
Kuusalu vallavolikogu liige ANDRES KAARMANN, kirjutasite Facebookis, et Kuusalu vald ja Loksa linn on oma ajaloo ning asukohaga loogiline tervik. Kas hääletaksite rahvahääletusel kahe omavalitsuse liitmise poolt?
„Jah, kindlasti. Kuusalu valla paljudele elanikele on Loksa tõmbekeskus – siin käiakse tööl, koolis ja tarbitakse teenuseid. Omavalitsuste ühinemised, mis on varem toimunud, näitavad, et tööle saavad kompetentsed ametnikud, parandatakse kohalike teenuste kvaliteeti, suureneb rahaline võimekus. Tahan, et ühinemine muudaks selle piirkonna avatumaks ja võimalused suuremaks: kultuuris, spordis, tervishoius, sotsiaalvaldkonnas, tööhõives ja kõiges seonduvas, mis siinset elu elamisväärsemaks muudavad.
Loksa ei suuda ammu enam ise oma ülesannetega hakkama saada. Igal aastal antakse sellistele mitte toimetulevatele omavalitsustele riigieelarvest lisaraha, et elanikud saaksid minimaalsed nõutud teenused kätte. Viimastel aastatel on Loksa olnud Harjumaal kõige suurem toetusesaaja. Harjus saab sellist toetust 5-6 omavalitsust. Tänavu on Loksa nii-öelda puudujääk peaaegu 400 000 eurot, mis riigieelarvest tasandatakse. Ei saa Kuusalu vald toetust ega Vihula vald, nad saavad rahaliselt ise hakkama. Üle 10 aasta tagasi kirjutas üks finantsvaldkonna üliõpilane, et Loksa pole klassikalises mõttes omavalitsus, vaid lihtsalt riigi tahte elluviija. Kui Loksalt riigi tasandusfondi summa ära võtta, jääks linn tõsisesse hätta.
Kahju on vaadata, kuidas ühed omavalitsused arenevad kiiresti, Loksa aeglasemalt. Loksal jagavad linnajuhid igal aastal üksteisele tänukirjasid ja aukodaniku tiitleid suurepärase töö, hindamatu panuse eest Loksa arengusse. Enda töövõitudeks kirjutatakse peamiselt asju, millega on hakkama saanud ettevõtjad või väga pole sõltunud linnavalitsuse tegevusest.“
Olete olnud Loksa linnapea aastatel 2005-2006, volikogu esimees 2002-2003, varem töötanud Loksa kunagises munitsipaalettevõttes Mere, tunnete paljusid linnaelanikke. Kuidas hindate, kas Kuusalu vald peaks Loksat kartma?
„Miks peaks üldse kedagi kartma, kas täna on Loksa linna ümber okastraadist aed, et kedagi sisse ega välja ei lasta? Loksal kui mereäärsel linnal on potentsiaali väga palju. Loksal on tänu riiklikele investeeringutele päris palju korda tehtud – vee- ja kanalisatsioonimajandus, lasteaed renoveeritud. Laevatehasel on uued omanikud, uue tervisekeskuse rajamine on päevakorras.“
Neli aastat tagasi kohalikel valimistel olite Loksa IRLi valimisnimekirja esindaja, nimekiri sai linnavolikogusse 4 kohta, 11 kohta on Keskerakonnal. Reformierakond ja sotsiaaldemokraadid viimastel valimistel ei osalenud. IRL ei tegutse volikogus tugeva opositsioonina. Miks on nii kujunenud?
„See oli rohkem kohusetundest, et loksalased saaks vähemalt valida. Loksal lihtsalt on nii, et Keskerakonna ainuvõimu tegevuse tulemusena on vähesedki poliitiliselt aktiivsed inimesed vaikselt taandunud. Olukord on selline, et üks inimene omab Loksal ainuvõimu. Kui kellegagi arvestama ega kompromissi otsima ei pea, siis selliseks see olukord kujuneb.
Loksa vajab värskeid ideid ja uusi inimesi. Viimased viisteist aastat on ju olnud selgelt näha, et poliitiliselt teisiti mõtlejatele on kehtestatud nulltolerants. Inimesi kas meelitatakse enda poole tulema või siis halvustatakse ja muudetakse linna asjades kaasarääkimine ebameeldivaks. See on tegelikult põhjus, miks paljud asjalikud inimesed, kellel on mõtteid-ideid ja olnud tahtmist, lihtsalt ei tahagi enam selle asjaga tegeleda. IRLi nimekirja oleks neli aastat tagasi saanud palju pikema, aga oli neid, kes esialgu lubasid, kuid loobusid kandideerimisest.“
Ka IRLi nimekirja osad liikmed on hääletanud Loksa volikogus Kuusaluga ühinemise vastu või õigemini pooldanud, et Loksa saab ise hakkama?
„IRLi nimekirja liikmed hääletavad Loksa volikogus oma südametunnistuse järgi. Olen kohapeal väga palju kuulnud juttu, et miks peaks Loksa liituma või ühendatama, et kõik kriteeriumid on täidetud, linn saab iseendaga hästi hakkama. Ei ole ju nii. Võib-olla tõesti oma toolidest kahe käega kinni hoidvad linnajuhid räägivad inimestele tõtt, aga kindlasti mitte kogu tõde. Kui ikka pidevalt korratakse, et Loksa saab ise hakkama, siis usutaksegi.
