Jevgenia Jakobson,
Ida-Harju politsejaoskonna juhtivuurija
Politsei saab iga päev teateid koduseinte vahel toimunud vägivallast. Eelmisest aastast on karistusseadustikus ka uus süütegu – ahistav jälitamine.
Perevägivald, ka psühholoogiline, on sotsiaalne nähtus, mis on alati eksisteerinud. Aastaid tagasi sai lähisuhtevägivalla vastu võitlemine politsei üheks peamiseks prioriteediks. Ma arvan, et pole politseinikku, kes ei puutuks tihedalt kokku vägivallajuhtumitega. Palju pöördutakse meie poole, sest üks inimene ahistab teist. Tavaliselt leiab ahistamine aset lähisuhtes või varasemalt suhtes olnud inimeste vahel – suhtes kas tekkisid pinged või purunes see üldse. Aga alati ei pruugi nii olla, vahel ahistatu ei tunne või tunneb vaevu ahistajat. Selliseid juhtumeid on vähem ning võib toimuda näiteks naabrite, töökaaslaste ja tuttavate vahel.
Kirjutan ahistavast jälitamisest lähisuhtevägivalla näitel, kuid nagu mainitud, siis see ei toimu alati lähisuhtes olevate inimeste vahel. Eesti allkirjastas Istanbuli konventsiooni, mis kohustab riiki kaitsma lähisuhtevägivalla ohvreid ning ahistav käitumine on lähisuhtevägivalla üks vorm.
Mis on üldse lähisuhtevägivald? See on igasugune vaimne, füüsiline või seksuaalne vägivald, mis leiab aset inimeste vahel, kes on või olid intiimsuhetes või omavahel veresuguluses. Politseitöö on näidanud, et vaimne ja verbaalne vägivald, survestamine ja ahistamine käivad käsikäes füüsilise vägivallaga. Kui politseinikud saavad väljakutse peretülile, käsitletakse seda vägivallajuhtumina ka siis, kui tegu ei ole füüsilise, vaid hoopis verbaalse vägivallaga.
Lähisuhtevägivallaga võitlemine on riigi prioriteet. Parim viis nende ära hoidmiseks on ennetus. Inimesed on aasta-aastalt hakanud paremini tajuma, et perevägivald pole ühe pere mure. Vägivallast annavad meile teada ka naabrid ja lähedased, kes astuvad otsustava sammu ja pöörduvad politseisse. Pahatihti kannatanu ei tea või julge ise kuriteost teada anda. Kaasame pere olukorra hindamiseks partnerid – kohaliku omavalitsuse lastekaitsespetsialistid, sotsiaaltöötajaid ja haridusasutuste esindajad.
Ühiskonna hoiak lähisuhtevägivalla suhtes on muutunud ja enamik inimesi saab aru, et see on kuritegu. Ka vägivallatsejad ise. Sotsiaalministeeriumi 2014. aasta uuring näitas, et Eesti elanikud tunnevad lähivuhtevägivalda olulise probleemina. Üle poole uuringus osalenutest on kinnitanud, et on pealt kuulnud, näinud või kahtlustanud mõnda sellist juhtumit. 77 protsenti vastanutest leidis, et vägivald ei ole peresisene asi ja 94 protsenti olid arvamusel, et vägivald pere- ja lähisuhtes on kuritegu.
Veel pole inimesteni jõudnud teadmine, et vaimne terror, survestamise, tülitamine, ahistav käitumine on kuritegu ja karistatav. Ida-Harju politseijaoskond saab nädalas keskmiselt 2-5 avaldust, mille puhul võib olla tegu ahistava jälitamisega. Saame avaldusi, kus lähisuhtes olnud inimesed ei saa omavahel läbi ja üks pool helistab teisele, edastab häiriva sisuga sõnumeid, otsib kontakti ja alandab, solvab, pressib välja ja hirmutab. Tihti on säärase käitumise põhjus armukadedus või soov kätte maksta. Inimesed ei suuda kooselu jooksul soetatud vara jagada ja leida ühist keelt laste kasvatamise osas.
Kurb on näha, kuidas endised elukaaslased manipuleerivad ja ähvardavad lapse äravõtmise, elatise sissenõudmise ja intiimfotode avaldamisega. On juhtumeid, kus jälitatakse endist elukaaslast, ei lasta teistega suhelda ega uusi suhteid luua. Põhjuseks tuuakse lapse huve ja õigust lapsega suhelda.
Politseisse pöördujad tihti esitavad pildi- ja videomaterjali sellest, kuidas teine osapool jälgib ja käib järel. Tülitamisega võivad kaasneda ka solvangud ja ähvardamised. Pidev kontaktivõtmine, järelkäimine võib muutuda niivõrd pealetükkivaks, et hakkab segama igapäevaseid tegemisi. Avaldusi, kus täiesti võõras inimene jälgib, võtab kontakti, sekkub eraellu, laekub politseile märkimisväärselt vähem.
