Viinistul esitleti ALEKSANDER WARMA postmarki

2252
Postmargid ALEKSANDER WARMA suurendatud portreega, temast mälestusi rääkinud RIINA ALEP ja kunstnik LEMBIT LÕHMUS. Foto Peep Pillak

Riigikantselei ja Eesti Post esitlesid Viinistu kunstimuuseumis ALEKSANDER WARMA 125. sünniaastapäeva puhul välja antud postmarki.

Esitlus toimus Aleksander Warma 125. sünniaastapäeval, ta sündis 22. juunil 1890.  Aleksander Warma oli Eesti Vabariigi peaministri kohusetäitja eksiilis 1. jaanuarist 1962 kuni 30. märtsini 1963 ning edaspidi peaminister presidendi ülesannetes kuni surmani   23.   detsembril   1970.   Aastatel  1953-1963  oli  ta  eksiilis Eesti Vabariigi valitsuse välisminister,  kohtuministri  ning  haridus- ja sotsiaalministri kohusetäitja.
Ta sünnikoht on Viinistu küla Hindreku talu, mille õuealal on nüüd endise kalatehase katlamaja. Selle läheduses avati 2008. aastal mälestuskivi.  Aleksander Warma suri Stockholmis, tema ja abikaasa Marta põrmud maeti 2002. aastal Tallinna Metsakalmistule.
Aleksander Warmale pühendatud postmark on seeriast „Eesti Vabariigi riigipead 1918-2018“ ning on neljateistkümnes.
Esitlusele osalenutele olid saadetud kutsed. Sõna võtsid justiitsminister Urmas Reinsalu, Eesti Posti juht Aavo Kärmas, merendusajaloolane Reet Naaber, postmargi kujundanud Lembit Lõhmus ning Aleksander Warma abikaasa vennatütar Riina Alep. Aleksander Warma mälestuskivi juurde viidi lilled.
Esitlusele oli kutsutud Viinistu külaseltsi aktiivseid liikmeid. Kuusalu vallavalitsust esindas abivallavanem Aare Ets. Külamuuseumi perenaine, õpetaja Urve Toompuu rääkis, et esitluse ajaks toodi kunstimuuseumi laost välja ja pandi saalis pukkidele Aleksander Warma 7 maali, nende seas oli ka ta autoportree.
Külalistele kingiti ümbrik postmargiga, millele sai võtta selle päeva postitempli.