Anija valla spordiasutusi hakkab haldama sihtasutus

1632

ÑVolikogu otsustas luua sihtasutuse Anija Valla Spordimaailm, mille hallata antakse nii valla spordikeskus kui rajatav staadion.

Neljapäeval, 21. jaanuaril otsustas Anija vallavolikogu luua valla spordielu juhtimiseks, spordiobjektide ja -rajatiste haldamiseks ja arendamiseks ning uute rajamiseks sihtasutuse Anija Valla Spordimaailm. Sihtasutusele kinnitati 5liikmeline nõukogu: HC Kehra mänedžer Rene Kaalo, Tallinna spordi- ja noorsooameti juhataja Rein Ilves, Eesti Olümpiakomitee asepresident Toomas Tõnise, ettevõtja ja HC Kehra endine kauaaegne president Urmas Laanem ning abivallavanem Marge Raja. Sihtasutuse juhatuse liikmeks määrati valla finantsjuht Maarja Sikut. Nõukogu liikmete tasu on 40 eurot kuus tööülesannete täitmisel, juhataja tasu 100 eurot kuus.

Rahaline võit
Vallavanem Arvi Karotam rääkis Sõnumitoojale, et vallavalitsus soovis enne Kehra staadioni rekonstrueerimise algust saada teada teiste omavalitsuste kogemusi ning detsembris käidi tutvumas Viimsi ja Raasiku staadionitega.
„Saime mitmeid kasulikke näpunäiteid, kaasaarvatud see, et Viimsi staadioni ja spordibaaside haldamisega tegeleb haldusfirma. Seda praktiseeritakse Eestis mitmetes omavalitsustes,“ ütles ta.
Arvi Karotami sõnul on ka Anija vallavalitsuses arutatud sporditegevuse juhtimise ümberkorraldamist ning kuna Anija Mõisa juurde on moodustatud sihtasutus, tekkis mõte luua sihtasutus ka spordibaaside-rajatiste haldamiseks. Ettevõtte alla läheb esialgu Anija valla spordikeskus ning siht­asutus hakkab tegelema Kehra staadioni rekonstrueerimisega, edaspidi peaks sihtasutus hakkama haldama ka terviseradu, liuväljakut ja teisi olemasolevaid ja loodavaid sportimiskohti.
Sihtasutuse moodustamise ajendina nimetas vallavanem ka võimalust saada tehtud investeeringutelt tagasi käibemaksu, kuna sihtasutused on äriühingud ja käibemaksukohuslased. Näiteks Kehra staadioni rekonstrueerimisel on käibemaksu arvelt võimalik kokku hoida umbes 140 000 eurot, valla spordihoone halduskuludelt 10 000 eurot aastas.
Sihtasutuse nime Anija Valla Spordimaailm nimetas Arvi Karotam ambitsioonikaks: „Meie eesmärk on kogu valla spordielu arendamine ning selleks koondame spordibaasid ühe haldusettevõtte alla. Seetõttu on ka nimi kaugemalevaatav – kogu valla spordimaailm oma kõikide võimalustega.“

Diskussioon volikogus
Volikogus eelnes sihtasutuse loomise otsustamisele pikk arutelu, võeti ka vaheaeg. Algul leiti, et eelnõu on „toores“, kuna komisjonid pole saanud sellega tutvuda ning läbi arutada.
„See on valla suhtes väga tõsine otsus ja mul on kahju, et volikogu liikmed on pandud raskesse olukorda, kus peame võtma vastu otsuse, mis võib tähendada väga palju, samas üht või teistpidi otsustades võivad vallaelanikud saada kahjustatud,“ märkis Margus Nõlvak.
Tiit Tammaru arvas – kui spordibaase arendab sihtasutus, peavad need hakkama ka tulu teenima: „Praegu saavad lapsed kasutada spordihoonet tasuta, ka võistlusi saame seal teha tasuta. Näen siin suurt lööki meie sporditegevusele, kuna rahapuudusel tekib spordirajatiste kasutamisele ilmselt kommertslik hind.“
Vallavanem vastas: kui sihtasutus arendab spordibaase ja rajatisi, peavad need hakkama raha sisse tooma, kuid lisas, et vallavalitsus seisab selle eest, et oma valla inimestel oleks sportimine seal ka edaspidi tasuta või taskukohane.
Urmo Sitsi leidis, et sihtasutuse moodustamisega viivitada ei tasu, kuna vaja on välja kuulutada staadioni ehitushange ning mida lähemal suvele, seda kallimaks lähevad ehitushinnad. Seetõttu otsustas volikogu sihtasutuse moodustada, kinnitas selle põhikirja ning nõukogu ja juhatuse koosseisu, et oleks võimalik alustada vajalike toimingutega sihtasutuse registreerimisel, kuulutada välja tegevjuhi konkurss ning valmistada ette riigihange Kehra staadioni rekonstrueerija leidmiseks.
Sihtasutuse põhikirja menetletakse veebruaris volikogu komisjonides ning volikogus uuesti märtsikuus.