Kiiu lasteaia kokk tegi süüa Eesti ja Soome presidendile

2245
Kiiu lasteaia Kiigepõnn peakokk IIVI ROOL ja president TOOMAS HENDRIK ILVES eelmisel kolmapäeval Ärma talus.

IIVI ROOL käis presidendi kantselei peakoka kutsel Kadrioru köögis ja Ärmal praktikal.

Kui Soome Vabariigi president Sauli Niinistö ja Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves jõudsid koos abikaasade ja saatjatega möödunud kolmapäeval Ärma tallu lõunale, oli toitlustajate seas ka Kiiu lasteaia kokk Iivi Rool. Teda kutsus praktikale ja ühtlasi endale appi presidendi kantselei peakokk Taigo Lepik.
Kogu lugu sai alguse paar kuud varem, kui Kiiu Kiigepõnni direktor Juta Koppel saatis lasteaiast peakoka Iivi Rooli ja perenaise Silva Sisa Helsingisse gastromessile, sõidu ajal oli laeval seminar koolide ja lasteaedade toitlustajatele.
Seminaril rääkis oma kogemustest ja andis nõu Taigo Lepik, kes kutsus osalejaid endale külla Kadrioru lossi kööki.
Helsingis messil astus Silva Sisa presidendi kantselei peakoka juurde ja küsis, kas kutse oli esitatud viisakusest või on ta tõesti valmis külalisi vastu võtma. Taigo Lepik kinnitas, et ootab külla.
Külaskäik   toimus  aprilli  kes­kel. Kadriorus käisid Kiiu lasteaiast direktor Juta Koppel, perenaine Silva Sisa, õppejuht Maarika Mae ning köögist kokad Annela Mooser ja Margit Nikker. Tutvuti köögi ja kogu presidendilossiga.
Iivi Rool jäi siis lasteaialastele süüa tegema. Kokku oli lepitud, et tema läheb praktikale, saab toitu valmistada koos presidendikantselei peakoka ja ta abilistega.
Kahepäevane praktika algas teisipäeva, 16. mai hommikul. Riigivisiidi lõunasööki valmistati ette presidendilossi köögis Kadriorus, järgmisel päeval sõideti koos toitudega Ärma tallu.
Iivi Rool: „Teisipäeval töötasime Kadrioru lossis kella 9st kuni õhtul kella 18ni. Peale minu olid presidendikantselei peakokal veel kaks abilist – praktikant kokakoolist ja türklane, kes samuti õpib kokaks. Kadrioru lossis on söögitegemiseks hoopis teistsugused tingimused, kui meil lasteaias, köök on lossis väike ja asub keldris. Peakokk andis järjest ülesandeid, sain koolitust, kuidas peeneid toitusid teha. Ka Ärmal on väike köök, sinna võtsime kõik Tallinnast kaasa. Kolmapäeval sõitsime linnast välja kella 7 ajal. Kella 10 ajal olime kohal, hakkasime kiiresti lõunasööki kokku panema. Mõlemal päeval oli kiire, seda aega ei olnud, et oleks saanud rahulikult kohvi juua.“
Dessert oli Iivi Rooli teha – rabarberipüree, linaseemnesnäkid ja šokolaadikreem. Küüslauguga karaskid küpsetas ta muffinivormides. Kui kõik oli valmis, presidendid hilinesid, anti võimalus Ärma talus ringi vaadata. Köögitiim nägi ka seda, kuidas presidendid Ärmale pihlaka istutasid.
„Lõunasöök kestis kaks tundi, siis hakati koristama. President Ilves tuli ja tänas, ütles, et soomlastele toit väga meeldis. Jutustasime veidi, meenutasin, kuidas president käis Kaitseliidu Harju maleva uue maja avamisel, kinkisime talle laigulise kikilipsu. Ta ütles, et tuleb meelde küll. Mul on sellest ajast foto koos president Ilvesega ja Ärmal tegime samuti presidendiga pildi. Ikkagi elamus kogu eluks, Toomas Hendrik Ilves on viimaseid kuid president, hiljem enam vaevalt Ärmale satun,“ kõneles Iivi Rool.
Nüüd ootavad Kiiu lasteaia juhid ja kokad presidendikantselei peakokka endale külla – Taigo Lepik oli lubanud, kui sinnakanti satub, tuleb vastukülaskäigule.

Toitumisnõustaja koostatud menüü
Kiiu lasteaia menüü on kokku pandud toitumisnõustaja abiga. Mõni aeg pärast seda, kui lasteaed sügisel 2014 avati, telliti kuuenädalane näidismenüü toitumisnõustajalt Reelika Õigemeelelt. Palju kasutatakse köögivilju, toorainete seas on ka oad ja läätsed.
Iivi Rool sõnab, et selline menüü on kokkade jaoks töömahukam, kuid laste jaoks tervislikum: „Teeme võileivakatteid, juustu- või singiviilu meil võileiva peale ei panda. Ka viinereid ja kalapulki me ei paku. Näiteks teeme võileivakatte toorjuustu, läätsede, kala ja munaga. Oad lähevad kalahakkpallidesse. Püreesuppe süüakse me majas hästi. Lapsed hakkasid paremini sööma, kui panime toidu suuremate kaussidega lauale ja nad tõstavad endale ise söögi taldrikusse.
Seoses Kuusalu vallavalitsuse ja spordikeskuse terviseedendusprojektiga oli Kiiu lasteaias südamekuu raames koolitus puu- ja köögiviljade kasutamisest lasteaiatoitude valmistamisel. Kohal olid kolleegid Kolga, Vihasoo ja Kuusalu lasteaiast, mõned lapsevanemad. Nad tegid Iivi Rooli ja Annela Mooseri juhendamisel köögiviljatoite. Puu- ja köögiviljade kasutamise koolituse teine osa tuleb sügisel Kolga lasteaias.

Eelmine artikkelSPORDIUUDISED
Järgmine artikkelPOLITSEIKROONIKA