Anija mõisaköögis algasid ehitustööd

5316
NELE ROHTLA Mõisaprojektist, VALDUR JAAKSON Alafiast ja LY RENTER muinsuskaitseametist Anija mõisaköögis.

Ehitustööde maksumus on 44 382 eurot ehk 694 427 krooni.

Enne jaanipäeva sõlmisid SA Anija Mõisa Haldus juhataja Tiit Laur  ja kolmest pakkumise teinud firmast riigihanke võitnud Alafia  OÜ juhataja Valdur Jaakson lepingu Anija mõisaköögi remontimiseks. Ka allkirjastati loataotlus hoone restaureerimiseks. Eelmisel nädalal algasid koristus- ja lammutustööd. Sel nädalal tehakse remonditavates ruumides muinsuskaitselisi uuringuid – lae- ja seinakihid fikseeritakse, osadele ustele tehakse ekspertiis.

Täielikult vahetatakse välja vana laudpõrand, söögisaalile pannakse uus lagi.

Tiit Laur ütles, et lagi oli üllatavalt halvas seisukorras: „Selgus, et tööd on mõisaköögiga rohkem, kui alguses arvasime. Eeldasime, et lage on vaja vaid osaliselt välja vahetada. Ei osanud arvestada, et laetalade küljes pole praktiliselt mitte midagi ja tuleb täielikult uus teha.“

Söögisaali ja kööki eraldav vahesein säilitatakse osaliselt. Muinsuskaitseameti Harjumaa vaneminspektori Ly Renteri sõnul on suur osa müürist hilisem juurdeehitus, mis ei vääri säilitamist. Alles saab jätta vanema osa säilinud müürist.

„Ilus on, kui ruumis on avarust ja köögis toimuv oleks nähtav,“ selgitas ta.

Söögisaali nurgas asuv keldrikoht on plaanis ajutiselt sulgeda, et niiskus sisse ei pääseks, edaspidi oleks seda võimalik taas avada. Ly Renteri arvates peaks tulevikus viima köögist sissekäik keldrisse, seal on mõisa ühed paremini säilinud ja ilusamad ruumid. Praegu jääb mõisa keldrisse sissekäik vaid hoovist.

Köögiosa väikesed kõrvalruumid kaovad ja asemele tekib üks suurem tuba. Söögisaalis asuva ahju asemel tehakse tulevikus kööki leiva­ahi. Mõisaköögi kõrvalruumis asub maakividest kaev, mille muinsuskaitsjad soovitasid jätta alles ja muuta see vaatamisväärsuseks.

Aknaid mõisaköögis välja ei vahetata. OÜ Mõisaprojekt juhataja Nele Rohtla teatel on suur osa nendest pärit esimese Eesti Vabariigi ajast, vaid mõned üksikud võivad vajada vahetamist. Kaks ruume ühendavat ust restaureeritakse.

Esimese etapi ehitustööd peaksid valmis saama paari kuu jooksul. Ehitus läheb maksma 44 382 eurot ehk 694 427 krooni, millest 60 protsenti on PRIA Leader meetme toetus ja 40 protsenti Anija valla omaosalus. Mõisakööki kavandatav tehnika selle summa sisse ei kuulu ja tuleb soetada hiljem.

Remonditavatesse ruumidesse on plaan rajada köök koos õpitubade ja seminariruumiga 20le inimesele, et käivitada Anija mõisa söögikultuuri õppe-ja teeninduskeskus.

Eelmine artikkelVihasoo näitetrupp tõi lavale tragikomöödia
Järgmine artikkelKorras supluskoht rõõmustab kehralasi