Nüüd, kui Keskerakond on vabariigi valitsuses, on kuulda kohalike poliitikute kõvast lobist, et Loksat ei peaks ikka ühendama Kuusaluga. Need Loksa keskerakondlased, kellega olen rääkinud, on küll olnud päris enesekindlad, et Loksat ja Kuusalut kokku ei panda. Võib-olla sellepärast Loksa linnajuhid ongi nii külma kõhuga neid ühinemisläbirääkimisi võtnud ja seda sõud teinud. Ma ei kujuta ette, et kui selline erand tõesti tehakse, siis mida arvavad teised omavalitsused, kes saavad endaga ise hakkama, kuid ikkagi liidetakse? Või mis selle haldusreformi mõte siis üldse on?
Saan aru, et näiteks saared soovivad saada erandit, aga mis oleks Loksa puhul õigustus? Jüri Ratasel ja Mihhail Korbil tuleb sellisel juhul kõvasti kaamerate ees küsimustele vastata. Ei saa välistada üldse suuremat lumepalliefekti, kus sellise printsiibitu otsuse peale ka paljud teised omavalitsused hakkavad erandeid nõudma.“
Kas Loksa inimesed peaksid kartma Kuusaluga ühendamist?
„Kurb, kuid see on paratamatu, et võimaliku ühinemise juurde levitatakse hirmujutte. Et küll pandaks kinni muusikakool, lastaks ujula veest tühjaks, venekeelsete perede lapsed ei saaks enam emakeeles õppida. Samas mulle meeldiks see, kui haridus- ja muid asutusi viidaks tulevikus ühise haldamise ja juhtimise alla.
Kunstlikult proovime omavalitsuste vahele ikka piire vedada. Kas kõik ainult selle nimel, et paaril inimesel on hästitasustatud töökohta jätkuvalt vaja? Või tuleks mõnele inimesele munitsipaalpension määrata, et nad elu ei pidurdaks?“
Teie kandideerisite hoopis Kuusalu volikogusse, kus IRL on samuti opositsioonis. IRL heidab vallajuhtidele ette, et Kuusalu vald ja Loksa linn ei pidanud ühinemisläbirääkimisi.
„Olin Loksast väsinud. Eelmisel valimisperioodil olin Loksa linnavolikogus ainus opositsionäär, ülejäänud 14 olid Keskerakonna nimekirjast. Kui probleemidest rääkisin, keegi kaasa ei kõnelenud. Kuusalus käivad koolis mu lapsed, soovisin rohkem sinna aega panustada.
Mis puudutab võimalikke ühinemisläbirääkimisi Loksa linnaga, siis oleme koos mõttekaaslastega seisukohal, et Kuusalu vallajuhid oleksid võinud rohkem olla avatumad. Aga selge, et kui Loksa ei taha laua taha istuda, ei saanudki midagi teha. Ühed istuvad oma kabinetis, teised 20 kilomeetrit eemal, omavahel aru pidada ei soovitud. Vabatahtliku ühinemise korral oleks riik maksnud ühinemistoetust, saamata jäänud 800 000 eurost on kahju. Linna- ja vallaelanikud peaks otsustajatel nööbist kinni võtma ja küsima otse, mis mänge te mängite?“
Mida olete pärast Loksal linnapea ametikohalt lahkumist teinud?
„Töötasin kaitseministeeriumis, siis haridus- ja teadusministeeriumis. Pärast viimaseid valimisi olin Viimsis vallavanem ja abivallavanem, praegu töötan Sauel abilinnapeana.
Mina järgmisel perioodil enam siinses poliitikas aktiivselt kaasa ei löö, eelolevatel valimistel ei kandideeri. See oli raske otsus, kuid olen Loksa ja Kuusalu volikogudes olnud kokku ligi 18 aastat, tahan veidi hinge tõmmata. Seda enam, et põhiaur läheb nüüd Sauele, kuid kindlasti aitan nõu ja jõuga kaasa IRLi tegemistele, sest meil on siin väga tublisid inimesi ja järjepidevus kohalike asjade ajamisel. Kuusalu vallas oleme valimisliidu järel suurim jõud volikogus ja Loksal Keskerakonna kõrval ainus nimekiri.
Tegelen Saue abilinnapea töö kõrvalt ka ühinevate Saue linna ning Saue, Kernu ja Nissi valla IRLi valimisnimekirja kokkupaneku ning eestvedamisega. Territooriumilt tuleb see suur ja rahvaarvult Viimsiga võrdväärne omavalitsus, on väga huvitav ja ambitsioonikas ettevõtmine.“
Loksal olete aastaid läbi viinud mälumängusarja. Kas sellega jätkate?
„Vabad hetked veedan perega ikka Loksal, kuigi iga päev siit tööle sõita oleks kauge. Mälumäng on hea hobi ja meelelahutus endale ja mängijatele. Lisaks Loksale korraldan kolmandat hooaega mälumängu Viimsi vallas, alustasime ka Sauel. Loksal on korraldajad väga hea seltskond ja rõõmu teeb, et iga aastaga on osalevate võistkondade arv kasvanud. Äsja lõppenud sarjas oli 23 võistkonda. Kui abilisi ka edaspidi on, siis usun, et jätkame mälumänguga.“