Uus raha tahab harjumist

1011

taavi
TAAVI RÕIVAS, Riigikogu rahanduskomisjoni esimees

Rahvusvaheliselt on Eesti taas kujunemas edulooks – väike riik Euroopa Liidu serval, kes täitis kriisi ajal rasked Maastrichti kriteeriumid ning kes on ainsana valmis võtma 2011. aastast kasutusele Euro. Tervelt kaheksa on neid riike, kes tänavu valmis pole. Eesti saavutust märgatakse ning huvi Eesti majanduskeskkonna vastu on hüppeliselt kasvanud.

Suure ja üldise kasu juures vaevab paljudel meist hinges kerge isiklik kartus ja ebamugavustunne. Uue kujundusega rahatähed ning uued hinnad on vaid paar näidet.

Üks kroon maksab 15,6466 korda vähem kui üks Euro ning üks eurosent on 15,6 kroonisenti. Nominaalis tugevam rahaühik on tekitanud küsimuse, et kas harjumuspärased hinnad ümardatakse tulevikus ülespoole.

Palju rohkem kui ümardamisest, sõltuvad hinnad konkurentsist ning tarbija ostujõust. Valuuta nominaali muudatus ei tee olematuks kaubanduskettide omavahelist rebimist soodsaima ostukorvi nimel ning ei vähenda sooduspakkumisi ega allahindlusi. Ma ei usu Eurost tulenevasse hinnatõusu kaubanduskeskustes.
Pigem on nii, et hinnad, mis niigi aasta aastalt tõusevad, jätkavad samas tempos tõusu ja hinnad, mis pigem langevad, jäävad langustrendi.

Pisut suurem on hinnatõusu võimalus tänavakaubanduses ning seda eeskätt asjade puhul, mis maksavad alla 1 euro. Kuigi tänavakaubanduses tehtud ostud on tühine osa meie igapäevakuludest, on nii riik kui kaupmehed ise astumas samme ka selliste hinnatõusude vähendamiseks. 1.augustist jõustub ausa hinnastamise kokkulepe, millega liituvad kaupmehed võtavad endale kohustuse mitte muuta hindasid Eurost tulenevalt.

Eesti krooni ja Euro vaheline kurss – 15,6466 – on selline number, millega peast arvutamine just lihtsamate kilda ei kuulu. Pole kahtlustki, et juba järgmisel kevadel rehkendame ja võrdleme kõiki hindasid sujuvalt Eurodes, kuid üleminekukuud tuleb teha nii lihtsaks kui võimalik.

Selleks on plaanis kaks asja – 1. juulist hakkavad kõik kaupmehed näitama hindasid kõrvuti kroonides ja Eurodes. Seega saab soovi korral juba suvel hakata end uue vääringuga harjutama. Teiseks on kaalumisel plaan jagada kõigile elanikele Slovakkia eeskujul tasuta kalkulaatorid, mis automaatselt ühest vääringust teise rehkendavad.

Kõik, kellel on pangaarve, ei pea tegelikult üldse raha vahetama. Tasub lihtsalt hoida raha arvel ning vahetus toimub automaatselt ja ilma mingite kuludeta. Kätte jäänud sularahakroonid saab seejuures  kahe nädala jooksul ükskõik millises kaupluses ära kulutada. Pangad vahetavad kroone Eurodeks veel mitmed kuud ning Eesti Pank tähtajatult.