.
Ta lisab, et tegelikult ei ole maailm nii hull paik, kui uudiste põhjal võib arvata: „Käisime kuu pärast pronksiööd Siberis. Moskvas Arbatil tuli üks mees meie juurde ja küsis: „Olete Eestist?“ Mõtlesime,  et juba läheb kismaks, kuid tema kiitis hoopis, et ajame siin õiget asja, rahvus on väga tähtis ja ka nemad seal peaksid olema rohkem natsionalistlikumad.“
2011. aastal, kui Eesti jalgratturid olid Liibanonis võetud pantvangi, läks Motoreporteri seltskond Lähis-Itta: „Sponsoritega olid kokkulepped, me ei saanud enam reisi ära jätta. Hiljem selgus, et sõitsime meie ratturitest üsna lähedalt mööda.“
Tanel Talve on ka heategevusega tegeleva Kultuurse Motobande liige: „Selle seltskonnaga oleme juba aastaid propageerinud liiklusohutust, jaganud lastele helkurveste ning kogunud meie kultuuriobjektide toetuseks raha.“
Tsiklite kõrval on tema teine hobi trummi mängimine lastelaule rockiseadetes esitavas ansamblis Ajaratas Halastamatult Veereb, Ei Teda Peatada Saa, Eriti. Koos Elmar Liitmaa ja Kait Lukkaga tehti kord ühele sõbrale koos sünnipäevakingitus ning nüüd tellivad neid esinema ka võõrad.
„Meil on lai publik, nii vanemad kui noored, ka lapsed on meie fännid. Palju oleme käinud mängimas stiilipidudel,“ sõnab Tanel Talve.
Bänd on välja andnud ka plaadi, nende laule koos humoorikate videotega on üleval internetiportaalis youtube.com.

Eelmine artikkelJoaveski külarahvas kohtus Kuusalu vallavalitsusega
Järgmine artikkelKuusalu ja Raasiku vallavanem töötasid neljapäeval koos töövarjudega