Anija vald teeb suurtele peredele taas jõulukingid

1844

Tänavu kingib Anija vald suurperedele pannkoogipannid, taldrikud ja jahu kookide valmistamiseks.
Anija valla lastekaitsespetsialist HELLE SÖÖNURM on rahul — väärtuslikke kinke sai suurperedele palju.
Jõulupakid saavad 37 peret, kus kasvab vähemalt neli 18 aasta vanust last. Valla kõige suuremas peres on 13 last. Ühe pere pakis on spetsiaalne pannkoogipann koos pannilabidaga, koogitaldrik igale lapsele ning kilo pannkoogijahu lapse kohta. Vähemalt 7-lapselisele perele kingitakse kaks panni labidatega.

„Kuigi on masu-aeg, on meie jõulukingid suurtele peredele uhkemad kui varasematel aastatel,“ rõõmustas lastekaitse­spetsialist Helle Söönurm.

Pakke hakkasid sotsiaaltöötajad paljulapselistele peredele koju viima nädal tagasi, plaan on kõigile kingitused üle anda hiljemalt järgmisel nädalal.

Uhke kink masust hoolimata
Anija vald teeb neljandat aastat jõulukinke peredele, kus kasvamas vähemalt neli alaealist last. Helle Söönurme sõnul tuli idee ühelt suure pere emalt.

„Kui viis aastat tagasi viisime neile kodudesse kommipakke, ütles üks ema – mis neist kommidest alati tuua, neid saavad lapsed niigi, parem võiks kinkida näiteks tassid, kodus kõigil juba kõrvad katki. Hakkasime mõtlema, kui tõesti söögilaua ääres kuus-seitse last, siis ei pruugi terveid kruuse kõigile jätkuda ning suure pere jaoks on pidevalt juurde osta üsna kulukas,“ rääkis ta.

Seetõttu osteti neli aastat tagasi suurte perede lastele jõulukingiks firma Luminarc vastupidavad kruusid, Kehra kunstidekooli õpetajad-õpilased kirjutasid iga tassi peale lapse nime, emadele kingiti pesupulbripakid.

Et suurte perede nõudevaru täiendada, kingiti järgmisel aastal laste jaoks magustoidukausid, emadele suured salatikausid ning köögirätid. Eelmise aasta jõulupakki pandi söögiriistade komplektid.

„Sel aastal olime päris mures – aeg on raske kõigi jaoks, kuid teadsime, et meie ettevõtmine on juba väga populaarne ning suured pered ootavad jõulukinki,“ sõnas Helle Söönurm.

Tänavuses vallaeelarves oli nelja- ja enamalapseliste perede jõulukinkideks 8500 krooni. Et arvestada, mida on võimalik selle eest osta, käis lastekaitsetöötaja kauplustes uurivalt ringi. Talle jäi silma spetsiaalselt pannkookide küpsetamiseks mõeldud pann: „Tundus väga vajalik asi, kuna niinimetatud universaalpannid kuluvad sagedase kasutamise tõttu kiiresti läbi.“

Helle Söönurm uuris välja, kes tarnib Tefali toodangut Eestisse, ning saatis kirja, milles palus ASi AVST Anija valla ettevõtmist toetada ja sponsoreerida. Vastus tuli üllatavalt kiiresti, veel samal päeval, ning oli väga rõõmustav – peale pannide pakkus firma vallavalitsusele võimalust osta ka pannkoogilabidad  väga soodsa hinnaga.

Kuna ligi 300-kroonised pannid saadi osta umbes poole odavamalt, saatis lastekaitsetöötaja kirja ka ASile Arkogren, kes toob Eestisse Luminarci nõusid. Ta uuris, kas oleks võimalik osta suurte perede jaoks soodushinnaga taldrikuid.

„Ka sealt saime kohe kiire vastuse – neil on soov teha meie paljulapselistele peredele kingitus ning taldrikute eest arvet ei esitata,“ sõnas Helle Söönurm.

Vallavalitsus pidi vaid 170 taldrikule Tallinnasse järele sõitma: „Kui Arkogrenis käisime, öeldi, et millal siis veel head teha kui mitte jõulude ajal. Küsisin, kas võime ka järgmisel aastal nende poole pöörduda ning vastati, et loomulikult – kui keegi abi ei küsi, siis nemad ise ju pakkuda ei tea.“

 Kehra Perepoe omanik, OÜ Roosilehed tõi jõulupakkidesse soodsa hinnaga 170 kilogrammi Vilma ja Domina pannkoogijahu – kilo iga suure pere lapse kohta.

Pered on tänulikud
Esimesed seitse pakki viisid valla sotsiaaltöötajad paljulapselistele peredele koju kätte möödunud nädalal.
„Igal aastal on neil olnud väga hea meel, et meeles peetakse. Tänavu olid paaris kohas pereemad väga üllatunud – nad arvasid, et majanduslanguse tõttu ei kingita enam midagi. Seda suurem oli rõõm, et peame neid ikkagi meeles,“ jutustas Helle Söönurm.

Kui suurtel peredel on auto ja võimalus ise jõulukingile järele minna, saab selle kätte vallavalitsusest sotsiaaltöötajatelt. Kel seda võimalust ei ole, neile püüavad sotsiaaltöötajad paki veel enne jõulupühi koju toimetada.

Kitsikuses peredele viiakse kartuleid. Selleks andis oma valla põllumees Ago Pärnamäe tasuta 20 kotitäit.

Kõigile Anija valla kuni 18-aastastele lastele on jõulukingiks kommikott. Lasteaedade-koolide lapsed saavad need kätte lasteaia või kooli jõulupeol, Kehra-piirkonna kodused lapsed kultuurikeskuse jõulutrallil või rahvamajade jõulupidudel. Kommipakid on tellitud ka hooldusperede ja lastekodude lastele.

Eelmine artikkelKahe auto kokkupõrge
Järgmine artikkelKuusalu jõululaadal käis üle tuhande inimese