NELE TRUBER Kiviloolt on Eesti meister maadluses

2998
Maadlemiseks kogub NELE TRUBER jõudu Kiviloo külateedel joostes, maatöid ja venitusharjutusi tehes.

Raasiku valla Kiviloo küla elaniku, Anija valla Alavere põhikooli õpilase NELE TRUBERI treener maadlusklubis Korrus3 on MARTIN PLASER.

„Et maadlus pole tüdrukute seas nii populaarne, teebki selle mulle paeluvaks,” ütles 14aastane maadleja Nele Truber, kes võitis paar nädalat tagasi meistritiitli kadettide klassis, kus saavad võistelda maadlejad alates 15. eluaastast – 14aastased pääsevad võistlema arsti ja treeneri loal.
Maadlusklubi Korrus3 kasvandik Nele Truber rääkis, et tiitel oli talle üllatus: „Ei osanud arvata, et saan selle nii kiiresti. Arvasin, et lähen maadlen nii hästi, kui saan,  ning pälvin väärilise tasu. Pärast võistlust kulus paar-kolm tundi, et aru saada, millega hakkama sain. Kui koju jõudsin, hakkasid voolama õnnepisarad.”
Ta meenutas, et jooksis pärast võidumatši matilt maha ja kallistas treenerit Martin Plaserit, kes teda väga kiitis: „Olin nii õnnelik, sest ei tundunud alguses eriti reaalne, et üks maalaps väikesest külast on nüüd Eesti meister.”
Lisaks Eesti meistritiitlile on tema suuremad saavutused 2015. aasta Eesti õpilaste meistrivõistluste teine koht, Tallinn Openi teine koht, Maalehe maadlusturniiri esikohad maadluses ja kehalistes katsetes, esikohad Pärnu ja Valga lahtistel meistrivõistlustel.
Nele Truber on tegelenud maadlusega aasta ja kaheksa kuud. Trenni hakkas ta tegema Alaveres, kui Martin Plaser alustas seal maadlusrühmaga. Nüüdseks seal enam trenne ei toimu, kuna maadlushuvilisi on jäänud väheks ning treener võtab Tallinnast tulles Alavere lapsed autosse ning viib Kosele trenni.
Esimesel aastal Alaveres Nele Truber trennis kaasa ei löönud: „Tahtsin väga minna, aga vanemad ei lubanud. Jäingi sellest kõrvale, sest nad arvasid, et pole tüdrukute jaoks. Järgmisel aastal läksin ikkagi, sest ei suutnud enam kõrvalt vaadata.”
Maadlus hakkas talle kohutavalt meeldima: „Tundisin, et just see spordiala sobib mulle ning saan oma jõudu kõige paremini ära kasutada. Pole mõelnud hetkekski loobumisele, maadlus on mu südameasi, teeb mind õnnelikuks ning mul on piisavalt tahet et sellega jätkata ja midagi saavutada.”
Ta lausus, et Alaverre on jäänud vähe maadlejaid, kuid nad on kõik tugevad: „Kui trennid algasid, oli huvilisi palju, aga nad kadusid ükshaaval ära, sest kui puudub tahtmine, mis on maadluse juures kõige tähtsm, ei tule sellest midagi erilist välja.”
Praegu treenib ta kaks korda nädalas, enne võistlusi või kui on aega ja tahtmist, käib lisaks reedeti ja laupäeviti Tallinnas Korrus3-s.
Võistlusgraafik on noore maadleja sõnul keskmiselt tihe, paar korda kuus käib ta võistlustel, mis kulutavad sageli kogu nädalavahetuse: „Kuna tahan käia trennis, võistlustel, laagrites ja tulevikus on plaanis minna ülikooli õppima kehakultuuri, pean hoidma oma hinded korras. Oli aeg, kus hinded olid korraks kehvad, kuid see on nüüd muutunud ja hinded taas head, kuna keskendun rohkem.”
Martin Plaseri kohta ütleb Nele Truber, et ta on parim treener, keda soovida: „Ta on väga enesekindel, tugev, abivalmis, kindla sõnaga mees. Teab, mida tahab. Tänu temale ja tema õpetustele olen jõudnud Eesti meistritiitlini. Seda ei juhtu iga trennilapsega.”
Ta lisas, et treener on teda õpetanud vaatama asju teise pilguga: „Ta toetab, selgitab ja saab aru kõigest, mida temalt küsin või räägin. Soovin tuua talle au ja uhkust.”
Maadlustrenn on Nele Truberi elu palju mõjutanud: „Peab endale eesmärgid ning reeglid paika panema. Kehaliselt annab maadlus väga palju juurde, olen oma koolis tüdrukutest üks parima  füüsilise vormiga tüdruk, kellele pole ükski harjutus liiga teinud või keeruliseks muutunud. Olen ka üks kiiremaid jooksjaid, sest maadlustrenn annab palju jõudu ja võhma.”
Ta ütles, et tema eeskuju on maadleja Epp Mäe, kes on näidanud, mida võib maatüdruk teha ja saavutada: „Valisin Epp Mäe ja maadluse oma loovtöö teemaks ning olen saanud veel rohkem teadmisi ja innustust.”
Noore maadleja tulevikuplaanides on olümpia, kus soovib võita medali ning naistemaadlust populariseerida.
Maadlusele on kaasa aidanud tüdruku perekond: „Vanemad toetavad mind alati, vahet pole, kui kiire neil ka  ei oleks. Isa aitab hoida füüsilist vormi, pakkuda mulle head ja tugevat maatööd. Ka tema on maadlusega veidi tegelenud ja teab,  mida  mulle  õpetada.  Ka  mu vanaisa on olnud maadleja. Ema pakub armastust ja hoolitsust ning kvaliteetset toitu. Ka õed-vennad on mu üle uhked ja toetavad.”
Ta märkis, et vanemad muretsevad ja kardavad, et tulen võistlustelt tagasi mõne vigastusega: „Sellest hoolimata nad toetavad ja lasevad tegeleda asjaga, mis teeb mind õnnelikuks.”
Nele Truberi treener Martin Plaser ütles, et tüdruk on aastatega, mis tema käe alla on treeninud, näidanud kasvavat motivatsiooni: „Võita 14aastasena kuni 17aastaste vanusegrupis on väärt saavutus. Usun, et olen teda kasvatanud spordivaimus ja treeninud ning kaasanud igal võimalusel teisi spetsialiste, isegi olümpiavõitjat Natalja Vorobjovat treeninud Peterburi treenerit Dmitri Gertšeglod. Oleme osalenud laagrites, kus treeninguid läbi viinud olümpiamees Arvi Aavik ja Järvamaa Matimeeste treener Johanna Kikkas, lisaks tippmaadleja Epp Mäe.”

Eelmine artikkelMARGUS SOOM teeb dokumentaalfilmi Eesti karatest
Järgmine artikkelEmadepäeva jalgpallimäng Lepatriinus