15aastase Voices’e tipptasemel kontsert Kuusalus

2987

Vokaalansamblis Voices on 15 aasta jooksul laulnud Kuusalu kandi 12 noort meest.


Vokaalansambel Voices: PETRI OSILA, VEIKO TAMM, LAURI ESKO, OTT KASK juunior.

Reedel, 5. novembril meenutas juhendaja, muusikaõpetaja ja dirigent Taavi Esko juubelikontserdil Kuusalu rahvamajas, kuidas Voices 1995. aastal sündis lauljate initsiatiivil, esimene proov oli 28. või 29. oktoobril. Asutajaliikmed olid Riho Rõngas (II tenor), Valdi Lootus (I tenor), Raol Martov (bariton) ja Argo Linkvist (bass).

Taavi Esko vahendas Riho Rõngase sõnu: „Tulime kokku naljaga pooleks, aga koos Taaviga tuli ilus asi välja.”

Voices’es on laulnud veel Kristo Kotkas (II tenor, oli mõnda aega ka viies liige), Martin Rootalu (bass), Risto Seeberg (bass), Reimo Mürgimäe (II tenor).

Viimased neli aastat kuuluvad kvartetti Ott Kask juunior (bass), Lauri Esko (bariton), Veiko Tamm (II tenor) ja Petri Osila (I tenor).

Praeguseks on repertuaaris olnud ligi sada laulu, mis esitatud a capella ehk saatemuusikata. Algselt olid kõik laulud inglisekeelsed. Ansambel sai algusaastatel üle Eesti tuntuks tänu ETV edetabelisaatele „7 vaprat”, kus vaatajad valisid Voices’e mitmel korral parimaks esinejaks.

Taavi Esko kirjeldas, kuidas osalejad valiti saatesse Lauluväljakul publiku aplausi tugevuse järgi. Voices oli menukas, pääses saatesse ja tegi oma esinemisega kindlasti ka Kuusalu kandile reklaami.

Eriti aktiivselt esineti esimese koosseisu ajal, kuid ka nüüd on kvartetil esinemisi peaaegu igas kuus. Traditsiooniliselt astub ansambel üles advendiaja kontserdil Kuusalu kirikus koos Kolga-Kuusalu kammerkooriga, on esinetud Harjumaa aastalõpuballil Estonias, Kuusalu kooli pidudel ning mitmel pool üle Eesti, ka Soomes ja Norras.

Reedesel juubelikontserdil esitas Voices kokku 17 laulu – traditsionaale, rahvalaule, populaarseid lugusid. Mitu laulu on 6häälse ansambli King Singersi repertuaarist, neid on kohendatud neljale häälele. Vahepaladega esinesid Taavi Esko juhendatavad poiste ja tütarlaste ansamblid Kuusalu keskkoolist.

Kuusalu valla aukodanik TAAVI ESKO saab 60aastaseks.
Kuusalu valla aukodanik TAAVI ESKO saab 60aastaseks.

Taavi Esko: „Voices’e lood on tehniliselt rasked, see nõuab tõsist ettevalmistust ja tööd häälega. Noormehed on tublid ja töökad. Mind on alati lummanud hääl kui instrument, on olnud väga huvitav areneda koos lauljatega. Selline suurepärane kontsert, nagu nüüd oli, on väärt tasu oma tööle ning tunnen, et olen vajalik. Kui vähegi jaksan ja on midagi anda, siis ikka jätkan. Suur tänu ka Voces Musicales dirigendile Risto Joostile, ta koolitab samuti Ott Kase, Veiko Tamme ja Lauri Esko lauluhäält – nad laulavad mitu aastat ka selles kollektiivis.”

RAMi kauaaegne dirigent, Kuusalu Kunstide Kooli õpetaja Olev Oja Salmistult kiitis kuuldut: „Väga hea esitus oli, kohaliku ansambli kohta suurepärane tulemus. Kontsert oli keeruline, huvitav ja mitmekülgne. Selle taga on suur töö. Vedur on kindlasti Taavi Esko, aga lauljad on ise samuti asja eest väljas.

See on meeskonnatöö, need noored on õppinud Kuusalu koolis laulma alates Niina Esko mudilaskoorist, arenenud edasi noortekooris, ka üle-eestilises segakooris.”

Esimene tenor Petri Osila õppis algul Kolga koolis, keskkooliklassides käis Kuusalu koolis ja seega jõudis koorilauluni teistest hiljem. Taavi Esko ja Petri Osila harjutavad ka individuaalselt, sest a capella täiskontsert nõuab professionaalset häälekasutust.

Lauri Esko ja Petri Osila jutustasid Sõnumitoojale, et päris iga nädal pole võimalik prooviks kokku saada, kuna kõik õpivad Tallinnas, vanematekodud on Kuusalu vallas. Lauljatel on ka muid kohustusi ning kollektiive, kus lüüakse kaasa. Kui Petri Osila teenis kaitseväes, oli ansambli tegevus vahepeal tagasihoidlikum, ent enne juubelikontserti saadi taas tihedalt kokku.


Ansambel Voices
OTT KASK
, bass, 21aastane. Laulnud ansamblis 5 aastat. Õpib Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Tõnu Kaljuste käe all dirigeerimist.

PETRI OSILA, I tenor, 25aastane. Ansamblis 4 aastat. Õpib Tallinna Teeninduskoolis kokaks.

VEIKO TAMM, II tenor, 22aastane. Ansamblis 4 aastat. Õpib Tallinna Tehnikaülikooli majandusteaduskonnas 3. kursusel rahvamajandust.

LAURI ESKO, bariton, 24aastane. Ansamblis 6 aastat. Õpib Tallinna Ülikoolis magistrantuuris infotehnoloogia juhtimist.

TAAVI ESKO, juhendaja, saab 14. novembril 60aastaseks, Kuusalu valla aukodanik 2001. aastast. Töötab Kuusalu keskkoolis muusikaõpetajana 1972. aastast. Juhendab aastaid kooli laste- ja noortekoori, ansambleid ning soliste. Kolga-Kuusalu kammerkoori dirigent 23 aastat. Eesti Koolinoorte Segakoori asutaja, kunstiline juht ja peadirigent 1998. aastast. Tema juhendatavad koorid kuuluvad A-kategooriasse. On dirigeerinud ka vabariiklikel noortelaulupidudel segakoore. Talle on omistatud Harjumaa Teenetemärk ja Eesti Valgetähe V klassi orden. On Gustav Ernesaksa nimelise koorimuusika edendamise, Riho Pätsi Koolimuusika Fondi koolimuusika edendamise ja Heino Kaljuste nimelise stipendiumi laureaat. Taavi Eskole antakse 60. sünnipäeva puhul sel nädalal üle Kuusalu vallavalitsuse ja haridusministri tänukirjad.

Eelmine artikkelLiiklusõnnetus Arukülas
Järgmine artikkelTallinna-Aegviidu raudteelõigul on hakatud ehitama uusi ooteplatvorme