
Anija vallavanem Arvi Karotam ja Kehra gümnaasiumi direktor Kaido Kreintaal viibisid 24.-27. oktoobrini Soomes Salos. Vallavanem selgitas, et rohkem kui 50 000 elanikuga Salo linna juhid soovisid sõprusomavalitsuste esindajatele tutvustada, kuidas on linnal läinud pärast 9 aastat tagasi toimunud 10 omavalitsuse ühinemist.
„Eelmisest aastast on Salo linnapea Lauri Inna. Tema ja linna juhtkond tutvustasid oma arenguplaane. Praeguse linnavalitsuse tähtsaim eesmärk on taastada endises Nokia tööstuspiirkonnas ettevõtlus. Pärast seda, kui Microsoft Nokia ära ostis, lõpetas ettevõte 2015. aastal Salos tegevuse. Töö kaotas üle 4000 inimese, see oli väga suur löök linnaeelarvele,“ rääkis Arvi Karotam.
Ta märkis, et Salo linna praegusel juhtkonnal on ambitsioonikas eesmärk – avada Nokia endised ruumid ettevõtlusele, tuua kodulinna tagasi töötajad, kes olid vahepeal sunnitud minema tööle Helsingisse või Turusse: „Kui käisin kaks aastat tagasi Salos, oli Nokia endine tööstuskeskus tühi, nüüdseks on esimesed hooned leidnud kasutust, seal on avanud oma tootmise Orioni ravimitööstus. Et kogu 13 jalgpalliväljaku suurust hoonete kompleksi arendada, osteti see Microsoftilt ära – kolmandikuga osales linn, ülejäänu tuli erainvestoritelt, haldamiseks loodi ühisettevõte. Uusi ettevõtteid otsitakse nii Soomest kui mujalt maailmast. Väga tihe koostöö on Hiinaga.“
Arvi Karotam ja Kaido Kreintaal külastasid Salos ka Hermani gümnaasiumi, kus neile tutvustati Salo kooli algatatud rahvusvahelist maailma probleemide ja arengute tundmaõppimise programmi, milles osalevad õpilased üle maailma – Brasiiliast Hiinani.
„Lähitulevikus on ka meie valla õpilastel võimalik selles programmis osaleda,“ kinnitas vallavanem.
Laevareisil Ahvenamaale tutvustasid Salo sõprusomavalitsuste esindajad enda omavalitsusi. Peale Anija valla olid Salosse kutsutud omavalitsuste juhid Müncheni eeslinnast Puchhaimist Saksamaalt, Budapesti eeslinnast Gardonyst Ungarist ning 12 miljoni elanikuga Wuhani linnast Hiinast.
„Hiina areneb meeletu kiirusega, sest neil on visioon ja raha selle elluviimiseks, kuid meil on õppida ka oma lähinaabritelt Ida-Euroopas. Näiteks Ungari valitsus toetab paljulapselisi perekondi – kõik nelja ja enama lapse vanemad on tulumaksust vabastatud. Ungaris on ka kooliharidus ja lasteaiad tasuta, eraldi on riiklik programm, mis toetab noorte sporti ja vaba aja veetmist,“ jutustas Arvi Karotam.
Ta lisas, et rahvusvaheliste suhete arendamine on Anija vallale väga oluline, annab võimaluse õppida tundma teiste riikide häid kogemusi ning ka omi kogemusi jagada: „Vahetasime Salo ja teiste delegatsioonide liikmetega küllakutseid. Anija valla arendamine on nõudnud aega ja energiat kohapeal ning seni pole saanud välissuhetega tegeleda. Pealegi – kui sõbrad endale külla kutsume, peab olema ka midagi näidata. Viimaste aastate arengute tulemusi võime väliskülalisi julgelt vaatama kutsuda.“
Vallavanem edastas külaskäigu ajal Salo linnapeale Lauri Innale ja kauaaegsele rahvusvaheliste suhete ametnikule Terhikki Lehtonenile vastuküllakutse, et üheskoos tähistada veebruaris Eesti Vabariigi aastapäeva. Siis on kavas arutada ka kahe omavalitsuse tulevast koostööd.