VAINO NAPP kirjutas raamatu Kiviloo külast

2142
VAINO NAPP esitles oma uut raamatut Raasiku raamatukogus.

Koduloolane, Raasiku valla aukodanik, 76aastane VAINO NAPP esitles 30. märtsil raamatut „Kiviloo kivisel loopealsel”.

14 Kiviloo raamat„1951. aastal vähendati Kiviloo koolis klasside arvu ja vanemad klassid toodi üle Pikaverre, kus mina just samal ajal õppisin. Kiviloolt tuli palju kenasid tüdrukuid ja olin just jõudnud pruudiotsimise aega. Sain Kiviloolt ka palju kauaaegseid sõpru,” selgitas koduloolane Vaino Napp, miks ta ostsustas kirjutada raamatu Raasiku valla Kiviloo külast.
Pikavere küla külje all, Rae vallas Salu külas elav Vaino Napp on kirjutanud kokku 8 raamatut –Raasiku ja Rae valla küladest ning enda eluloost.
Kiviloo külast kõneleva raamatu esitlus toimus kolmapäeval, 30. märtsil Pikavere mõisas. Huvilisi tuli umbes 50 Raasiku, Anija, Rae vallast. Vaino Napp märkis, et Vaida raamatukogu juhataja oli nii raamatuesitlusel kui mõned nädalad tagasi Pikaveres toimunud Raasiku valla ajalookonverentsil ning imestas, et mõlemal üritusel oli rahvast sama palju. Muusikat pakkusid ansambel Kuldne Õhtupäike Rae vallast ning Raasiku valla kandlemängijad.
Vaino Napp jutustas, et raamatu koostamine polnud väga keeruline: „Arvutimees ma ei ole, kuigi sealt oleks imelihtne andmeid välja noppida. Mul on aga kogu info kodus olemas – märkmed, mälestused, mõttekillud. Kindlasti pole ma kuiv ajalookroonik, mulle meeldib siduda faktid oma mälestustega ning piirkonna ja kogu Eesti ajalooga, et oleks huvitav lugeda ka teistel, mitte ainult Kiviloo küla elanikel.”
2014. aasta oli Vaino Napile viljakas, siis ilmusid tal kaks raamatut „Iidne Perila keset Harjumaad” ja „Uus kirik Raasikul”. Autor sõnas, et need olid üsna menukad ning tema jutule saabus Kiviloo külavanem Eve-Liis Remmelgas, kes pakkus, et ka Kiviloo külast võiks olla raamat.
„Võtsin mõtte seedida ning andsin nõusoleku – hangime raha ja teeme ära,” lausus Vaino Napp. Raamatu avaldamist toetas Raasiku vallavalitsus.
Autor ütles, et erilise tähelepanu all on raamatus Kiviloost vanasti läbi kulgenud tähtis tee, Jõelähtme jõgi, Tallinna piiskopi loss, mõis ja Talllinna pärast peetud lahing 1941. aastal.
Raamatut saab hankida Kiviloo külavanemalt või raamatukogudest.
Vaino Napp sõnas, et raamat peaks andma mõtteainet vanematele kiviloolastele ja teadmisi kodukandist uutele elanikele ja noortele: „Ehk ärgitab see kedagi huvituma, materjali koguma ja kirjutama parema ning põhjalikuma loo.”
Järgmise raamatu kohta ei julge Vaino Napp veel midagi lubada: „Kirjutamata on veel mu enda kodupaik – Pikavere küla. Kohalik aktivist Alice Suurkuusk on mulle mitu korda öelnud, et oleks aeg kirjutada ka Pikaverest, aga pole veel julgenud asja ette võtta. 2019. aastal on Pikavere kooli 150. juubel. Käis peast läbi mõte, et teha raamat selleks ajaks, kuid eks näis, kuidas kujuneb.”