Valdadesse jõudsid rekordkogused Euroopa Liidu toiduabi

2335

Jagatakse 8 toiduainet: riisi, jahu, neljaviljahelbeid, suhkrut, makarone, manna, tatart ja rapsiõli.

Esmaspäeval tõid rekka-autod Anija, Kuusalu ja Raasiku valda Eesti Punase Risti kaudu vahendatud Euroopa Liidu toiduabi, mida jaotatakse vähekindlustatud inimeste abistamise programmi raames.

Kogused on varasematest tunduvalt suuremad: Anija vald saab 23 kaubaalust, kokku 17 688 kilogrammi, mullu oli 12 600 kilo; Kuusalu vald 22 kaubaalust, mida on kokku 16 552 kilogrammi (eelmisel aastal vaid 3430 kilogrammi), Raasiku vald 25 kaubaalust ehk 19 072 kilogrammi, aasta tagasi suvel saadi 6860 kilogrammi. Loksa linnale on lubatud 15 kauba­alust, kokku 11 634 kilogrammi, möödunud aastal oli 10 004 kilogrammi.

Erinevus eelmisest aastast on ka toidukraami mitmekesisuses – mullu jagati jahu, makarone, neljaviljahelbeid ja õli. Tänavu on toodud veel ka suhkrut, manna, tatart ja riisi. Pakendatud on Leedus. Säilimise tähtaeg on juuni 2015.

Sõnumitooja toimetus uuris omavalitsustest, kellele ja kuidas hakatakse toiduabi jaotama. Ette on nähtud, et seda tuleb anda toimetulekutoetust saavatele peredele, puuetega inimestele, paljulapselistele peredele ning kõigile teistele isikutele, kes on materiaalselt vähekindlustatud.

Anija vald
Anija vald saab riisi ja suhkrut mõlemaid 3 alust – kumbagi 2520 kilogrammi, rapsiõli 2 alust – 1620 kilogrammi, nisujahu 4 alust – 3520 kilogrammi, neljaviljahelbeid 2 alust – 1088 kilogrammi, makarone 6 alust – 3900 kilogrammi, mannat 2 alust – 1620 kilogrammi ning tatart 1 alus, mis on 840 kilo­grammi.

Abivallavanem Marge Raja ütles, et toidukraam ladustati ka sel aastal Kehra koguduse hoonesse Kreutzwaldi tänav 1 ning toiduabi saajate sihtrühmas on seegi kord 600-800 vallaelanikku.

„Me ei ole arvestanud inimeste kaupa, kui palju keegi võiks toiduaineid saada. Oleme paindlikud, abi saavad kõik, kindlatest piiridest me ei lähtu.
Varasematest aegadest on kogemus, et mõni keeldub ühest või teisest kaubagrupist, talle saab midagi muud anda rohkem ja allesjäänud kraam jaotada teistele,“ selgitas ta.

Marge Raja lisas, et toiduabi püütakse ära jaotada esimese nelja kuuga. Millal ja kuidas järele tulla, annavad teada valla sotsiaaltöötajad. Tuleks jälgida infotahvleid, valla kodulehte ning teavet saab edaspidi ka Sõnumitoojast.

„Ilmselt paneme paika kindla nädalapäeva ja kellaajad, mil toiduabi jagatakse. See tähendab, et kõike ei pea korraga ära viima, järele saab tulla jaokaupa. Meil on ju ligi kaks kolmandikku toiduabi saajatest Kehra linna elanikud, kes viivad kaupa koju käes või jalgrattaga,“ lisas abivallavanem.

Kuusalu vald
Kuusalu valda toodud toiduabi ladustati vallamaja kõrval asuvasse aita: 2 alust riisi – 1680 kilogrammi, 3 alust suhkrut – 2520 kilogrammi, 2 alust rapsi­õli – 1620 kilogrammi, 4 alust nisujahu – 3520 kilogrammi, 3 alust neljaviljahelbeid – 1632 kilogrammi, 6 alust makarone – 3900 kilogrammi, manna ja tatart mõlemat 1 alus – kumbagi 840 kilogrammi.