Kõik eelpool toodu võib kvalifitseeruda ahistavaks jälitamiseks. See kuriteokoosseis lisati karistusseadustiku möödunud suvel. Ahistava jälitamise paragrahv näeb ette kas rahalist karistust või kuni üheaastast vangistust, kui üks pool otsib teisega korduvalt või lakkamatult kontakti, jälgib teda või sekkub muul viisil tahte vastaselt tema eraellu. Erinevus ahistava jälitamise ja eraviisilise jälitustegevuse vahel seisneb selles, et viimasel juhul peab olema selgelt eristav andmete kogumise eesmärk. Kui inimene pöördub politseisse avaldusega, et keegi teda tülitab, võtab pidevalt kontakti telefoni ja e-posti teel, sõidab oma autoga kogu aeg järele, jälgib elukoha läheduses ja avalikes kohtades, siis teevad politseinikud selgeks kõik asjaolud ning langetavad otsuse menetluse alustamise osas.
Jaanuari keskpaigaks oli üks Ida-Harju politseijaoskonda laekunud ahistava jälitamise juhtum jõudnud kohtuotsuseni. Lisaks on üks juhtum jõudnud prokuratuuri ja kolm veel menetluses. 16 juhul puudus aga süüteokoosseis, võeti vastu 16 menetluse alustamata jätmise otsust. Valdava enamuse alustamata jätmisi moodustavad endiste elukaaslaste või abikaasade konfliktid. Ahistavad jälitamised on üks osa lähisuhtevägivallast. 2017. aastal registreeriti Ida-Harju politseijaoskonna territooriumil 2329 lähisuhtevägivalla juhtumit, kus kriminaalmenetlust ei alustatud. Need on juhtumid, kus tegu vaimse, majandusliku vägivalla, kiusamise, peretülide ja arusaamatustega, mis on küll probleemid, kuid mis ei ole süüteod. Nendes juhtumites vajavad inimesed kellegi muu kui politsei abi. Osa nendest juhtumitest on seotud abikaasade või elukaaslaste valusa lahkuminekuga ja pöördutakse politseisse kiusamise ja ahistava käitumise avaldustega.
Enne avalduse kirjutamist soovitame kaaluda ja analüüsida, mida saab ahistamise tunnustega konfliktolukorras ise ära teha. Soovitused käivad ka naabrite, tööandja ja töötaja konfliktide kohta, kus üks osapool leiab, et teda ahistatakse.
• Säilitage kõik Teie hinnangul ahistamist kinnitavad tõendid, milleks võivad olla e-kirjad, sõnumid, vestlused suhtlemisprogrammides ja sotsiaalvõrgus, videod jne.
• Kui Te ei julge pöörduda politseisse seoses vaimse vägivalla ja moraalse survestamisega, kuid tunnete, et Teie õigusi on rikutud, siis mure ära rääkimiseks, toe ja konsultatsiooni saamiseks on Teil võimalik pöörduda ohvriabikeskusse. Ohvriabi teenust pakub Sotsiaalkindlustusamet. Ida-Harju politseijaoskonnas on olemas ohvriabi kabinet (tel 600 9059). Ohvriabispetsialisti poole pöördumine ei kohusta Teid andma politseile selgitusi.
• Laim ja solvamine ei ole enam Eestis rohkem kui 15 aastat süüteomenetluse korras karistatavad. Küll aga on inimesel õigus end laimamise eest kaitsta, pöördudes hagiga tsiviilkohtusse. Seda võimalust saab kasutada, kui keegi levitab Teie kohta solvava sisuga valeinfot. Tsiviilkohus lahendab au teotamise küsimust, lähtudes võlaõigusseaduse sätetest.
• Tsiviilkohtu kaudu saab taotleda lähenemiskeelu kehtestamist inimesele, kes oma käitumisega riivab oluliselt vastaspoole õigusi. Kui võõras inimene ahistab ja jälitab teist, siis on ilmselge, et tuleb kaaluda menetluse alustamist ahistava jälitamise paragrahvi alusel. Kuid perekonnaliikmete ning vara ja lapse hooldusõigust jagavate partnerite puhul ei pruugi see nii olla. Kui inimene rikub kohtulikult kohaldatud lähenemiskeeldu, siis teatud tingimustel on tegemist juba kriminaalkorras karistatava teoga.
Mis aga peamine – iga avaldus ja pöördumine, milles kirjeldatakse vaimse vägivalla vorme, vaadatakse läbi ning analüüsitakse, kas tegemist on süüteoga või mitte. Ja isegi kui tegu on probleemiga, mille lahendamine ei kuulu politsei pädevusse, teavitab politsei avaldajat, mida konkreetsel juhul teha ja kuhu pöörduda. Iga juhtum on individuaalne ja vajab erinevat lähenemist.