Anija-Aegviidu ühendvallale otsitakse nime

1101

Aegviidu vallavalitsus kuulutas nimekonkursi välja nädal tagasi, Anija vallavalitsus sel nädalal.

Juuli alguses toimunud Anija ja Aegviidu ühinemisläbirääkimiste komisjoni koosolekul otsustati, et kumbki vallavalitsus viib elanike seas läbi konkursi ühinenud vallale nime leidmiseks.
„Nimeteemale me komisjoniga päris ühtset seisukohta ei leidnud ja siis tekkis idee, et küsime inimestelt, äkki tuleb rahva seast uuele vallale kõiki pooli rahuldav nimi,“ ütles Aegviidu vallavanem Riivo Noor.
Ta pöördus oma vallarahva ja teiste ümbruskonna aktiivsete inimeste poole teisipäeval, 9. augustil üleskutsega: „Kui Sinule ei ole ükskõik, millist nime kannab Sinu koduvald, siis palun paku välja uus ja hea nimi.“ Ettepanekuid oodatakse kuni 24. augusti õhtuni vallavalitsuse meiliaadressile, Aegviidu valla lehele Facebookis ning neid saab panna ka Aegviidu raamatukogus olevasse postkasti.
Riivo Noor lisas: „Minu arvates on tore, kui elanikud saavad valla nime valikul kaasa rääkida. Üks on see, mida meie mõtleme ja läbirääkimistel arutame, teine, mida inimesed arvavad.“
Vallavanema kinnitusel on Aegviidu rahvas juba üsna agaralt nimevariante välja pakkunud. Nende seas on tema hinnangul nii ootuspäraseid kui ka nalja­ga poo-leks nimesid.
„Ühtki piirangut me ette ei andnud, kõik ideed on teretulnud. Lõpuks siiski analüüsime, mis kõlbab sõelale jätta, mis mitte. Mina ise eelistan nime, mis annaks piirkonnast mingi kuvandi, lihtsalt Pille või Jüri ei ole see, mis kuvaks valda ja paikkonda. Nime peaks oskama koju viia iga Eesti elanik, miks mitte ka inimesed kaugemalt,“ arvas Riivo Noor.
Nime-teemat on kavas arutada 31. augustil toimuval Aegviidu vallavolikogu istungil: „Praegu on plaan minna ühinemisläbirääkimiste komisjoni ette ühe, maksimaalselt kahe nimevariandiga.“
Anija vallavalitsus kutsub käesolevas Sõnumitoojas kõiki valla-elanikke kaasa mõtlema, mis võiks olla loodava valla nimi. Ettepanekuid saab alates 17. augustist kuni 5. septembrini teha valla kodulehel oleva veebipõhise ankeedi kaudu, vallamaja üldtelefonile helistades või panna sedel nimevariandiga hääletuskastidesse, mis asuvad Anija ja Kehra raamatukogus, Voose rahvamajas, Alavere ja Soodla poes ning Kõrvemaa matka- ja suusakeskuses.
„Me ei räägi vallale päris uue nime valimisest, vaid küsime inimestelt: millist nime võiks kanda ühinenud vald,“ ütles vallavanem Arvi Karotam.
Ta kutsus kõiki vallaelanikke esitama oma ettepanekuid. Mingeid kitsendusi ja piiranguid vallavalitsus pakutavatele nimedele ei tee, kuigi vallavanema arvates ei ole päris suvalise uue nime valimine õige: „Eelis võiks olla ajalooliselt sissetöötatud nimedel, mis on seotud traditsioonide või kohaga, olgu see siis Anija või mõni muu.“
Konkursile esitatud nimed vaatab esmalt läbi Anija valla ühinemiskomisjon, kes valib sealt välja üks-kaks, mis esitatakse Anija-Aegviidu ühinemisläbirääkimiste komisjonile. Arvi Karotami sõnul arutatakse seal mõlemast vallast sõelale jäänud variandid läbi ja pannakse uuesti rahvahääletusele.
„Arvan, et nime taha meie ühinemisläbirääkimised ei takerdu ja jõuame üksmeelele – lõppkokkuvõttes on tähtis sisu, mitte vorm. Kindlasti on oma eelistused mõlemal pool, kuigi ma ei usu, et valla nimest tekib suurt probleemikohta,“ märkis Aegviidu vallavanem Riivo Noor.
Sama meelt on ka Anija vallavolikogu esimees Jaanus Kalev: „Oleme ühinemiskomisjoniga mõlemad vallad süvitsi läbi analüüsinud ja meil on väga palju kokkupuutepunkte. Hoolimata suuruste erinevusest on Anija ja Aegviidu vald väga sarnased.“
Anija-Aegviidu ühinemiskomisjoni juulikuisel istungil sai valmis ka ühinemislepingu projekt, mis on saadetud vallavolikogude komisjonidele tutvumiseks ja ettepanekute tegemiseks.
„Ühinemislepingusse tuleb kindlasti täiendusi, praegusest projektist on täiesti puudu investeeringute lisa, ka uue valla struktuur on selles lahti kirjutamata,“ ütles Aegviidu vallavanem.
Kahe valla ühinemiskomisjoni järgmine kokkusaamine on 29. augustil Aegviidus.

Eelmine artikkelHC Kehra saavutas Soomes Lärkkulla Cup’il 2. koha
Järgmine artikkelPOLITSEIKROONIKA