Anija vallas kriisikomisjoni liikmed testisid kaks nädalat tagasi korraldatud õppusel, kuidas töötavad vallale ülemöödunud aastal päästeameti kriisivalmiduse toetuse eest ostetud raadiosaatjad.
„Katsetasime, kuidas saab valla eri piirkondade vahel käsiraadiojaamadega ühendust pidada, kui on kriisiolukord ja mobiiliside katkenud,“ selgitas vallavanem Riivo Noor.
Kriisikomisjoni raadioamatöörist liige Martin Kuivallik tegi komisjoni teistele liikmetele vallamajas raadiosaatjate kasutamise koolituse, seejärel sõideti mööda valda laiali.
„Vallas oli 13 kohta, kus kriisikomisjoni liikmed pidid peatuma ja proovima teistega ühendust võtta, et saaksime teada, kas ja kuhu levi ulatub,“ sõnas vallavanem.
Anija vallas on raadioside jaoks kolm välimasti – Kehra päästekomando ja Alavere viljakuivati katusel ning Aegviidu päästekomando korstna küljes: „Eesmärk oli teada saada, kui suur on nende leviala ja vastuvõtmisvõimekus. Tavaline käsijaam levib üldiselt kuni 5 kilomeetri raadiuses. Mina olin raadiosaatjaga Pillapalus ja Raudojal. Kuulsin sinna saatjaga, mida räägiti Alaveres ja Kehras, kuigi minu juttu sinna ei kuuldud. Seega, kui Kehra komandost raadiosaatjaga infot jagada, jõuab see isegi Pillapallu. Märkisime kõik oma saatjate sidekvaliteedi ja leviulatused üles, nende põhjal teeb Martin Kuivallik analüüsid.“
Raadiosaatjate kaudu valla teiste piirkondadega ühenduse saamiseks katsetas kriisikomisjon kaht jahisagedust. Eelmisel aastal taotles Riivo Noor Eesti Jahimeeste Seltsilt nende raadiosageduste kasutamiseks luba juhuks, kui üldside on valla territooriumil katkenud.
Kriisivalmiduseks saadud 31 937 euro eest ostis vallavalitsus lisaks 10 käsiraadiojaamale veel satelliittelefonikomplekti ja lõi Alavere katlamajale generaatorivõimekuse. Toetusest 22 488 eurot kulus 110kilovatise mobiilse generaatori ostmiseks. See on eelkõige mõeldud kriisi korral Kehra gümnaasiumi elektriga varustamiseks, kuid mobiilset generaatorit on võimalik viia ka mujale.
Kuusalu vallavalitsus ostis 9 generaatorit
Kuusalu vallavalitsus taotles päästeametilt toetust, et osta Kuusalu koolikompleksi jaoks võimas generaator. Kuna selle maksumus olnuks 80 000-100 000 eurot, aga toetuseks anti 21 504 eurot, otsustati saadud summa eest soetada teisaldatavad generaatorid. Kokku osteti 9 diiselgeneraatorit võimsusega 9 kilovatti.
Kuusalu valla teede- ja majandusspetsialist Madis Praks: „Selline generaator kaalub umbes 200 kilogrammi, kahe mehega suudab viia kohtadesse, kus on võimalik elektrikatkestuste ajal kasutada. Suuremate asutuste elektritarbimist suudavad need generaatorid tagada minimaalselt, avariiolukorras on võimalik tööle panna külade pumbajaamades, kortermajades, väiksemate allasutuste juures. Viimaste suurte elektrikatkestuste ajal olid valla generaatorid Vihasoo lasteaed-algkoolis, Joaveskil, Kõnnus, viidi ka Harga ja Tapurlasse, aga nendesse pumbamajadesse ei sobinud. Paljude külade veeühistutel on juba olemas oma generaator.“
Ta lisas, et generaatori kasutamiseks tuleb teha ümberlülituskilp, mis maksab ühe objekti kohta umbes 1200 eurot. Praeguseks on kasutusvalmidus tagatud Kuusalu tervisekeskuses ja lasteaias, Kiiu lasteaias, Vihasoo lasteaed-algkoolis ja Kiiu mõisas. Kuusalu ja Kolga kooli elektrivajadus on suurem.
Kui vallavalitsuse töötajad kohtusid hiljuti Elektrilevi esindajatega, küsiti, kas avarii korral võiks saada suuremate koolimajade jaoks elektriettevõttelt võimsamat generaatorit. Vastus oli, et sellist teenust Elektrilevi ei osuta, ettevõttel on oma eelisjärjekord, kuhu generaatoreid viiakse.
Raadiojaamade soetamise kohta sõnas Madis Praks, et Kuusalu valla rannakülades levib VHF mereraadioside, mis katab Eesti rannikuala: „Me vallas on neli merepäästeüksust, mille liikmed on saanud vastava raadioside koolituse ja omavad raadiosaatjaid. See raadioside on elektrikatkestuste puhul tunduvalt töökindlam kui lokaalsed raadiojaamad. Meil on plaanis katsetada, kui kaugele sisemaale see side ulatub ning panna küla- ja rahvamajadele antennid koos statsionaarsete raadiojaamadega, et vajadusel saaks see ühendus ulatuda rannapiirkonnast kaugemale.“
Raasikul luuakse generaatorivõimekust
Raasiku vallavalitsus ostis kriisivalmiduseks saadud 23 904 euro eest satelliittelefonikomplekti ja 17 808 eurot maksnud mobiilse generaatori. Selle kasutamiseks plaaniti luua generaatorivõimekused Aruküla, Raasiku ja Pikavere kooli ning vallamaja juurde.
Valla haldusspetsialist Ain Külim ütles, et vallavanema ja vallavalitsuse töötajate vahetuse tõttu on generaatorivõimekuse loomine veninud, kuid sügisel tehti see vallamaja ja möödunud nädalal Pikavere mõisakooli juurde, Aruküla ja Raasiku koolimajad saavad veebruaris. Ühe koha generaatorivõimekuse loomine maksab 3000-4000 eurot, sõltub, kui palju tuleb peakilpi ümber teha.
„Alustasime vallamajast, sest selle peakilp oli avariieelses seisus ning mõttekas oli teha seal need elektritööd korraga,“ sõnas haldusspetsialist.
Valla generaatori võimsus on 62 kilovatti. Selle eest saab Ain Külimi hinnangul katkestuse korral Pikaveres ilmselt kogu koolimaja elektrivajaduse katta, teiste hoonete puhul selleks ei jätku: „Kui on vaja generaatorit teistes hoonetes, hoiame töös eelkõige elutähtsad süsteemid, et oleks tagatud vesi, soojus ja valgus ning saaks vajadusel süüa teha. Ventilatsiooniseadmete jaoks võimsust ei piisa.“
Kui generaatorivõimekus kõigis kohtades loodud, on kavas teha evakuatsiooniõppused koos generaatori katsetamisega.