Vastab strateegia uuendaja, MTÜ Arenduskoda hindamiskomisjoni liige ja MTÜ Lahemaa Turismiühing juhatuse liige TIINA VIIRNA:
„Arenduskoja Leader-tegevuspiirkond taotleb koos Kodukant Läänemaa ja Rohelise Jõemaa Koostöökogu Leader-tegevuspiirkondade ning keskkonnaametiga Euroopa Kaitsealade Liidult EUROPARC sertifikaadi uuendamist Lahemaa, Soomaa ja Matsalu rahvuspargile. Selleks oli vaja kaasajastada Lahemaa säästva turismi strateegiat, mis oli tehtud aastateks 2019-2030. Strateegia on avaldatud MTÜ Arenduskoda veebilehel.
Minu ülesanne oli tehniline – uuendasin Arenduskoja tellimusel senist strateegiat, lisasin uusi andmeid, sest on olnud muutusi kohalike turismiettevõtete tegevustes, omavalitsuste arengukavad on uued, Eesti on jagatud DMOdeks ehk turismikoostöö organisatsioonideks, oli Covidi periood ja algas Ukraina sõda, mis on mõjutanud turismivaldkonna arengut. Lisaks kogusin ettepanekuid ettevõtetelt, MTÜdelt, elanikukelt, et mida peaks strateegias kajastama, ning hiljem kooskõlastasin sisse viidud muudatused. Uue strateegia visioon, missioon ja tegevused jätkavad esimese strateegiaga seatud sihte, mille täitmiseks tehti eelmisel strateegiaperioodil hulgaliselt tegevusi. Nüüd on oluline hoida tegevustes järjepidevust ja mõelda uusi lahendusi. Jätkame strateegia uuendamisega ka sisulise poole pealt käesoleval aastal ning teeme vahehindamisi, et jälgida edusamme.
Strateegias on ülevaade Lahemaa rahvuspargist ja laiemalt kogu turismipiirkonnast – Kuusalu, Vihula, Kadrina, Tapa vallast ja Loksa linnast. Veel on lisatud omavalitsuste juurde arengukavades välja toodud keskkonnahoiu alased suunad ja RMK värsked andmed külastusobjektide külastavuse kohta. Uute võimalustena toodi strateegia uuendamisel välja, et meie piirkond on mõnus, väike, siin on rahu ja vaikus, ning tegevused, kuidas teha seda külastajatele nähtavaks. Järjest enam külastajaid on erivajadustega, tuleb mõelda edaspidi, millised on võimalused selles osas. Samas Eesti asukoht ja kõrged hinnad ei tee eesmärkide täitmist kergeks.
Ressursside loetelu täiendasin omavalitsuste kaupa. Osa andmeid, ka turismiettevõtjate kohta, on võetud Puhka Eestis ja Visitlahemaa lehelt, sest need on kontrollitud. Strateegia töödokument oli avalikustatud Arenduskoja lehel ja tänu sellele tuli ressursside osas ettepanekuid ka piirkonna inimestelt. Aitäh kõigile, kes kaasa mõtlesid!
Strateegia projekti tutvustasime Arenduskoja liikmete üldkoosolekul ja talveseminaril Pärnus, saime tagasisidet ka teistelt kohalikelt turismitegijatelt.
Täiendatud tegevuskavas on ühe koostööpartnerina märgitud MTÜ Lahemaa Turismiühing, mis loodi 2020. aastal ja ühendab piirkonna turismiasjalisi. Turismiühingu tegevused toetasid eelmisel strateegiaperioodil strateegia eesmärke ja kavas on koostööd selles osas jätkata vastavalt võimalustele.
Lahemaa, Matsalu ja Soomaa rahvusparkide strateegiad on Brüsselisse esitatud. Maikuus tuleb Eestisse EUROPARC strateegia hindaja, kes on Lahemaa piirkonnas ligi kaks päeva. Külaskäigu programm on koostamisel, kindlasti tuleb kohtumine keskkonnaameti, RMK, Arenduskoja esindajatega ning ringsõit turismiettevõtetega tutvumiseks. Täpselt ei tea veel ka seda, kuhu tuleb hindaja Kuusalu vallas.“