Anija mõisas töötasid filmitudengid

4461
Tulevased režissöörid, Kehrast pärit TÕNIS PILL ja ERET KUUSK Anija mõisa trepil.

1.-5. septembrini olid Anija mõisas Balti Filmi- ja Meediakooli tudengid, kes tegid tööd ja kooliprojekte.

„Augustis võttis minuga ühendust Balti Filmi- ja Meediakooli õppejõud Elen Lotman. Ta oli internetist leidnud info, et meil on siin üliõpilased laemaalinguid puhastanud ning pakkus ka oma tudengid mõisa tööd tegema,“ rääkis SA Anija Mõisa Haldus tegevjuht Kaiti Kartusov.
Juunis käis Anija mõisas kümmekond Tartu Kõrgema Kunstikooli ja Eesti Kunstiakadeemia tudengit laemaalinguid konserveerimas. Kuna kõike valmis ei jõutud, oli filmi- ja meediakooli pakkumine mõisa tegevjuhi sõnul nagu kingitus: „Töömeest polnud leida ja oli probleem, kes meil need tööd siin lõpetaks. Seetõttu võtsin nad lahkesti vastu.“
Anijale tulid nädalaks umbes 70 tudengit, nii 1. kui 3. kursuse üli­õpilased.
„Õppejõudude mõte oli, et ühiste tööde käigus tudengid lõimuvad, vanemad jagavad noorematele oma oskusi-teadmisi ning teevad koos väikeseid filmiprojekte,“ selgitas Kaiti Kartusov.
Üliõpilased ööbisid mõisas – saalis, salongis, kunstitoas ja mujal. Nad jagati gruppidesse, osa töötasid mõisas sees, teised tegid välitöid: korjasid mõisamüüri äärest lahtised kivid kokku, puhastasid teenijatemaja taguse tiigi võsast, vedasid pargist ära oksi, ehitasid enda jaoks õue ajutise duši ja indiaanisauna, kordamööda olid ka köögitoimkonnas.
Mõisas töötasid samal ajal kolm Tartu Kõrgema Kunstikooli tudengit koos juhendaja Heli Tuksamiga, nad tegid laemaalingute juures viimistlustöid. Ka filmi- ja meediakoolitudengid aitasid peahoone esimese ja teise korruse fuajee lagesid puhastada, lihvida, pahteldada, värvida.
Pärast tööpäevi mõisa heaks tegid tudengid oma kooliprojekte ehk kuni viie minuti pikkuseid filmikesi. Esimesel kursusel režiid õppiv Kehrast pärit Tõnis Pill ütles, et esimesel õppeaastal tudengid eriti filme ei tee, kuna nad veel ei oska, kuid Anijal anti neile võimalus teha üks film algusest lõpuni valmis. Tudengid jaotati gruppidesse, enamasti nii, et igas tiimis oleks stsenarist, režissöör, operaator, produtsent, helimees, monteerija. Ette anti kaks märksõna: film pidi olema sügavmõtteline  või  koomiline.  Õppejõude  algul ei olnud, vanemad üliõpilased juhendasid nooremaid, kuidas kasutada kaameraid ja muud filmimiseks vajalikku tehnikat. Õppejõud tulid Anijale neljapäeva õhtul, et üheskoos valminud filme vaadata.
„Ka ühe minuti pikkuse filmi tegemine on päris suur töö,“ sõnas Tõnis Pill.
Tema kursusekaaslane, samuti režissööriks õppiv Eret Kuusk lisas, et magamiseks jäi väga vähe aega, filmide tegemine toimus suuresti öötundidel.
„Meie grupp alustas filmi tegemisega kella kaheksa ajal õhtul. Kaks tundi genereerisime mõtteid, südaööks oli süžee valmis mõeldud, kella kuueni hommikul filmisime, siis algas monteerimine, kell kümme oli filmi esitlus,“ jutustas Tõnis Pill.
Tema grupi tehtud film lähtus sellest, et juba esimestel koolipäevadel hirmutati tudengeid: filmi tegemine on nii raske, et filmirahval peale selle muud elu ei olegi, sõbrad unustavad neid, raha ei ole ning varsti hakkavad nad valitud alas pettuma: „Peategelane ongi filmitudeng, kel on lõpuks diplom käes, kuid ta krohvib lage.“
Eret Kuuse grupp tegi mõrvaloo „Anija müsteerium“.
„Kui tavaliselt on loo keskmes ohver, siis meie film oli tehtud mõrvari pilgu läbi. Pidasin oluliseks pigem emotsiooni, kui konkreetset narratiivi. Tulevikus ma selliseid actionfilme teha ei taha, tundub liiga lihtne, mind huvitab rohkem psühholoogia, inimese olemus. Aga kogemus oli huvitav, vahest ongi oluline saada teada, mida sa teha ei taha,“ rääkis ta.
Tudengid tunnistasid, et kuigi pärast paaritunniste magamistega öid ei olnud kerge minna õue kive tassima, olid Anijal veedetud päevad vahvad ning ühendasid neid.
Ka Kaiti Kartusov kiitis, et noored olid tublid ja mõisa juures sai nende abiga palju tehtud: „Laemaalingute juures on vaja veel natuke töid teha, kuid seda lubasid oktoobris praktika jooksul teha Tartu Kõrgema Kunstikooli tudengid.“
Balti Filmi- ja Meediakooli tudengite lühifilme on mõne kinoõhtu alguses kavas näidata ka Anijal.