Anija mõis saab remonditud köögi

2455
TIIT LAUR: „Loodame KIKi esitatud projektiga seekord pääseda toetusesaajate ridadesse.”

PRIA kinnitas Anija mõisale LEADER-programmist eraldatava 460 000kroonise toetuse köögi renoveerimiseks.

SA Anija Mõisa Haldus juhataja Tiit Laur: „Mõisa köök tuleb endise koolisöökla asukohta ehk peahoone juurde­ehitusse. Plaanis on taastada köök võimalikult autentsel kujul ning selleks teeme veel muinsuskaitselisi uuringuid. Ehituse konstruktsioonid oluliselt ei muutu – juurde tulevad sanitaarruumid personalile ja taastatakse vana uks niiöelda suurde majja.“

Toetussummast piisab tema sõnul köögiosa renoveerimiseks, aga mitte tehnika muretsemiseks. Selleks on tulevikus vaja leida uusi vahendeid: „Tahame köögis ühendada kaasaja tehnilised võimalused traditsiooniliste retseptide ja valmistusviisidega ehk kööki tulevad nii klassikaline puudega köetav leivaahi kui tänapäevased pliidid, ahjud, toidunõud.”

Ta lisab, et köök on osa mõisa rajatavast söögikultuurikeskusest. Inimestel on võimalik tutvuda toitude valmistamisega, nende pakkumise ja söögikommetega.

Tiit Laur: „Söögikultuuri keskuse tegevuse mõte on propageerida kultuurse ning tervisliku toidu valmistamise ja nautimise oskusi. Kui räägime kultuurist, siis söömine, söök ja traditsioonid on kahtlemata kultuuri kindel osa. Meie programmi tulevad nii rahvusköökide tundmine, kokanduskursused kui ka etikett.
Lisaks koolitamisele ja kooskäimisvõimalustele hakkame pakkuma kõikvõimalike sündmuste toitlustamisteenust.“

LEADER projekti abil saadud toetussumma katab 60 protsenti kogu keskuse sisseseadmiseks vajalikest finantseeringutest. Sellele lisandub 40protsendiline omaosalus. Tiit Lauri sõnul kuulutatakse lähiajal välja hange ehitaja leidmiseks, mõisakööki hakatakse renoveerima järgmisel aastal.

SA Anija Mõisa Haldus esitas KIKile taotluse, et taastada mõisa ajalooline  piirmüür. Taotletakse 2,4 miljonit krooni, omaosalusena tuleks lisada 15 protsenti. Taotluste tähtaeg lõppes 29. novembril. Eelmise vooru ajal mõis KIKist loodetud  toetust ei saanud.

Edaspidi on plaanis korda teha mõisa peahoone, mis jääb ürituste toimumiskohaks ning koolituskeskuseks, ait, mis hakkab täitma ekspositsioo­ni-, seminari- ja käsitöökeskuse rolli ning külalistemajaks ehitatav moonakamaja. Kavas on korrastada mõisaparki, dendroparki ja tiiki.

Tiit Laur: „Pargis kehtivad looduskaitse piirangud, seetõttu tuleb selgitada, mida on lubatud teha ja mida mitte. Park peaks muutuma näiteks festivalide korraldamise kohaks.“

Kaks nädalat tagasi, 18. novembril toimus Anija vallavolikogu istung, kus Tiit Laur tutvustas mõisa arendusplaane kuni aastani 2013, kui see peaks olema tervikuna korras.

Volikogu liige Tarmo Tiidemaa küsis, kas aida juurdeehitus lammutatakse ning kas hobusetallid, mida ei halda sihtasutus, kuuluvad muinsuskaitse alla. Tiit Laur vastas, et  aida juurde ehitatud silikaadist kuivatit ei lammutata, kui see ehitatakse ümber, järgides aida ajaloolist ehitusstiili. Vastasel korral juurdeehitus lammutatakse. Hobusetalle ei halda mõisa siht­asutus ja nendele kehtivad muinsuskaitse reeglid.

„Loodan, et on võimalik julgustada tallide omanikku hoonega midagi ette võtma, et see säiliks ja harmoneeruks mõisakompleksiga,“ lausus Tiit Laur.

Eelmine artikkelTurbuneeme külas oli teele kukkunud puu
Järgmine artikkelPidu „Alavere noorte heaks 2010“ tõi sisse üle 6000 krooni