Aidakem lapsed teatrisse!

2438

TUULIKI ROHTLA,
Anija valla noorsootöö spetsialist

 

Alates 2011. aastast saavad Anija valla vähekindlustatud perede lapsed heategevusfondi Aitan Lapsi kaudu külastada tasuta etendusi erinevates teatrites nii Tallinnas kui Rakveres. Olen tegelenud selle projekti korraldamisega meie vallas neli aastat ning arvan, et see on praegu parim võimalus teatriharjumuse õpetamiseks neile lastele, kes elavad suurtest teatritest kaugel ehk maapiirkonnas.
Meie noortel on võimalik etendustel käia tänu heategevusfondi Aitan Lapsi kampaaniale, kus inimesed saavad pandipakendi tagastamisel annetada raha heategevuseks. Kõik kampaanias osalevad teatrid pakuvad projektile pileteid poole hinnaga. Anija vallavalitsus toetab teatrisõite bussitranspordi korraldamise ja rahastamisega. Seega ei ole lapsevanemal vaja piletile ja transpordile teha mingeid kulutusi. Oleme siiani korraldanud 6-7 teatrikülastust aastas Kehra ning Alavere piirkonna ja suurperede lastele.
Projekti kaudu oleme saanud teatripileteid erinevatesse teatritesse ja erinevatele etendustele. Kuna bussi suurus määrab ka sõitjate arvu ja osad teatrid ei väljasta kahjuks korraga üle paarikümne pileti, siis võime valida vaid neid etendusi, kuhu saame sõita kahekümnekohalise bussiga. Lapsi saadavad alati 3-4 täiskasvanut, õnneks on meil väga toredad ja viisakad noored, keda korrale kutsuma ei ole pidanud. Viimase aasta jooksul oleme külastanud mitmel korral NO99 teatrit, Tallinna Linnateatrit, Eesti Draamateatrit, Rakvere teatrrit, VAT Teatrit. Eelmise suve lõpus käisime vaatamas NUKU teatri lavastust „Kapten Granti lapsed“, peaosas mängis meie valla noormees Keijo-Johann Norden.
Taotlusi teatripiletite saamiseks saab esitada neli korda aastas. Meie oleme igast voorust saanud vaadata kahte-kolme etendust. Nimekirja lastest, keda me saame kaasa võtta, aitavad mul kokku panna Alavere põhikooli ja Kehra gümnaasiumi huvijuhid, valla lastekaitsespetsialist ning sotsiaaltöötajad. Meil on tõesti väga vedanud, et selline võimalus on üldse heategevuse korras loodud, sest majanduslikus raskustes perede lapsed ei saakski muidu Tallinnasse või Rakveresse teatrisse. Ühistranspordi võimalus teatrist koju sõitmiseks õhtusel ajal pole, nii hilja lihtsalt ei sõida enam ükski rong ega buss kodu suunas. Ainuke variant noorele teatris käia on koos vanematega ja isikliku sõiduauto olemasolul, kuid paraku on teatriskäik pere toitmise kõrval sageli viimaseid asju, millele mõelda.
Nende aastate jooksul, mil olen teatrikülastusi korraldanud, on päris mitmel korral tekkinud bussis noortega arutelud nähtud etenduse üle ning on suur rõõm kuulda, kuidas laps ütleb silmade särades: aitäh, et te nii ilusaid asju korraldate ja minu kaasa võtsite, sest muidu ma polekski teatrisse pääsenud. Mõnikord on selgunud, et noor saab elus üldse esimest korda teatrisse minna ning küsitakse, et millal me juba uuesti läheme. Kord hakkas pärast esimest vaatust publik saalis plaksutama ning lapsed arvasid, et etendus sai läbi ja hakkame koju tagasi sõitma.
Niikaua, kui heategevusfond Aitan Lapsi pakub kultuurielamuste võimalusi ja vallavalitsus toetab transpordiga, soovin jätkuvalt korraldada lastele-noortele teatrite ühiskülastusi. On suur rõõm, kui vallas on kultuursed ja tegusad noored. Seepärast kutsun kõiki üles: ärge visake tühja taarat prügikasti, viige see taaraautomaati, toetage kas või 10 sendiga heategevust, et pakkuda meie noortele põnevaid teatrielamusi. See on vaid nupule vajutamise vaev.

Eelmine artikkelKaitseväelased tutvustasid Kuusalu koolilastele tehnikat
Järgmine artikkelAruküla Vaba Waldorfkooli rahastamisest