Abisaajate nimekirjas on 840 vallaelanikku. Vastavalt sellele on arvestatud jaotus: ühe inimese kohta peres saab 2 kilogrammi riisi, 3 kilogrammi suhkrut, 4 kilogrammi jahu, 2 kilogrammi neljaviljahelbeid, 2 pudelit õli, 4 kilogrammi makarone,1 kilogramm mannat ja 1 kilo­gramm tatart.

Toidukraami jagamisega hakkab tegelema puuetega inimeste kaitse spetsialist Eda Muru. Esimene jaotuspäev on see neljapäev, 20. juuni. Veel on ta Kiius kohal tuleval nädalal kolmapäeval ja neljapäeval.

Osa toiduabist viiakse Loksale teeninduspunkti, kus selle saab kätte referent Esta Nurmsalu vahendusel. Juulis on vallamaja ametnikud puhkusel, uuesti hakatakse ELi toidukraami jagama augustis.

Vallamajast öeldi, et kõigi abivajajatega isiklikult ei jõuta ühendust võtta. Toiduabi saavad need, kes kuuluvad sihtgruppidesse. Kui on veel inimesi, kes tunnevad, et on majanduslikes raskustes ning oleks toiduabi vaja, aga seni neist ei teata, palutakse võtta sotsiaaltöötajatega ühendust.

Raasiku vald
Raasiku vald sai nii riisi kui suhkrut 3 alust – kumbagi 2520 kilogrammi, rapsiõli 2 alust – 1620 kilo­grammi, jahu 4 alust – 3520 kilogrammi, neljaviljahelbeid 3 alust – 1632 kilogrammi, makarone 6 alust – 3900 kilogrammi, manna 3 alust – 2520 kilogrammi ning tatart 1 aluse – 840 kilogrammi.

Haridus-, kultuuri- ja sotsiaal­osakonna juhataja asetäitja Liivi Puumets rääkis, et toidu­abi on ladustatud Raasikule, nagu oli ka eelmisel aastal. Abisaajate ring on samuti enamvähem sama – mullu jagati toiduabi 508 inimesele.

ELi toidukraami hakatakse Raasiku vallas jagama juulikuus, selleks ajaks on paika pandud ka kogused inimese kohta.

„Enamik saab toidukraami kätte Raasikult, kel mitte kuidagi pole võimalik ise järele minna, neile toimetatakse koju,“ lubas ta.

„Kuna teatati, et tuleval aastal ei pruugi toiduabi saada, tahame vähemalt veerandi jätta jagamiseks järgmise suve algu­ses.“

Loksa linn
Loksa linnale ette nähtud kogused on: riisi 1 alus – 840 kilo­grammi, suhkrut 3 alust – 2520 kilogrammi, õli 1 alus – 810 kilogrammi, jahu 3 alust – 2640 kilogrammi, neljaviljahelbeid 1 alus – 544 kilogrammi, makarone 4 alust – 2600 kilogrammi, manna ja tatart mõlemaid 1 alus – kumbagi 840 kilogrammi.

Sotsiaalnõunik Tiina Murdvee kõneles, et toiduabi jaoks Loksal eraldi ladustamiskohta pole, see tuuakse linnavalitsuse saali.

„Toidukraami on palju ning teeme samamoodi, nagu oli möödunud aastal – kes vajasid, need ka said toiduabi, ilma keegi ei jäänud,“ kinnitas ta.

Loksa linnas on elanikke üle 2800.

Eelmine artikkelLiiklusõnnetus, kus hukkus naisterahvas
Järgmine artikkelJuminda, Salmistu ja Pärispea vabatahtlikud merepäästjad sõlmisid riigiga lepingu