Anija mõisapargi talgutest võttis osa 180 inimest

2648

Maikuus tehakse järeltalgud.
Anija valla elanikud TARMO TARBE ja KAI VIIRMANN (tagaplaanil) töötasid üheskoos talgulistega Tartust ja Tallinnast.        

Laupäeval, 5. aprilli hommikul oli Anija mõisa juures rahvarohke. Parkimisplatsil seisvatest autodest tõsteti välja aiakärusid, rehasid, labidaid, saage ja muid tööriistu. Hoolimata varastest külmakraadidest ja vilust tuulest oli saabujaid Eestimaa eri paikadest. Peale kohalike ka Tallinnast, Läänemaalt, Tartust ja mujalt. Mõni päev enne registreerimise tähtaja lõppu oli tulijatena end üles andnud poolesaja inimese ringis, talgulisi tuli aga kokku 180 – 13 meeskonda.
Registreerimistelgis pani talguliste nimesid kirja Anija vallavolikogu liige KAISA TAMKIVI .

SA Anija Mõisa Haldus arendusjuht Kaiti Kartusov ütles, et on väga rahul, kuna inimesi tuli kokku nii palju: „Mõtlesime, kui osaleb 100, siis on hästi. Arvasime, et tööd jagub maksimaalselt paarisajale inimesele. Praegu on veel mõned pargiosad meeskondadega katmata, saanuks vastu võtta kuni 250 abilist.“

Mõisa saabunuid paluti registreerimistelki, kus pandi nimed kirja. Seejärel jagasid töödejuhatajad ülesanded. Kellel vajalikud oskused, paberid ja mootorsaed olemas, võisid saagida oksi. Teised võtsid kätte rehad, et riisuda vanu puulehti või olid abis oksakääridega võsa lõikamisel ja puuokste koristamisel.

Mahasaetud oksad tassiti kuhjadesse  ning  hiljem  lohistati  plastik­alustel lõkkesse. Abi oli järelkärudega ATVdest, kastiga veokitest ning muudest sõidukitest, mis tegid töö lihtsamaks ja kiiremaks. Lõke tuli tuleohutuse tõttu teha pargi tagaossa. Kohal olid Kuusalu vabatahtlikud pritsimehed, kes valvasid tuleohutuse järele.

Küsimuse peale, kui ohtlik olukord on, vastasid päästjad, et maa on päris kuiv ja tuleohtlik. Korra hakkas tuli  lõkkeringist välja levima ning kuna oli tugev tuul, siis sel päeval lehti põletada ei saanud.

Mõisa ümbrus puhtaks

Suurima talgugrupi oli kokku pannud Kehra kogudus Hannes Pikkeli eestvedamisel – 25 inimest, kelle seas ka vabatahtlikud Soomest.
Merike Pikkel ja Aili Laagriküll, kes riisusid lehti, kiitsid, et ilus on vaadata, kuidas mõisa ümbrus puhtaks saab: „Oleme siin peredega, lapsed ka. Tõeline värske õhu vann. Väga tore on, kui inimesed üheskoos tegutsevad.“

Mõisa õue keskel suitsesid okstega täidetud tünnid. Kunstnik Eve Tiidolepp selgitas, et põletab seal teistest puuokstest eraldi õunapuude omi: „Nende tuhk on hea keraamikale glasuuri valmistamiseks. Kuna mu tütar tegeleb keraamikaga, siis saab edaspidi mõisa ateljeepoes näha, kui ilus glasuur välja tuli.“

Talgutele oli tulnud ka paar sünnipäevaseltskonda. Kelly Kruusmann, kes sõbrad talgutele kutsus, sõnas, et miks mitte nii sünnipäeva pidada, kui ilm on hea ja päikeseline. Tema tiim Kelly’s Family oli ametis  pargi  taganurgas,  paviljoni  müüri  ääres  okste  kogumisega.
„Alguses vedasime neid lõkkesse, aga kuna see on kaugel siis kogume niisama kuhjadesse. Traktor tuleb pärast järele,“ selgitas Kelly Kruusmann.

MTÜ Soodlast Kõrveni oli esindatud paarikümne inimesega, mille liikmed rõõmustasid, et üritus on väga lahe, ilm  ilus ja mõisatöö trenni eest. Parasjagu lehtede kärusse laadimisega ametis olnud naised ütlesid, et ladusid varem valmis kivisõõri lõkkekoha ümber.

Sotsiaaldemokraatide ja nende sõprade ridades osales talgutel riigikogu esimees Eiki Nestor. Talgutiimi pani kokku Kehra kunstidekooli direktor Ene Kerb: „Meie meeskonna liige Astrid Ojasoon kutsus ka riigikogu esimehe kampa. Kuna Eiki Nestoril  elab ema Anija kandis,  siis ta tuli ja oli meile mitu tundi mõisapargi korrastamisel abis. Kuna ta ise pidi tunnikese varem lahkuma,  jagasime sotsiaaldemokraatidega tema visiitkaarte ja šokolaade.“   

Suur töö tehtud

Vallavanem Arvi Karotam lausus tööpäeva lõpus, et on suisa uskumatu kui rohkearvuliselt abilisi kohale tuli: „Kindlasti on need ühed    suuremad   talgud   Eestis   ja  mõisapargist  saanud  tõeline  rahvapark.  Suur töö  on  ära  tehtud.“

Ta lisas, et kuna päris kõike ühe päevaga korda ei jõudnud teha, on plaanis korraldada 3. mail järeltalgud ning lubas, et Anija mõisapargist saab tulevikus üks Eestimaa ilusamaid mõisaparke.

Pärast tööd pakuti talgulistele mõisaaidas kuuma suppi, mida paljud eelistasid süüa õues sooja päikese käes.

Kuulutati välja auhinnavõitjad. Tasuta ruumide rent mõisas ürituse jaoks ehk suurima talgugrupi preemia sai Kehra kogudus.

Grupi juht Hannes Pikkel ütles, et kõige suurema talgupundi kokkupanek ei olnud omaette eesmärk: „Läksime appi, et midagi head ära teha. Talgud olid väga hästi organiseeritud, hea meel oli näha nii palju sõbralikke ja abivalmis inimesi. Tööl oli tulemus ja arvan, et see oli kasulik kogemus ka meie valla lastele ja noortele, mõistmaks, oma kodukohas saab ise palju ära teha, et see ilusamaks muutuks.“

Kaks piknikku, mis loositi kõikide osalejate vahel, läksid Kehra Kodu 12liikmelisele ja MTÜ Soodlast Kõrveni 21liikmelisele meeskonnale. Kunstnik Eve Tiidolepa seinavaiba võitis kuueliikmeline talgupunt Kelly’s Family.

Meelelahutust pakkus Tanel Talve, Elmar Liitma ja Kait Lukka bänd Ajaratas Halastamatult Veereb Ei Teda Peatada Saa, Eriti.

Eelmine artikkelKorteriühistute esindajad: Kas Kolgat ootab tondilinna saatus?
Järgmine artikkelRaasiku LC avaõhtul osales kogu maailma Lionsite president